Vysoka skola

Kitty-257

Ahojte... davam info z prvej ruky o ISM v Presove nakolko som uspesne ukoncila bc v odbore medzinar. podnikanie, porovnam to s TUKE, kde som rok chodila a po zapise do 2.rocnika som zdupkala...
po strednej skole (OA) som nastupila na Tuke v kosiciach na hutnicku fakultu odbor Integrovane systemy riadenia... tento odbor som volila z dovodu, ze na nom podla popisu na stranke skoly slubovali v tom case ekonomicke zameranie studia s uplatnenim v hutnictve ako manazer napr., samozrejme rodina pracuje v USSteel, tak ma ciastocne tlacili na hutnicku fakultu, kedze mam skoncenu obchodnu akademiu, nemohla som si vybrat odbor typu hutnictvo... studium som mala denne... moje zistenia po prvom roku: jazyky v prvy rok nemas (Bola som dost sklamana vzhladom na to ze ussteel vyzaduje na sobre fleky testy z anglictiny na urcitej urovni na letnu staz), nuz jazykova priprava na buduce povolanie 0... co sa tyka dochadzky a rozvrhu to bola hruza, rano vstavas ako idiot a medzi predmetmi mas nejaku hodinu a pol volna co v mojom pripade nestacilo ani len na vybavenie u lekara alebo obed doma... cesta so skoly zo sidliska terasa mi trvala cca 40-50min (akurat by som vystupila z elektricky a mohla som ist na zastavku oproti nazad do skoly), ked teda domov sa ti neoplati trepat, v skole nebudes kazdy bozi den 2-3x do dna travit cas v bufete alebo na schodoch atd), domov som chodila okolo 19vecer, cely den kvoli uvedenemu rozvrhu v prdeli.. nuz co uz... k slubovanemu ekonomickemu zameraniu poviem asi tolko, ze vzhladom na predoslu obch. akademiu mi to dalo zabrat... samozrejme okrem nejakeho prednetu s ekonomickym zakladom tam nic ekonomicky zamerane clovek nenajde, fyzika chemia matika atd su pre nich zrejme ekonomicky zamerany odbor... hoci som sa vytrapila, rocnik som presla, fyziku som s druheho semestra prenasala a to z dovodu ze pocet ludi na fakulte, ktori nepresli skuskou z fyziky bol enormne vysoky a z toho dovodu boli takmer vzdy terminy na skusku plne obsadene (ak nahodou nieco volne tak si samozrejme uz prihlaseny na rovnaky cas na inu skusku), a tie skusky typu-najorv jeden zapocet, ked nahodou prejdes tak ides na druhy zapocet, ked pri troche stastia das aj to tak mozes ist na skusku-tam tiez vacsinou clovek musi min.na 2x, na odbor nas brali 60 (2skupiny po 30ludi), so druheho rocnika sme sa z mojej skupiny z 30 dostali az 9... no na zaplakanie... pomaly na harvarde clovek lahsie urobi skolu.. najviac mi vsak nevyhovoval ten rozvrh, po 1.roku som zacala rozmyslat nad ext.formou kedze priatela som mala nemca (ak chces cestovat nemas na tuke sancu, este aj kvoli jednej poondenej vymeskanej hodine pytaju od teba potvrdenku od lekara ako na zakladnej), suhnne zistenie po roku: jazyky nic, cas oddzubany okrem piatku, strara casu kvoli skuskam na x-krat ich robis, a ocakavany ekonomicky zamerany odbor v nedohladne... ked sa na to spatne pozeram, bola to strata casu, oddzubany rok, skola mi nic nedala (ani vedomosti, bohuzial, darmo by ste sa ma po roku studia opytali na integraly a termochemiu-nic neviem)... kedze priatel bol nemec a od zaciatku ma odhovaral od tej skoly, lebo ze co to je za skola ze v nemecku o takej nikdy ani nepocul :D ze to co chcem robit a kde ze vsak v europe nemam s hutnictvom perspektivu... zacala som hladat ine, prisiel s tym ze v nemecku maju velmi dobru skolu ISM a ze nasiel ze mame aj na slovensku, ze nech idem tam, ze pridem do nemecka a u nich je velmi ta skola ziadana a uprednostnena a vraj znamena prestiz... samozrejme socialne kraviny nemam zaujem studovat, tak ked uz frajer plati tak som sla na medzinarodne podnikanie ked uz je medzinarodne ze teda s tym najdem medzinarodne uplatnenie a budem viac vo svojom ekonomickom... prihlasila som sa na externe studium kedze nebyvam v presove ale v kosiciach, ani som po predoslej otrasnej skusenosti s dochadzkou a rozvrhom na tuke nemala zaujem oddzubavat hodiny do vetra ked to iste mozem absolvovat za 1,5dna naraz... musim povedat ze rozvrh mi vyhovoval, ked sa mi nechcelo prist do skoly nikto ma neotravoval sprostymi ospravedlnenkami, kedze odbor ma v nazve "medzinarodny", hned od prveho rocnika sme mali dve sekery, ktore ucili rovno dva jazyky (ked mam byt uprimna, za 4roky na strednej som sa po nemecky nenaucila tolko ako za rok na ISM), anglictinu mam bez problemov, hovorim plynule, to som odchadzala medzi prvymi na skuske, neskor som sa od byvalych spoluziakov z TUKE dozvedela ze v tom 2.rocniku su nejake "zaklady anglictiny" typu i am, you are, he/she/it is... no katastrofa-na ism rovno obchodna anglictina (ak nehovoris beznou anglictinou plynule, budes sa trapit, lebo ti chyba zaklad), mne to vsak vyhovovalo lebo som si prehlbila poznatky z angliny hlavne co sa tyka pravnych a obchodnych vyrazov, ucitelia sa nam venovali a po prvom roku co nas nastupilo na externe studium vyse 20, do druheho rocnika sme isli asi 6-7, do tretieho este menej... napriek zaplatenemu skolnemu tam debil neprejde... jedine ked s nacuvacim sluchatkom na skuskach, samozrejme behom tych 3rokov studia boli asi 3skusky, kedy stacilo sa dobre posadit.... predmety sa vacsinou ukoncovali skuskou (ustnou alebo pisomnou) alebo zapoctom, nie stylom ako na tuke ze najprv 2zapocty z predmetu a potom este skusky a dalsie zdrziavanie... pred niektorymi skuskami sa odovzdavaju seminarne prace s konkretnou problematikou - tu vyzdvihnem, ze na zaklade tohoto pisania seminarok mi ta skola dala velmi vela, uvedene temy sa preberali pocas studia teoreticky a prakticky sme rozpitvavali urcitu problematiku v seminarke... (samozrejme sa nasli studenti, co na pisanie nemaju cas a pracu si kupia), donutilo ma to vela citat, nenovat da zakonom, daniam, podnikaniu, pracovnemu trhu a pod. Som velmi vdacna aj za pristup NIEKTORYCH pedagogov, ktori boli mnohokrat ochotni diskutovat so studentmi na hodinach a uviest nejake priklady fungovania z praxe... uvia tam ludia, ktori vedia chodit v ekonomickej, pravnej, manazerskej aj danovej problematike (cokolvek som sa na hodine opytala, vzdy som dostala profesionalnu odpoved k veci), vela som sa tam dozvedela uz po prvom roku, a som velmi rada, ze som sa rozhodla prave pre tuto skolu, samozrejme druhy stupen studia som absolvovala uz v zahranici, rozhodnutie ist na ISM nelutujem, avsak jedina vec ktora mi tam nevyhovovala bol jeden konkretny vyucujuci a pristup studijneho oddelenia (mat take zametnankyne ake tam sedia na studijnom, uz by pre mna davno nerobili)-odpovedi na mail ci telefon sa nedockas, ked nahodou dvihnu a nieco slubia tak sa to uz dalej neriesi, resp informacie podavaju take ze clovek z toho nevie vyjst a je odkazany si problem riesit inak...ale vo vseobecnosti so studium som bola spokojna

lea128

MAJOZAT:
Nezamestnanost 30% je na ISM preto, lebo zaujimavy je tam len bakalarsky stupen, magistersky je viac socialny. Takze kedze ja mam ekonomicky odbor, na 2. stupen idem urcite inde, do ineho mesta alebo do zahranica( rada by som isla na ISM do Nemecka, tam je perfektna skola) Takze statistika, dannych 30% nezamestnanych sa tyka studentov, ktori na 2.stupen nesli nikde, pretoze ak isli na inu skolu, neboli uz absolventami ISM skoly, ale inej, ktoru si vybrali... Ale suhlasim s tym, ze ked studenti dostudovali aj 2.stupen na nasej skole( ten socialny) je mozne, ze ich nezamestnantost dosahuje tych 30%, lebo ja by som v dnesnej dobe urcite socialnu pracu, sociologiu, etiku ani nic podobne studovat nesla :) Takze casto to nie je o skole ale o tom, ako sa clovek v praxi vie uplatnit. Len v SR mame system, kde su sukromne skoly druhotriedne a preto vznikaju aj zavadzajuce statistiky, ktore samozrejme bezny clovek vnima negativne. ( comu sa necudujem, ja by som to brala rovnako, kebyze tu nestudujem) ISM skoly vo Francuzsku, Nemecku su oblubene a prestizne a je sa tam z nasej skoly dost jednoduche sa dostat, ked slovek vie jazyk. A studuje sa tam za stipendium, ktore si vybavi na nasej skole...

MAJOZAT

pan d. nahodov VSEMvs je dobra skola,neni to medicina ani technika ale oproti niektorym je az skvela...
ismpo-ma najvysiu nezamesnanost absolventov az 30%:)
socialna praca je hovadina,nikdy tolko soc.pracovnikov ako tam konci sa nema sancu zamesnat...

lea128

Ja studujem na sukromnej VS ismpo.sk : Medzinarodne podnikanie v Presove. Som v 3.rocniku a hoci to je sukromna skola, ja si myslim, ze je velmi dobra, vela som sa na nej naucila, su tam predmety ako ekonomicka anglictina a nemcina, podnikove financie, medzinarodny obchod, makro a mikroekonomia,strategicky marketing, danova sustava, obchodny protokol atd...Ucim sa tam dost vela, a je velka sanca dostat sa na erazmus do Nemecka alebo Francuzka na ine ISM skoly, ktore su tam prestizne. Staci len vediet jazyk nemecky alebo anglicky. Nie ako tu, v SR sa surkomna skola berie ako institucia, kde si ludia chodia kupovat tituly (aj ked nevravim, ze vsetky sukromne skoly tu maju uroven).

pio3

pravo je v sucasnosti myslim najmenej ziadany odbor v praxi..
mam znamych co skoncili psychologiu a robia casnikov vo Svajciarsku, lebo s tymto odborom sa tiez velmi tazko hlada praca
socialna praca to je "pakaren" sama o sebe
teda celkovo tvoj vyber je zalostny..

Martaaa

Pravo,psychologia ma najviac zaujima alebo nejaka socialna praca.Chodila som na Bankovni,no 2.semester som nedokoncila a mala by som si dat ziadost o opakovanie,tak preto zvazujem inu skolu,ak nic,tak sa dam na tuto skolu .