Predostrenie samovražedných plánov

Príspevok v téme: Predostrenie samovražedných plánov
Meretseger

Čo by ste robili/mohli robiť, keby vám niekto povedal, že plánuje v pravdepodobnejšie vzdialenejšej budúcnosti spáchať na 100% samovraždu - skrátka, že je pevne rozhodnutý?
Dá sa s tým niečo robiť? Najlepšie nie niečo deštrukčné - teda zavrieť na psychiatriu na oddelenie A, alebo udať na polícii - totiž, kedysi som počula, že samovražda je dokonca trestným činom? (Znie to divne, ale tu je možné všetko...)

Meretseger

Nepopieram, že sú aj také typy, koniec koncov, tiež takých poznám, ale z vlastnej skúsenosti viem, že človek ešte zavolá niekomu, komu dôveruje, v nádeji, že dostane pomoc, no a keď to druhá strana vezme na ľahkú váhu, tak sa dotyčný otrávi všetkým, čo má poruke (napr.). Alebo je pevne rozhodnutý aj tak to spraviť, a pošle akurát SMS na rozlúčku a potom do seba napichá 170 jednotiek inzulínu. Ach, aké divné mi to teraz pripadá...

sovičkaE

Meretseger: si dosť kompetentná v tom, že si to chcela urobiť a neurobila??
Ver mi, že poznám vela ludí, ktorí majú sklony k takému konaniu a stále sú tu, lebo si ich konečne začne aspoň na chvílu niekto všímať...Tento názor nemám len ja, ale mnoho psychiatrov.

Meretseger

orol, hej, navádzanie som myslela - stíhať mŕtvolu je asi zložité :D
Ide o kamaráta, a stále neviem, v akom je stave, pohybujem sa na tenkom ľade. Ale pár ľuďom som už samovraždu vyhovorila, ibaže to nebol nik blízky a nebola som jediná, kto do nich hustil.
sovičkaE, neštvi ma, sakra. To, čo tvrdíš, nie je pravda a som dosť kompetentná na to, aby som to vedela!

sovičkaE

Človek so suicidálnym myslením ak o tom hovorí, prípadne na to upozorní niekoho, že to ide urobiť, tak ide len o to aby na seba upozornil. Pokial človek chce spáchať samovraždu, urobí to bez toho aby niekto vedel, aby mu nik v tom nemohol zabrániť! Neznie to len logicky,ale povie ti to každý dobrý psychiater.

abibas

Carie, asi pred dvomi.rokmi dávali na Markíze reláciu 112. Kamarát zavolal záchranku mužovi čo chcel skočiť pod vlak. Ked prišli pre neho, tvrdil že to nie je pravda, že je ok. Ale bolo vidno že nie je. Bol rozruseny. Tak aby neskočil pod vlak ked odídu, vzali ho na pohotovosť na psychiatriu. Ako ho tam poriesili, to uz neviem. Ale ak bol na tom ozaj zle, verím že mu odporúčali hospitalizáciu, čo môže odmietnuť, ale.v pripade ak ho posúdia tak že je nebezpecny sebe alebo okoliu, jeho súhlas nepotrebujú.

Carie

abibas: urcite nikoho nevezmu a nezavru na psychiatriu len preto, ze niekto tvrdi, ze mu tvrdil ze sa chce zabit. To by sa dalo velmi jednoducho zneuzit a zakeraci by to zneuzivali a nechali odviest trebars partnera s ktorym sa pohadali. Zachranka by sice mohla dojst ak by dotycna tvrdila, ze chce spachat samovrazdu, ale ak by dotycneho nasli v relativne dobrom stave, nebol by nepricetny a tvrdil by, ze je to blbost tak by zase pekne odisli. Samozrejme bez neho. Ludia tu maju nejake prava a nemozes niekoho zavriet niekam len tak, bez priciny. Okrem toho neda sa nasilu pomoct niekomu, kto o tu pomoc nestoji. Ak chces pomoct, tak skor rozhovormi, nech ma ten dotycny pocit, ze ma pri sebe osobu ktora ho chape. Ale treba si tiez davat pozor na psychickych vydieracov, aj tych je dost. Vyhrazaju sa samovrazdou aby niekoho dostali kam chcu a pritom to nikdy nemyslia vazne.

orol

-Meretseger – samovražda v zmysle zákonov SR rozhodne nemôže byť trestným činom. Predsa ak spácha osoba samovraždu, po smrti UŽ NIE JE MOŽNÉ JU TRESTNE STÍHAŤ.
- Trestným činom je ale napr. „návod“ inej osoby na samovraždu, podpora atď., to logiku má.
- P.s- KTO NIEKTO sa vyhráža do budúcnosti samovraždou?
-ak by to bol niekto z najbližšej rodiny, tak to riešim s vyhľadaním pomoci u lekárov a kompetentných osôb
-ak cudzí človek, pravdepodobne oznamovacou povinnosťou ( jeho najbližším, prípadne orgánom na to určeným ).

Pampeliska1

Neplatí to, co se říká, že kdo to hlásí dopředu, nikdy to neudělá...To je kec, bohužel tragicky dlouho tradovaný, mnoho lidí na to doplatilo.
Je to jistým voláním o pomoc. Ale moc možností nemáš. Záleží, v jakém jsi k němu vztahu.
Jestli máš kontakt na jeho blízké, na terapeuta, jeho doktora...někoho, kdo ho zná dobře.

když ne, nezbude, než sdílet s tím jeho těžkou situaci, nevymlouvat...anebo, když je to pro tebe příliš těžké, prostě utéct, a zachránit aspoň své duševní zdraví, ne každý snese tak těžké téma.
Nikdy přesně nevíš, jestli to je touha po pozornosti, nebo skutečné rozhodnutí.

Moje kamarádka mi občas píše SMS, kde se se mnou loučí, že mě měla ráda...už ji za ty roky neberu vážně, ale co já vím, jestli to nakonec po jedné takové sms nakonec neudělá?
každopádně jsem se od toho citově distancovala, musela bych zešílet, s ní to vždy prožívat. Na druhou stranu znala jsem kluka, se kterým jsem to dost probírala, jak to plánoval, dlouiho, pak to udělal.
je to jejich rozhodnutí.

Mimulus

Ak existuje na svete úplne zdravý človek, ktorý plánuje... tak je to hlúposť a nikdy to nespraví! Pud sebazáchovy u zdravého človeka je jednoducho väčší. Shy, Lulu 2011, rex majú spolu pravdu no napriek tomu ak má človek depresie a začne o nich hovoriť je to len malý krôčik. človek ktorý má určitý psychický problém sa týmto ,,stavom,,, nedokáže brániť ale ak by som vedel, že chce niečo také urobiť zdravý človek alebo dokonca môj priateľ tak by určite nebol v poriadku. A k by bol tak by som mu sám pomohol!!! Toľko k tej Tvojej otázke pan d.

pan d.

Ide o to, ci tie myslienky su sposobene depresiou alebo nie. Pokial nie, tak s tym nic nespravis. Napr. ja nemam samovrazebne myslienky, ale takisto planujem spachat samovrazdu, ked budem o nieco starsi. Ako mi zabranis?
A to obavane A oddelenie prd vyriesi.