Kym nas smrt nerozdeli- Kam sa to podelo?

Príspevok v téme: Kym nas smrt nerozdeli- Kam sa to podelo?
ika211

Aky mate nazor na dnesne manzelstva? Mam pocit, ze veta, kym ns smrt nerozdeli uz dnes nema ziaden vyznam. Predosle generacie brali tuto prisahu smrtelne vazne a zili spolu, napriek tazkostiam a problemom, po cely svoj zivot. Zeny neraz aj bite a utlacane, zeny alkoholikov, tyranov, suknickarov...tie vsetky s nimi zili po cely zivot. Dnes staci, ze si manzelia neporozumeju v nejakom nazore a uz sa slovo rozvod sklonuje vo vsetkych padoch. Ludia prestali vztahy budovat, ludia chcu mat vztahy bud dokonale, alebo ziadne...Kedze dokonale nie su, na dokonalosti treba pracovat cely zivot, manzelstva sa rozpadavaju. Dnesne deti uz ani nevedia, co to poriadne je spravne fungujuca rodina. Vidia denno denny boj rodicov o prevahu jedneho nad druhym, ziadne prisposobovanie sa, kompromisy, kazdy ma pocit, ze ak mu ten druhy neprejavuje lasku podla jeho vlastnych predstav, tak ze ziadnu lasku ani neciti. Ak vztah po case prejde z fazy zamilovanosti do fazy stereotypu, uz toto zacina byt dovod na rozvod. Co si o tom myslite?

pan d.

Vsak ja netvrdim, ze za vsetko moze len moja ex, ja som si to sposobil sam tym, ze som sa prepracoval a mal som straaasne vela stresorov. Teraz uz som kludny a aj psychoza odchadza.

jedna žena

pan d, psychicke zmeny urcite nie su vyvolavane obycajnou zmenou rodinneho stavu! psychozy nevznikaju ako blesk z jasneho neba zo sekundy na sekundu. ak jej stav pripisujes na margo vasho pravneho zvazku, tak je to len a len prejav tvojej zbabelosti a tvojej nezrelosti v tom case objektivne posudit tvoju nastavajucu. ale uznavam...vzdy sa pricina lahsie nachadza u tych druhych nez v sebe ;)

angie77

Ja som s mojím manželom 13 rokov. Možno to je pre niekoho málo a pre niekoho zase veľa. Brali sme sa po pol ročnej známosti, vtedy sme to cítili že z ,,veľkej lásky“ . Za pol roka sa človek nedá spoznať a je jasné, že hneď po krátkej dobe prišli prvé problémy. Ja rodinne založená manžel krčmový typ s kopou kamarátkov ktorých nemohol sklamať. Keď som ho vtedy neopustila, tak už hádam nikdy. Boli to ťažké časy ktoré sme prekonali, manžel dozrel , vlastne aj ja a teraz sme spolu naozaj z lásky. Hlavné a podstatné na tom celom je, že sme to museli chcieť obaja, uvedomiť si hodnoty v živote a podľa nich žiť. Lebo keď chce len jeden, v takom vzťahu sa hýbať moc nedá. Teraz mám skvelého muža, pozorného, láskavého, milujúceho, muža ktorí žije len pre nás, úžasného ocka - proste muža akého som si vždy predstavovala, že raz budem mať. Teraz som šťastná, že som to nevzdala hneď na začiatku a radšej som si vybrala cestu ,,pracovania“ na vzťahu, pretože by som prišla o takúto úžasnú polovičku. Neviem si predstaviť, že by som sa musela znovu zosymbiozovať s nejakým iným mužom, lebo ono to nejde hneď, nejakú dobu to trvá. A to je to, čo v dnešnej dobe mladých ľudí hneď na začiatku rozdeľuje. Chýba im trpezlivosť a volia si jednoduchšiu cestu, hneď pri prvom náznaku rozdielnosti predstáv. Na každom vzťahu treba pracovať ale zase verím, že naozaj existujú vzťahy kde to nejde. Podstatné je, aby to chceli obaja. To je základ a s takým základom sa dá naozaj veľa spraviť a vytvoriť si dlhoročný, ja verím že aj doživotný vzťah a už je jedno či papierom podložený alebo nie :)

pan d.

Moja zena sa vstupom do manzelstva zmenila na totalneho psychopata. Keby som toto vedel, tak si ju nikdy nevezmem. Asi bola psychopat uz pred vstupom.

youki

moj nazor na manzelstvo: je to zbytocnost. (nemylit pojem manzelstvo s pojmom vztah).
Povodne slo o nabozensku zalezitost, teraz sa do toho hrabe stat (urcuje co manzelia mozu, nemozu, ako si rozdelia majetok aj dlhy po rozvode atd., vela rozvodov je aj preto, ze stat prispieva viac rozvedenym matkam ako rodinam).
Ak si ludia doveruju a chcu spolu zit, vychovavat deti atd, nepotrebuju k tomu uzatvarat manzelstvo. Samozrejme ze na deti vplyva rozvdod rodicov, ale o nic horsi vplyv nema ani rozchod a o castokrat horsi vplyv maju hadky rodicov. Dieta potrebuje pri raste muzsky aj zensky vzor, ale urcite nepotrebuje, aby mali ich rodicia papier, ze k sebe oficialne patria.
Nevidim jediny dovod, preco by malo na tom papieri zalezat.
A este je tu aj psychologicky aspekt: ludia sa casto vstupom do manzelstva uspokoja, ze uz je to ok a casto sa dost zmenia. Nechapem tomu, ale deje sa to velmi casto - napr. uz beru svojho partnera ako samozrejmost.

arriva

Pán d. veď to je dobre, aký by to malo zmysel držať vas pokope nasilu? Aj tak sa nikde neriesi cia je to vina. A deti takmer vždy dajú matke. Muži vo všeobecnosti viac myslia na seba ako na deti, rodinu, manzelku. A ked otec chce, cestu k deťom si nájde.

pan d.

Kazdy sa cuduje, ze je tolko rozvodov, netreba sa cudovat, sudcovia na to kaslu a tak to aj vyzera. Ja som nebol ani u psychologa, nic, ani svedkovia neboli prizvani. Suby dup a uz sme boli rozvedeni.

milli11

Podla mna su najviac podarene stale tie iste dovody rozvodu, ktore sa uvadzaju oficialne, hoci vztah skoncil pre tyranie, neveru. Vraj, neprekonatelne rozdiely. :DDD

kveeerik

Veľmi si to zjednodušila ika. Tak ako nie je dobré, keď ženy ostávali s tyranmi, alkoholikmi alebo despotmi, tak nie je dobré ani to druhé, čo píšeš, že stačí malý problém a slovo rozvod sa skloňuje vo všetkých pádoch. Ja svojho manžela milujem taký aký je, s jeho nedostatkami aj prednosťami. A pevne verím, že aj on mňa. Pokiaľ neprekročí nejakú fakt brutálnu hranicu, nemám dôvod pomýšľať na rozvod, kopec vecí sa dá vyriešiť tým, že obaja chcú. Len dnešná doba nahráva lenivcom, ľudia dostanú všetko ako na podnose, stačí tu alebo tam kliknúť. Prípadne úplne zadarmo. Zdanlivo. To sa niet čo diviť, že mnohí nie sú ani schopní riešiť bežné problémy a radšej utečú. Našťastie všetci takí nie sú.