Epidural - áno či nie?

3nttt

Gofruit nechapem odkial si vydedukovala ze sa tu pise konkretne o tebe.ale sak dobre.asi zly den...a nikto tu neutoci na baby ktore si epi nedali.sak nech si nedaju,ale urcite by som nerobila zo seba matku terezu len preto lebo som zvladla porod bez epi.myslis si ze baby co si epi dali by to inak neprezili?ked ma človeko bolesť ,da si tabletku, ked je niekomu zle, da si tabletku tak nechapem preco by sa baba mala trapit zrovna pri porode,ked nemusi. Ja mam napr dost vysoky prah bolesti ale absolutne netuzim zazit ake to je "vychutnat" si porod "naplno".ak sa to tak da nazvat...

GoFruit

je maximalne obmedzene nazyvat zeny co nepouzili epiduralku zatrpknutymi. To kde zijeme?Iba ten vas nazor je spravny, mile damy? Len to, co vy poviete, a ked sa ozve niekto s inym nazorom, uz ho nazvete zatrpknutym? AKym pravom? Co o mne viete? Ja vas takisto mozem nazvat ZBABELYMI a nespravila som to. ALe vy ste hned vedeli, ze ja som zatrpknuta, lebo som nemala epidural. Fuj, hnusi sa mi vase zmyslanie. Co tak nechat druheho solobodne zit a hned ho neurazat. Epiduralku som si nedala z dovodov ake vy nepoznate lebo ste povrchne a zaujima vas len vase pohodlie a na svoje decko ste kaslali. Juj, teraz mi len zacnete nadavat. ALe teraz uz mozete, lebo som vam dala podnet. Epiduralka ako hocijaky iny liek ma SIDE EFFECTS tiez. Neexistuje liek bez vedlajsich ucinkov a za to ze vam sa nic nestalo, neznamena ze je 100% bezpecna pre zenu a toboz pre dieta. Najskor si veci nastudujte a potom tliachajte do vetra.
napr. tu mate vymenovane vedlajsie ucinky www.americanpregnancy.org
alebo tu je to krasne podrobne, lenze vy citat nebudete, len blbosti rozpravat naucene www.healing-arts.org
len za to ze vam sa nic nestalo, uzasne

Leticia0808

Lenka ja som platila ked uz bolo po vsetkom auz som bola aj na izbe, vpich neboli pri tych bolestiach to ani nebudes vnimat, je to taka slaba tuba bolest.

lenka238

ahojte kočky aj mna čaka o chvilu porod čakám prve dietatko a chcela by som epiduralku....boli to ked to pichaju alebo ani nie?? a plati sa vopred alebo ako to je??dakujem

Leticia

ja som epi mala a keby som isla rodit znova tak si ju dam znova, ziadne komlikacie pocas ani po neboli. hned ako mi ju vpichli do 5 minut som necitila nic, neskor slabsie tlaky na konecnik, dopichovali mi kazdu hodinku na poziadanie, dali mi aj pred samotnym tlacenim, tlacit som vedela kedy podla tlaku, ziadne ine krce ani nic som necitila, ani nadstrih ani sitie, poslednu davku mi dali aj ked bolo uz po vsetkom, ziadne migreny, ziadne ochrnutia, ani dieta nemalo ziadne nasledky, nemam rada ked pisu zeny, ze niekedy rodili bez a prezili a ked mas epidural uz to nieje to prave orechove zivocisne, ved treba si vytrpiet, preco by sme mali trpiet ked nemusime? mozno preto su proti, lebo je to drahsi spas, moja stala 133€ a nelutujem a znova by som si dala aj keby stala 200€ lebo na porod som chcela a chcem mat len prijemne spomienky a nie zvijat sa od krcov. stale si vravim RADSEJ BY SOM SLA RODIT S EPIDURALOM AJ TROJCATA V MOMENTE AKO PODSTUPIT GASTROSKOPIU.

saxana

Par vyhod epiduralky, kt. tu este neboli spominane.
Ak nastanu komplikacie pri porode a urgentne sa treba rozhodnut pre cisarsky rez a zena nema epiduralku, tak ju musia narychlo davat do celkovej anestezii bez predchadzajuceho poriadneho vysetrenia anesteziologom. Pri epi len zvysia davku.
Tak isto ak sa nechce porodit placenta a treba ju manualne vyberat, ak nemas epi tak ti musia narychlo davat anesteziu.
A vzdy lepsie nastrihnutie ako natrhnutie...moj nazor :)

Nela41

Naozaj mám aj ja pocit, že tu niektoré píšete len zo zatrpknutosti. Napíšte konkrétne komplikácie, ktoré sa stali vašim údajným kamarátkam po epi. V mojom okolí teda rodilo v poslednej dobe veľmi veľa žien a všetky s epi - dieťatká sú zdravé a nič sa im nestalo. Neviem prečo by ženy mali trpieť, keď si to môžu uľahčiť. Či to je nejaká forma obety ako v dávnych dobách?

Inak čo sa týka nastrihávania tak ja asi so zmýšľaním slovenských žien nepohnem, ale rozhodne to NIE JE rutinná záležitosť a vôbec nemusí byť nastrihnutá každá prvorodička to je mýtus ako hora. Či sa nastrihne alebo nie by sa malo rozhodovať najmä podľa toho aká je hrádza elastická (aj podľa iných kritérii samozrejme, ktoré sú pri každom pôrode iné napr. či ide bábo aj s ručičkou a podobne). V praxi to tak je ale málokedy, že by sa nejak snažil lekár nenastrihnúť. Totiž keď má pôrodnica tri pôrodnické boxy a v každom rodí jedna žena, tak si doktor nebude sťažovať prácu nastrihne a je to. Áno žena sa môže "potrhať", ale väčšinou sú trhlinky omnoho menšie ako samotné nastrihnutie a to že sa môže roztrhnúť až ku konečníku je ozaj zriedkavé a zbytočne to straší tehulky. Samozrejme, že by malo byť aj v záujme ženy pripraviť sa na pôrod masírovaním hrádze a napríklad aj bálonik epi no pomohol mnohým prvorodičkám...

Slecna A.

vebe, ako je potom mozne, ze aj na internete najdes desiatky videi s porodom, kde zena robi bez toho, aby bola nastrihnuta? Moja znama rodila v Rakusku do vody, nenastrihli ju a absolutne nic sa jej nestalo. Chcem sa preto spytat, preco to u niektorych zien nie je treba a u niektorych ano. Dakujem