Vela nezodpovedanych otazok

Príspevok v téme: Vela nezodpovedanych otazok
LifeIShort

Ahojte,
neviem ci tento moj vylem bude pochopeny a ci na neho pride aspon nejaky ohlas ale skusim to.

Vela krat sa trapim pre rozne veci ktore nedokazem pochopit a neviem najst odpovede na svoje otazky.
Najviac ma vsak trapi otazka bytia a zivota. Nie preto zeby som nevedel najst jeho zmysel, nie preto ze by som sa mal zle, prave naopak.
Vela ludi mi pride divnych.
Nechapem ako sa niekto moze zmierit s tym ze tu ma odzit trebars 70-80 rokov zivota a dovidenia.
Svet bojuje o ropu, nerastne suroviny, nabozenstvo pritom zabuda na fakt ze akokolvek sa takato vojna skonci, skonci sa aj zivot cloveka.
Ludia chcu vlastnit majetky gigantickych rozmerov, alebo chcu ovladat inych ludi ci pozemky. Ja sa pytam naco? Aj najvacsi vladca sa dozije len trebars do 80? To mu staci? nechapem to.
Miesto toho aby sa spojili a zacali pracovat na technologiach, kolonizacii vesmiru, tu riesime detinske otazky.
Ak by sme vedeli kolonizovat vesmir pre kazdeho jedneho je tam planeta podobna zemi. Bijeme na malom uzemi. A niet z toho ziaden osoh ani progress, naopak len marnime cas.
To je jeden typ spolocnosti.
Druhy typ ako by fungoval podla nejakeho algorytmu prezit ale tiez sa nezamysla do buducnosti a problemy riesi len v kratkych casovych usekoch. Neriesi to ze zomrie a ani ine faktory, zije tu a teraz pracuje, uziva si pozitky. Vam to staci? takyto zivot? Ja mam vzdy pocit ze to nie je ono. Hlava sa s tymto fakto nevie zmierit, vie ze to nie je nemozne.
No podla mna ak sme niektori dostali tu schopnost uvazovat o tom ze chceme prekonat fyzikalne veliciny, procesy, ak sme dostali schopnost uvazovat o nesmrtelnosti, o tom ze okrem zeme je miliarda inych galaxii, potom musime byt predurceny aj tieto hadanky rozlustit.
Momentalny zivot ponuka miliardy moznosti ako ho prezit, otvorenim vesmiru to vsetko znasobime.
Chcel by som rozlustit tieto otazky, chcel by som vediet rozlohu vesmiru, co je po jej krajoch, v com sa tato hmota nachadza, ake su suvislosti medzi okrajmi vesmiru, su vobec nejake okraje?, odkial sa tato hmota z ktorej vznikli planety nabrala kedze viem si predsvit ako vznikal zivot a planety ale neviem si predstavit ako z nicoho mohlo vzniknut nieco.
Niekdy ma trochu stve ze som sa nenarodil par storoci alebo tisicroci neskor, ludstvo je podla vsetkeho strasne v plienkach a som smutny ze sa nedozviem odpovede na moje otazky, aj ked zijem stastny zivot, kiez by trval vecne...
Podla mna ako ludia mame na viac, na kvalitnejsi zivot ako zijeme, dlhsi, rozmanitejsi... ostava len dalsou otazkou kedy sa konecne prestaneme venovat malichernostiam a zacneme pre svoj druh naozaj nieco robit ako team z ktoreho mozme profitovat vsetci.

ajajaja

to je len hrstka ludi a i tym musel niekto podat v zivote pomocnu ruku...a tiez museli byt osobnostne predpoklady...

nie vsetko je ako v gycovom americkom filme, ze sa podari...realita je zial taka,ze invalidom uznaju co najmensie %postihnutia,lebo stat potrebuje setrit na dochodkoch a zamestnavatel ich nezamestna, lebo uprednostni zdraveho...a bez penazi sa v tomto svete ani nepohnes ,lebo nemas na autobus aby si vysiel z ineho mesta alebo nemas na to,aby si si platil internet a hladal pracu takto ....a tu je dolezita ta pomoc od niekoho ineho a teda ,ze mu dajme tomu pozicia nejaky zakladny kapital, pripadne pomoze najst pracu,pozicia mu svoj internet a tak pod. .... nie , nepresvedcis ma v tomto, ze sa da z uplne vsetkeho vyhrabat vlastnymi silami...neda...a uz prestan hovorit dookola co mam robit so svojim zivotom, podrobnosti nevies, ja som len naznacila co som naznacila a tak sa snazila vysvetlit preco verim comu verim...ok?

ked ma niekto iq debila alebo na hranici debila a podpriemeru?- tiez potrebuje usmernit,pomoct ...

Sejla

Inak z môjho celoživotného pozorovania ľudí som si všimla, že ak si sami nie sú niečim istí istí, aspoň sa o tom snažia presvedčiť druhých. Tak ako niekto, kto tu dával ten link o zjavení panny márie a pýtal sa zakladateľa, ako by to vedecky vysvetlil:) (alebo ľudia, čo sa snažia do svojej chorej sekty vtiahnuť všetkých navôkol) ...Viera v boha má byť osobná privátna vec každého človeka, nie téma na diskusiu a hádky na fórach.

LifeIShort

ajajaja -> tak si niekedy pozri paraolympiadu alebo vybehni vonku ak si nevidela este invalidov pracovat manualne, dokoncia chodia aj do prace robia za kamerami, vidim ze toho este malo poznas a snazis sa poucovat, za to ze zijes v zlom prostredi ja nemozem, dostan sa z toho svojpomocne a uvidis ako sa ti rozsiria obzori a ze nemozne sa zrazu stane moznym

inac v poriadku ja ti nic nevyvraciam iba hovorim ze pre mna boh neexistuje, este kolko krat to mam zopakovat aby ti to konecne doslo? ak pre teba ano, je to tvoj problem a ja s tym nic nemam.

ajajaja

a nikde som nenapisala,ze musis suhlasit s mojimi nazormi, len som poprosila,aby mi ich nikto stoj co stoj nevyvracal,co si ty robil tvrdenim,ze boh neexistuje.

ja som tebe praveze uz x krat napisala ,ze kludne si ver comu chces, ak si s tym spokojny...len som nechapala tomu, naco chces zit donekonecna,ale to je tvoja vec. nic ti nevnucujem, len s tebou nesuhlasim,

Sejla

Na začiatku sa zdalo, že z tohto vnikne zauímavá diskusia, ale poriadne sa to tu zvrhlo. Napokon, ako takmer vždy, keď sa spomenie náboženstvo.
LifeISort pochopitelne jeden z dôvodov vzniku náboženstva bolo ovládnuť masy, polemizovať by sa dalo skôr o tom, či bol za tým dobrý/zlý zámer a či sa ten zámer naplnil. Každopádne to veľmi ovplyvnilo ľudstvo. Napokon aj starovekí vládcovia v Ríme boli zároveň najvyšší kňazi. A je to pochopitelné. Vládcovia si museli podmaniť svoj ľud a vyhrážky popravením, či zotročením nie sú také účinné, lebo ľudia by konali protištátne za jeho chrbtom a zdokonalili by sa v rafinovanosti. Oveľa prospešnejší nástroj je náboženstvo, ktoré vraví, že je tu istý boh, ktorý všetko vie a všetkých vidí a žiada od ľudí určitý model správania sa, ktorý je veľmi výhodný pre lepšiu prehľadnosť, usporiadanie a kontrolu štátu. Zároveň im dal odpovede na tisícky rokov kladené otázky, vymyslel nebo a peklo, takže ľud vedel, kde skončí, keď sa bude chovať protištátne. Je to len prostriedok, aby nenastala vzbura a anarchia. Zároveň táto idea ponúka množstvo ďalších výhod.
Napriek tomu si stále myslím to, čo som napísala včera okolo jednej. Je pozoruhodné, že už pred tisíckami rokov vnikli také texty, ktoré sú dokonalou analógiou k dnešným vedeckým zisteniam, ich modely správania sa dajú aplikovať do dnešnej doby a vidno, že ho vytvorili duchovne veľmi vyspelí ľudia. To duchovno tu vždy bolo a bude a je to stále tá istá jedna vec o ktorej ti tu aj hovoria ostatní, ale ty si to pletieš s niečím úplne iným. Inak tak, ako vraví Derren Brown: NIČ nie je náhoda:) Všetko má nejakú príčinu a následok a nie len to, čo je očividné, v skutočnosti do seba všetko dokonale zapadá. Len tvoj duch nie je v rovnováhe s myslou, mal by si si to dať do poriadku:) (provokujem)
No a mám 24 rokov, aby som ti odpovedala aj na tie podstatnejšie dotazy:D

ajajaja

ja uz zacinam byt z tvojich postojov zufala...a nie preto ,ze by som nevedela argumentovat, ale pre to ,ze si zataty, a dokonca som sa prave docitala,ze to ja teba tu utlacam a nieco ti nutim, no ja mam skor dojem,ze tych mas zas odpoved na uplne vsetko a myslis si ze spravnu - nie nemyslis, ty jednoducho vies, a toto je to co mi vadi, ze nepripustis absolutne ziadnu omylnost, absolutne ziadnu nedokonalost, nieco nepochopitelne a nevyvetlitelne ze by mohlo aj existovat...spoliehas sa len na svoj rozum a ja ti tu len argumentujem tym,ze ho mas stale prikratky na to ,aby si vedel pochopit vsetko,hlavne, ak rozvijas len svoje poznatky o vede a technike a ostatne veci akoby pre teba neexistovali...a odmietas o nich hovorit...a takisto mi nie je sympaticke ako sa vyjadrujes o tom,aky si ty sebestacny a ako sa vsetko da...no keby si sa narodil do nejakeho ineho prostredia - napr. afrika, kde by si sa ani poriadne nenaucil citat , pisat, zomieral by si od hladu , tak by som chcela vidiet, ako by si sa z toho VLASTNYMI SILAMI vymotal...nie kazdy zacina na rovnakej startovacej ciare...niekto moze byt sirota , nemuselo sa mu postastit mat kvalitne destvo ,pocit istoty a dolezitosti, mohol mat cely cas pocit ,ze je odstrceny a iste uznas,ze kazdy je iny,ma inu psychiku, niekto by sa z toho vedel vystrabit, niekto bohuzial by pri prvom neuspechu podlahol depresii, nie vzdy za to ten clovek moze, aj mozog je len organ a chemicka tovaren a depresie maju normalne aj vedecke zdovodnenie, ze preco nastanu...dokonca su v niektorych rodinach dedicne......takze v niektorych pripadoch sa da hovorit o tom,ze clovek mohol bojovat viac, v niektorych nie...to je velmi individualne a este 1 vec- prepac, ale tie tvoje trdenia, ze VSETKO co si clovek zaumieni , vie dosiahnut su dost strelene a len tak tymto postojom podkopavas svoje dalsie tvrdenia...kazdy ma talent na nieco ine, vsimla som si prispevok na tomto fore jedenej zufalej studentky,kt.studovala it v prahe a teraz ma mat statnice a nevie sa to naucit ,vobec tomu nerozumie a kedze je toho vela, tak sa to nevie naucit ani naspamat,ako to robila pri ciastkovych skuskach cele 3 roky...a urcite velmi velmi chce tie statnice urobit...a nie kazdy invalid je zaroven odpisany, lebo da sa zivit aj hlavou a tak ma aj tie napady a ked sa mu zadari , tak fajn...ale niekomu sa zadarit nemusi lebo to nezavisi cisto od neho ,ci napad bude uspesny...to zavisi od mnohych veci, kt. on sam ovplyvnit nevie....a taky co je invalid a nema dostatok talentu na to,aby mohol nieco vymysliet, vedel sa nieco naucit, hoci by sa mohol snazit ako by chcel...robit by mohol len manualne a takto ako invalid asi tazko...

LifeIShort

kafik -> suhlasim len jedna vec co ma na tomto stve, nemali sme na vyber. vies keby bolo viac priestoru a preto si myslim ze vo vesmire je taka sanca, kde sa ludia budu moct rozdelit. Urcite nebude chciet zit hostitel s parazitmi, pracoviti s flakacmi a podobne.
Vesmir nam da priestor zit si zivot podla seba, neobmedzene. A potom bude zaujimave pozorovat ktora planeta a ktora spolocnost sa ako vyvynie a ktora bude rozkvetat. No myslim si ze katolicka to nebude.
Toto je spravdolivost, moznost vyberu. Ktora je ludom v tomto stiesnenom priestore uberana na kazdom rohu.
Taka ajajaja napriklad doteraz nedokaze pochopit, ze vobec nemusim uznavat jej zakony a jej fakty. Vidis o tom hovorim, citim sa jej pritomnostou utlaceny, lebo mi nanucuje a to doslova uznavat to co uznava ona a obmadzuje ma ako bytost tym ze mi predklada jej pravdy a akokolvek poviem ze s nimi nesuhlasim nie je ochotna uznat to ze s nimi suhlasit nemusim.

ajajaja ->
poznam ludi, ktory su zdravotne indisponovani alebo boli chudobny, pozakladali vlastne firmy alebo predali svoje napady nieco v zivote vymysleli a su na tom financne dobre, zbytocne generalizujes.
niekomu sa to podari niekomu nie. Zalezi od snazivosti kazdeho. Je tolko veci ktore sa da naucit robit uz len cez pocitac ako freelancer. Ale je lahsie argumentovat ze na to nemam hlavu alebo ze to nie je pre kazdeho.
Ja som videl bezrukych kreslit nohami a slepych pisat romany.
Nic nie je nemozne ak niekto chce. Ale je lahsie si povedat ze som postihnuty tak tym padom je cely moj zivot v prdeli ze?

kafe

anjelik,
ja si to NEmyslím (že vývoj bude prísne individuálny). Určite sa nájdu ľudia, ktorí budú o hoooodne dopredu, tí budú predznamenávať časy, ktoré prídu, ale ani tie svetlé výnimky sa nebudú môcť "utrhnúť z reťaze" a dokázať veľa nemožného.

kafe

Life, čo mám k tomu dodať. Ano, mohli sme byť dalej a mohli sme toho viac vedieť. Bolo to zlé a neospravedlniteľné a pre nás v tomto momente poznania nezmyselné. Ale všetko zlé je na niečo dobré (nepýtaj sa ma na čo, ja to tiež neviem), niečomu nedefinovateľnému to ľudstvo naučilo. A ak by sme si tým obdobým neprešli, určite by sa to odrazilo niekde na niečom inom, možno by sme si prešli 500 ročnou vojnou teraz.. myslíš, že by to bolo lepšie? Možno by sme klesli hlbšie a dlhšie sa spamätávali zo zničenej zeme, ako z obdobia temna. Ten vedecký vývoj je len predpoklad, nedá sa povedať, že by sa poznatky získavali rovnako a život plynul tak isto ako BEZ obdobia temna.. všetko by bolo ináč. Možno lepšie ale možno i horšie.

ajajaja

tak si nacitaj definiciu faktu a uvidis, ze s tvojou ma malo spolocne...lebo to neni to co si myslis ty...

prepac, ale vidno ,ze sa ti dari dobre a asi nemas paru o tom,ze nie vsetko je v silach jedinca... v tomto svete by ti stacilo prist o peniaze/pracu a uz by si nevedel co so sebou...
staci,ze si zdravotne indisponovany a uz ta nik nezamestna, uz mas poriadne znizeny prijem a uz nemozes splacat hypoteku (vsak,lebo ked nie si z bohatej rodiny, kt.by ti byvanie zaobstarala) , lahko mozes skoncit pod mostom...