Potrat - sloboda rozhodovania vs. pravo na zivot

Príspevok v téme: Potrat - sloboda rozhodovania vs. pravo na zivot
Magy

Zakladam tuto temu kvoli tomu, aby ste sa TU mohli vyjadrit so svojim nazorom na danu vec.

Poprosim pouzit vlastny rozum a zmysluplne argumenty, nie vyguglene citacie, prip. nazory inych ludi, znamych, rodicov, politikov, cirkvi...

Diskutujte slusne a bez napadania ostatnych za ich nazory.
--
A aby som to zacal a postavil sa na niektoru stranu, tak uvadzam svoj nazor: Kazdy z nas (s vynimkou svojpravnosti zbavenych ludi) ma vylucne pravo rozhodovat o svojom zivote, svojom tele A VSETKYCH JEHO SUCASTIACH.
Ako legislativne, tak aj fyzicky.
A teda v pripade zeny aj o plode vnutri nej, kedze je priamo zavisle na jej existencii.

Carie

doubledog: tak najviac sa to vzdy dotkne zeny. Nejakych skolok alebo detskych lekarov sa to nedotkne vobec, to do toho neplet. Porodnost u nas stale klesa, takze s tymto skutocne problem nebude. A co sa tyka potencialneho otca, toho sa to sice dotkne, ale nikdy nie tak velmi ako zeny. On si moze povedat, ze to dieta nechce, ze sa o neho starat nebude a nech sa stara len zena. Nikto ho za to odsudzovat nebude, ale ak sa dietata vzda zena, je to pre spolocnost strasne a je to hned kurva a krkavcia mater. Taka zena uz bude mat velky problem existovat normalne v spolocnosti. Prave preto ma do toho prave ona najviac co kecat. Ak dieta nechce, ma pravo ten plod dat prec a ze bola na potrate sa ani nikto nemusi dozvediet. Tiez som pocula aj take pripady, ze zena chcela ist na potrat, muz/otec toho dietata jej to vyhovoril, ze vsak to zvladnu, postaraju sa, on pomoze. A ked tehotenstvo pokrocilo a ona uz na potrat nemohla, tak ju nechal, uz to decko zrazu nechcel, lebo zrazu zistil ze on je este mlady a chce si uzivat slobodu a nejaka zenska doma a decko ho predsa nebudu obmedzovat. A zena je v prdeli...

doubledog

ano, presne tak.
zena sa nemoze slobodne rozhodnut si dieta nechat, kedze tym automaticky do diania zapaja otca.
takisto automaticky do hry vstupuje zdravotnictvo, skolstvo a rozne socialne urady.
podotykam znovu, ze zeny s tymto systemom suhlasia a vyzaduju dokonca viac.

takze tu mame zaujimave otazky:

moze otec ziadat zenu, aby si dieta nechala zobrat, lebo on nema prachy?
preco nema toto pravo muz? bude predsa dost vyrazne zainteresovany, nemoze o nom rozhodovat zena.
mozu urady ziadat od zeny potrat kvoli tomu, ze su plne skolky alebo malo detskych lekarov?
preco by malo byt toto rozhodnutie iba v rukach zeny, ked sa to dotkne vselikoho?

Magy

doubledog - velmi zaujimavy nazor. naozaj.
musel som si to precitat dvakrat, aby som sa nemylil vo vyzname toho, co si napisal.
zjavne mas na mysli urcity princip - ze bud by mala mat slobodu v pripade akehokolvek rozhodnutia, alebo ziadnu slobodu rozhodovania. spravne?

doubledog

v tejto veci nema zena uplne rozhodovacie pravo, nerozhoduje iba o svojom tele.

ak sa totiz rozhodne, ze si dieta necha, automaticky rozhoduje o tom, ze otec dietata bude musiet plnit zakonne povinnosti.
(nehovoriac o tom, ze existuje plno institucii, ktore budu rozhodnutim matky dotknute)
tento postoj statu zeny podporuju, a prave tym slobodu stracaju.

iba v pripade, ze zeny nebudu od muzov ci statu nic ziadat, mozu si narokovat slobodu v rozhodovani.

nemozno mat slobodu pri rozhodnuti "zobrat" a zaroven ziadat nejake aktivity od inych pri rozhodnuti "nechat"

deniki

No...nečítala som vaše príspevky, lebo je ich tu milión pätsto ...

Môj názor : je to každého osobná vec, ak sa žena na materstvo necíti, a ak vie, že by sa o dieťa nemohla postarať, nech si to dá radšej vziať...aj keď je to podľa mňa škoda, ale akceptujem takéto rozhodnutia.

Zase aby to žena vynosila a dala potom na adopciu...nie, materinský cit sa prejaví, potom po rokoch bude matka hľadať svoje dieťa a tak zničí svojmu dieťaťu život, zničí adoptívnych rodičov....

Ja osobne by som to nikdy nedokázala (dať dieťa na adopciu).

Zase ja som toho názoru, že keď žena otehotnie, najprv je to embryo,a doktori by predsa nemohli zničiť dieťa, ale embryo ešte hej.....

Je to všetko divné, som toho názoru, že keď žena sexuje, má za to niesť aj následky, ale keď nemá naozaj žiadne východisko, tak nech si to nechá odobrať, a potom nech si to vyčíta dokonca života....

Dnešný trh je presýtený antikoncepciami, predsa na toto má myslieť v prvom rade žena.