500 eur na chodníku - čo teraz?

Príspevok v téme: 500 eur na chodníku - čo teraz?
Karoli

Ako to je, ked sa nájde na chodníku alebo takto ,,von,, napr. 500 eur,??? čo keby som ich našiel na luke??? nemožem si ich nechať???a ako budu vedieť, že som ich vzal stade práve ja??

A od kolko penazi sa nesmu brať?? má to nejaký limit???

ono totiž kamarat vraj našiel a dokonca 2-x peniaze, raz 20eur, a potom 50. jedny dakde na chodniku večer pred kaviarnou ..a druhe neviem...

zaujíma ma to ,preto sa pýtam. dikes

beskyd

§ 236 TZ ods. 1 hovori, ze kto si prisvojí cudziu vec malej hodnoty, ktorá sa dostala do jeho moci nálezom, omylom alebo inak bez privolenia oprávnenej osoby, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. - cize to sa tyka veci stratenych alebo zabudnutych, ktore sa dostali mimo dispoziciu opravnenej osoby. vec malej hodnoty v zmysle § 125 ods. 1 TZ znamena vec v hodnote prevysujucej 266 eur kym nie je sposobena skoda vacsia, co je 10 nasobok tej sumy, skoda znacna 100 nasobok sumy atd. ine je ked pachatel vie, komu vec patri a ta osoba ma vec este vo svojom dosahu, vtedy nejde o zatajenie ale o kradez a na to je ina skutkova podstata. ak by si ale dakto prisvojil cudziu vec v hodnote 266 eur a mensej, ktorá sa dostala do jeho moci nálezom, omylom alebo inak bez privolenia oprávnenej osoby, nedopusti sa nicoho lebo trestny zakon trestnu zodpovednost viaze na skodu prevysujucu 266 eur. iba by porusil povinnost vyplyvajucu z § 135 ociankseho zakonnika a vlastnik by sa mohol domahat na sude vydania veci zalobou ale nebol by to priestupok ani trestny cin. keby ale bola splnena podmienka ze pachatel by vedel komu vec patri a tato osoba by vec mala vo svojom dosahu a vec by mala hodnotu 266 eur a mensiu, je to kradez - priestupok podla § 50 ods. 1 zakona o priesutpkoch za ktory by obvodny urad rozhodoval ulozeni sankcie, najcastejsie pokuty (bez moznosti ulozenia trestu odnatia slobody) a zaviazal by pachatela nahradit poskodenemu sposobenu skodu.

Karoli

Diki všetkym velmi pekne za názory.

Mám teraz aspoň obzor, a je fajn vidieť, ako sa nazory rôznia ked ide o ,,prachy na chodníku"...:-))

milli11

Ak by to bola penazenka s peniazmi a dokladmi, vyhladala by som majitela a tak to vratila.

Ale pokial by som tu 500 eurovku nasla len tak na zemi, najskor by som si ju nechala.

Aj keby som ju odovzdala policii, odkial mam istotu, ze si ju nenechaju policajti? Ze budu hladat toho cloveka a ze ho najdu? A ako ho vobec najdu, ze prave ta bankovka patri jemu? Podla DNA? Ved taku bankovku drzalo tisice ludi. pracovnik v banke, klint, co si vybral peniaze z bankomatu, predavac, dalsi zakaznik, postarka a tak dalej.

A uz keby som mala fakt zle svedomie, ze si chcem nieco cudzie privlastnit, asi by som tie peniaze dala napr. zobrakovi.

Ale uprimne, najskor by som si ich nechala.

iskierka

som čítala "500 eur na hodinu- čo teraz" chcela som napisat, že čo za zázračnú prácu to môže byť, ber to...
aa ono to je 500 eur na chodníku...ale rada znie tak isto :D ber to :P

Lulu2011

shy - ale taku tu detsku, vies co teraz dostat v obchodoch :)) nie nejaku usitu doma, to by som uz panikarila :)))

Lulu2011

pkial to nie je penazenka s udajmi, tu by som odovzdala, tak by som si nechala, vesmir vie, preco by ich poslal, asi ich tomu cloveku treba, kto ich najde :p

sweater*

co to je za blbost ako ta mozu vypatrat? jedine ze by sme tu mali sledovaci system ako sa spustil nedavno v NY :). a som zvedavy kam tie peniaze idu ked ich odovzdas napr. na policii :)?