Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Doberman?

Naja85

Deria, ja ta este doplnim. Samozrejme, ze je rozdiel v plemenach, a samozrejme zalezi, ake plemeno tu budeme rozoberat. Je rozdiel medzi pudlom ako skor spolocenskym psom a medzi dobermanom ako pracovnym plemenom-chyba vo vychove pri pudlovi sa moze prejavit tak, ze si na vas sem-tam povrci a ta ista chyba pri dobermanovi zas sposobi, ze vam uz visi na ruke. Ale to snad neznamena, ze taky pes je od narodenia agresivny. Aj tie utoky rozoberane v mediach, na co pan Jahnatek reagoval dalsim blbym navrhom, su len dosledkami chyb ludi, a nie povahami zvierat. A ak by sme zobrali do uvahy takuto absurdnost, ze jedinec sa uz narodi agresivny, tak co by sme asi mali robit s detmi, ked jeden z rodicov bol vrah, nasilnik? Mali by byt hned odstranene z nasej spolocnosti, lebo to uz maju v genoch, tu gtresivitu?

Naja85

Joj, a som zabudla. Ams, zazil si niekedy vrh staniat prevysujuci pocet 5? Ja ano, a to niekolkokrat este v detstve. A mozem ti povedat len tolko: kazde jedno stena bolo pritulne, bez vynimky, ci uz bolo viac alebo menej bojazlive, zvedavejsie, aktivnejsie.

Deria

@ams
ano, skusenosti so psami mam dlhorocne a stojim si za svojim nazorom.
ano, tak ako clovek ma i pes urcite geny zakodovane ale vychova, prostredie, spolocnost, atd. zohrava primarnu rolu! keby to bolo tak, ako ty tvrdis, v zivote by nemohol zit napr.pitbul s celou rodinou v uzkom vztahu, lebo bude agresivny, resp. lebo sa uz tak narodil. hlupost! vsimni si, ake su vsetky steniatka hrave a skor ci neskor pritulne, pritom nezalezi na rase. kde je tam agresia? ako som spominala, nejake vlastnosti su zakodovane a samozrejme ze su ine u dobermana a ine u pudla. ale to este neznamena, ze pes pride na svet agresivny!

Naja85

A co som tym vlastne chcela povedat? Asi len tolko, ze ziadny pes sa nerodi zabijakom:). Ale z kadeho psa sa vsak zial da zabijak velmi lahko urobit.

Naja85

Ams,
zial absolutne nevies, co je to agresia. To, ze vo vrhu moze byt jedno stena bojazlivejsie-skor menej sebavedome a druhe je sebavedomejsie:je aktivnejsie, je vsade, "povie si" svoj nazor-vrcanim(ale vrcanie nie je hned agresia, je to jeden z vyjadrovacich prostriedkov psa, okrem inych), nepopieram.

To, co sa stane zo stenata o par mesiacov, vsak zavisi od cloveka, nie od daneho psa. Ono vacsinou u kazdeho psa nastava take problematicke obdobie prave v puberte, ked skusa, co vsetko sa mu este prepecie(rovnako ako u ludi). A miera intenzity toho skusania je len o nieco mensia pri tom menej sebavedomom psovi.
Ja to prirovnam na svojom psovi a psovi z mojej rodiny, pre lepsie pochopenie. Obaja su ako noc a den, protiklady a obaja boli najdeni, takze rodicov nepoznam-su to krizence:). Moja fena bola od stenata bojazliva(skor mala malo sebavedomia), je submisivna-prejavovalo sa to hlavne tym, ze sme mali problem ist par metrov od bytovky, kde zijem, no casom sa vsetko zlepsilo. A este podotknem, ze je velmi hakliva na zvuky a neznasa hadky, hlucne slova.

Druhy pes je zmojej rodiny, poznam ho tiez od stenata(momentalne ma vyse 14 rokov). Moju mamu ako stena pohryzol do krvi, ked mu vyberala kost z papule, a to vtedy mohol mat okolo 3 alebo 4 mesiace. A aj prechadzky s nim boli zaujimave:D(zahryzol sa mi do nohavic, a tak sme kracali, no), raz mi pri santeni strhol z ruky rukavicu a kym som ho nahanala, celu mi ju roztrhal a dost daval najavo svoj nazor(samozrejme vrcanim-aj tu uvediem priklad: ako asi 4/5-mesacne stena spadol do potoka v decembri, pri naslednom suseni sa mu to nepacilo, tak vrcal po nas). Pes bol vsak ok, az kym nenastupila puberta a moja rodina ju nezvladla. Pes sa stal agresivnym-zo strachu, z nedostatku pravidiel(alebo skor ziadnych pravidiel), z nedostatku podnetov, zo ziarlivosti(bol tam este jeden pes-rozmaznany krizenec). Napadal domacich, ktori sa ho bali a bali sa ho niekolko rokov. A ams, vies co stacilo na jeho napravu? Ziadna lobotomia, lebo chyba nebola v psovi, ale v tych ludoch. Stacilo byt k nemu dosledny, vyzadovat nieco, ukazat, co od neho chcem a trvat na svojich poziadavkach, prestat sa ho bat a hlavne venovat sa mu. Teraz je pes pusteny na volno medzi tymi ludmi, co ich napadal(a brutalne s umyslom pohryzt) a vacsina sa ho uz neboji, lebo vsetko vrcanie, napadanie ako zazrakom pomaly ustupovali s narastom venovania sa mu.

ams

Deria

Na rase vobec nezalezi, tak ako sa narodi pes ktory je od steniatka pritulny, tak isto sa narodi aj pes ktory je agresivny, bojazlivy atd(uz od steniatka) ked sa narodi 5 psov z jedneho vrhu tak kazdy z nich je jedinecny, iny (presne ako u ludi)... na to ze mas take skusenosti so psami by si to mohla vediet

Deria

a naopak, poznam aj nebezpecnych psov, lebo boli drzani na retazi, ci v koterci, ziadna vychova, ziadny vybeh. no jasne, ved z toho musi kazdy pes zcvoknut. ale mnohym majitelom to nedojde.

Deria

ajaj ludia, naco su vam taki psi, ked o nich nic neviete? poznam kopu psov takych "nebezpecnych" ako je doberman, stefoterier, pitbul a pod., ktori spavaju s detmi v posteli a su v rodine pravi mazlici!ti vsetci nepotrebovali ani bitku, ani retaz. je to len vychovou!

lost

asi ten, kto uvidi takeho pablba s nazorom, ze sa prave narodil agresivny pes, cim logicky, pes len splni tuzby mnozitela.. that's simple.

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Doberman? - Fórum - ZDRAVIE.sk