Potrat - sloboda rozhodovania vs. pravo na zivot

Príspevok v téme: Potrat - sloboda rozhodovania vs. pravo na zivot
Magy

Zakladam tuto temu kvoli tomu, aby ste sa TU mohli vyjadrit so svojim nazorom na danu vec.

Poprosim pouzit vlastny rozum a zmysluplne argumenty, nie vyguglene citacie, prip. nazory inych ludi, znamych, rodicov, politikov, cirkvi...

Diskutujte slusne a bez napadania ostatnych za ich nazory.
--
A aby som to zacal a postavil sa na niektoru stranu, tak uvadzam svoj nazor: Kazdy z nas (s vynimkou svojpravnosti zbavenych ludi) ma vylucne pravo rozhodovat o svojom zivote, svojom tele A VSETKYCH JEHO SUCASTIACH.
Ako legislativne, tak aj fyzicky.
A teda v pripade zeny aj o plode vnutri nej, kedze je priamo zavisle na jej existencii.

Nanana98765

Môžem sa opýtať .. 8 dní no vlastne 9 už mi meškajú krámy.. mala som pohlavný styk s priatelom bez ochrany .. robila som si už 2 testy a boli negatívne potrebujem poradiť prosím .. dosť sa bojím ..

RNG

Nuz pre tych co veria je to zalezitost medzi nimi a Bohom, pre ateistov medzi nimi sa sucasne odsuhlasenymi zakonami

Ale vzdy je to osobne, tj do toho nic druhych, pokial je to v ramci zakona.

Magy

doubledog - je rozdiel ublizovat inym, vedome alebo zakerne prekracovat zakon, moralku ci ludske spolunazivanie
a je rozdiel, ak sa clovek rozhoduje o svojom tele a ublizuje sam sebe. ak by si sa ty rozhodol cokolvek spravit s vlastnym telom, spachat samovrazdu, odrubat si prst ci ruku, tetovat... bral by si ako neprijatelny zasah do vlastneho sukromia, ak by sa ti niekto do toho staral alebo dokonca si osoboval pravo o tom rozhodovat! alebo nie?

doubledog

to je naozaj zvlastna koncepcia, nesudit konanie inych ludi.

mam to chapat tak, ze nebudeme sudit ani toho, co tie zeny znasilnuje, ani toho, co ich tyra?
a asi ani toho, co ich pripadne zavrazdi.
ved nie sme v jeho kozi, nevieme, co prezil, preco to spravil, jeho ciny predsa nebudeme posudzovat.
ako by sme si to mohli dovolit, ze ano?
my nebudeme sudit nikoho.

Sejla

tí, ktorí ste pre aj tí ktorí ste proti potratom sa len trasiete, že vás nikto nepočuje, no ale nebojte sa, počuť vás je dosť s každej strany a chcete, či nie, aj tak sa každá rozhodne podľa seba, lebo MǍ a VŽDY bude mať na to plné právo a o následkoch, nech už sa rozhodne hoci ako, VY nič neviete, lebo ste v tej situácií nikdy neboli! A ani ste si neprežili celý život v decáku a ani nie ste postihnutí, aby ste mohli za také deti hovoriť. Len rýchlo súdite presne ako to pekne napísala Mrska Silvuska, čím viac veriaci je človek, tým ľahšie sa mu súdi druhých

skoricova

Stalo sa aj u nás v dedine neraz, že niektorá baba bola mladučká, a už čakala bábätko, bola neskôr slobodná mamička.
Ľudia ju odsudzovali, no moja babka vždy hovorila:
Nie je tá k*rva ktorá porodí, ale tá, ktorá zabije.

VŽDY existuje riešenie.
Kto nechce, hľadá dôvod. Ale kto chce, nájde spôsob.
Toľko môj názor.

Mrska Silvuska

M25 - dakujem...vyslovila som len moj nazor/pohlad na tuto vec, a je mi jasne, ze mnozstvo ludi s tym suhlasit nebude. Ale zasa mam to stastie, ze mi to je jedno)

Mrska Silvuska

...vsetci ti, ktori ste tak zasadne a striktne proti potratom, sa zobudte. ved ani normalny zivot nezijeme podla sablony, vsetci rovnako, tak ako mozete povedat jasne nie potratom? ved moze nastat situacia, v ktorej niet ineho vychodiska..
priklad: zenu znasilnia (je jedno ci jeden alebo viaceri), otehotnie, jej psychika je uz tak ci tak na bode nula, a teraz toto...otazka: kolko zo sto zien si bude chciet to dieta nechat?
priklad: rodina v zlozeni zena/matka, muz/otec, dve deti, ona doma na materskej, on tyran. Sex nasilu, antika ziadna - podla neho naco, ona otehotnie (pokial ho dovtedy neprizabije alebo nezdrhne aj s detmi inam - ale kolke to urobia?), on dalsie dieta nechce, pretoze uz teraz su bez penazi, posle ju na potrat. Otazka: kolko zien v podobnej situacii si mu dovoli povedat nie, nejdem na potrat?
Priklad: muz, zena, ona berie antikoncepciu tak ako ma, pretoze ani jeden z nich deti nechce, bum, otehotnie. Nechce to dieta ani vynosit, pretoze jednoducho nechce a je jedno, z akeho dovodu. Obaja su uzrozumeni s tym,ze jedine potrat. A ziju dalej. Otazka: kto ma pravo ich sudit?

Kazdy jeden sa starajte sam o seba, ked vas irituje, ze existuju ludia, ktori z akehokolvek dovodu povedia potratu ano, resp. ze to je na tom ktorom, ako sa rozhodne, pozrite sa na seba do zrkadla a spytajte sa toho obrazu tam, zi zijete tak, ako treba.
Ti, ktori ste tak velmi pobozni, a viera vam nedovoluje povedat ano potratom, modlite sa dalej za svoje aj nase duse, ale nerieste a nesudte. My "neveriaci" (aspon ja) nesudime, takze?

Ano, kazdy ma pravo na zivot. Zaroven ma kazdy pravo na svoje vlastne rozhodnutia.

...hod kamenom, kto si bez viny, ze?