Zdrava nahrada peciva

agartio2

www.healthbeyondhype.com

wholehealthsource.blogspot.sk

precital som tony textu, aj roznych vyskumov, len uz nemam poodkladane linky na tie vyskumy, ktore to potvrdzovali. O ovse tam bola aj niekde specialna kapitola, ze ovsene vlocky su najhorsia mozna alternativa obilovin.

Vyskusaj 24 hodin namocenu spaldovu psenicu, s lyzicou jablcneho octu, a uvar to 40 minut. Potom uvidis, co je to lahko stravitelna obilovina.

555566

agartio2: by som rada vedela odkial to más ze ovsené vlocky sú tak velmi skodlivé

ja ich jedávam pravidelne kazdé ráno uz dost dlho..a praveze mi dost pomahajú

Anikam

A co hovorite na pufovane chlebiky? Ja si teraz kupujem kamutovy, no neviem, ci tie "pukancove" chleby su zdrave. Dakujem za nazor a radu.

winki

Ja som to vyriešila tak, že všetky nátierky domáce si namiesto na chleba dávam na papriku...je to super.

K polievkam už tiež absolútne žiadny chleba, to sa treba odnaučiť.

V lete keď boli grilovačky a opekačky, tak som si robila tsatsiky k tomu a kopu zeleniny bez chleba.

U mna celkovo nahrádzam chleba paprikou a ľadovým šalátom.

agartio2

Tiez suhlasim, ze obiloviny treba co najviac vyradit.
Tak pecivo nejedz vobec.
Co sa tyka celozrnnych - nato, aby boli obiloviny stravitelne, musia byt poctivo vykvasene.

To splna snad jedine kvaskovy celozrnny chlieb z raznej muky, ktory je naprosto tazke zohnat (a vacsine ludi nechuti)

Ovsene vlocky, a kase tiez nie. To je nezdrave tiez. Ovsene vlocky su pohroma co sa tyka stravy. Zalepi ti to streva, a je to plne anti-nutrientov, ktore blokuju vstrebavanie mineralov. Rozhadzes si mineraly, ked to budes jes, aj osteroporoza z toho moze byt.

Jedine, co je zdrave, resp. najmenej skodlive z obilovin, je biela ryza a pohanka. Nic ine nejedz. Cize tymto to nahrad.

Ked uz chces nahradzat pecivo, este sa to da BIELYMI, (podotykam bielymi) kvalitnymi talianskymi cestovinami. Nikdy nekupuj celozrnne cestoviny.
A potom este kukuricne cestoviny. Tie su tiez velmi lahko stravitelne (aj pohankove, ak najdes).

Ak chces jest ryzu natural, musis ju namacat 24 hodin, a znizit pH, i zvysit teplotu na chvilu na 45 stupnov, a fermentovat to s jablcnym octom, a podobne. Inak si sposobis z dlhodobeho hladiska problemy (bolo dokazene, ze z bielej ryze sa vstreba viac mineralov, nez z celozrnnej, ktora je nevyfermentovana).

Podla mna, uz jest obycajny razny chlieb z obchodu (napriklad ten BIO razny chlieb z Billy je celkom dobry) je zdravsie, nez jest ovsene vlocky, bezny celozrnny chlieb, celozrnne obiloviny.
I jacmenne krupy, ci kase, musis nechat vykvasit, inak su zle stravitelne.

Pokial toho jes malo, tak to zas tak nevadi, ale ludia, co jedia pecivo a obiloviny stale, ze na ranajky aj na veceru kazdy den, potom rozne keksy ako desiatu, tak si skodia neuveritelne.
Lepsie to nahradit ovocim a zeleninou, a strukovinami (tie tiez treba namacat).

Cize, aby som to skratil:
jedz maximalne jedno jedlo z obilovin denne (100-150g):
pecivo nahrad:
kukuricnymi cestovinami, alebo kvalitnymi talianskymi cestovinami s tvrdej psenice (su hotove do 15 minut, co nieje oproti pecivu zas tak slz, a navyse, mas vzdy teple jedlo)

pohankou

ale lepsie zemiakmi, zeleninou a ovocim, a strukovinami.

Pokial sa rozhodnes jest dalsie obilne jedlo, tak uz jedine bielu ryzu. Vzdy sa do nej snaz zamiesat aj vlakninu, trochu zeleniny alebo strukovin. Je to rozhodne najlepsie stravitelna obilovina, najmensie zlo proste. Bielej ryze sa da zjest teda viac ako inych obilovin, a je teda lepsia na dokrmovanie.

Pokial sa rozhodnes jest celozrnne obiloviny tak:
-opat max. 1 jedlo denne.
-z peciva iba ak kvaskovy poctivy celozrnny razny chleba, (to sa kvasi niekolko hodin) nic ine (to nekupis v beznych obchodoch)
-kvalitne namocene (aspon 24 hodin), vyfermentovane obiloviny.
Najlepsia je raz, ta ale niene zas tak chutna, tazke celkovo najlepsia je spaldova psenica.
Potom mozes jacmen, ale ten nieje moc chutny, to je skor na dietu (inak perfektna dietna vec).

-celozrnnu ryzu a ovos nahy nejedz, iba ak to vies fermentovat
(akc hces, najdi si na internete accelerated fermantation brown rice, tam je napisane, ako sa fermentuje hneda ryza, aby bola stravitelna)
najtazsie je fermentovat ovos, ten je vhodny iba ak pre kone, lebo tie ho vedia lepsie travit. Clovek nevie dobre travit obiloviny.
Ovos treba fermnetovat tak, ze pridas nadrtenu raz, zamiesas, pridas jablcny ocot, znizis pH pod 5,5, zahrejes na 45 stupnoiv a nechas stat aspon 4 hodiny. Potom bud vymenis vodu a nechas to namocene 24 hodin, alebo rovno v tej vode to pri izbovej teplote nechat namocene 24 hodin.
Potom to uvaris, tak 30-45 minut. Az vtedy je ovos stravitelny, inak je to pre creva pohroma.
Ako vidis, ovsene vlocky su najvacsia blbost, aka existuje, telo je na tom vzdy podvyzivene (lepsie ostat jest biely chlieb so zeleninou, nez si robit ovsene vlocky).

Ako vidis, tu vidis aj rozne dovody, preco si ludia zdravou stravou tolko skodia, a preco tolko veganov dopadne tak zle, a podvyzivenych. Nevedia si proste tie jedla pripravit.
Zdrava strava funguje len vtedy, ked sa o tom vie, a vie sa presne, ako to treba robit. Ak sa to robi zle, nefunguje to.

Preto je pre bezneho nevedomeho laika lepsie ostat jest biely chlieb, bielu ryzu a zemiaky. Skodi si tym najmenej.

doremi

tak veru, suhlasim s predchadzajucim prispevkom, z mucnych veci a chleba pribera vacsina ludi, ja napr. nepriberiem nikdy tolko z cokolady ako z peciva, hned to je na mne vidiet a je mi potom zle. cize ak chces ten kneckerbroad jest tak si daj, ale urcite nie kazdy den. tak max. dva-tri razy do tyzdna, ale jest kazdy den pecivo, aj keby si cvicila neviem kolko, tak to ledva spalis, a to uz nevravim o tom, ze ak chces schudnut, tak zakonite musis mat prijem mensi, nez vydaj. a tie celozrne somariny su obycajny odrb obchodnych retazcov ako sa tvaria, ze predavaju zdrave veci, ze vraj celozrne, zaarbia farbivom bielu muku a drbnu tam ze celozrne :d :D

andrejnr

vylúč pšenicu celkom, na celozrnné veci zabudni, žiadne natural ryže a uvidíš že váha pôjde aj bez námahy dole :) skúšal som to na sebe frajerka takisto.

- mira

Jedz obilné kaše, placky, knedlíky, cestoviny z celozrn. obilnín. Je ich dosť druhov, tak budeš mať pestrú stravu : ryža natural, pšeno, kukurica, jašmenné krúpy, ovos, raž, pohanka, amarant.