Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Charakteristika Cyrila a Metoda

Príspevok v téme: Charakteristika Cyrila a Metoda
lilik656566

Dobrý deň, som žiačka 3.ročníka strednej školy obchodnej akadémie. Za tri dni píšeme sloh s názvom ,,Charakteristika Cyrila a Metoda z pohľadu moderného človeka." Vôbec neviem čo tam mám napísať. Nemám sa s kým poradiť ani mi nemá kto pomôcť, tak prosím vás. Mám zo slovenčiny samé zlé známky tak nechcem prepadnúť. Vážne prosím o pomoc. Všetky nápady a rady privítam. Ďakujem

----------------------------------------------------
Ospravedlňujem sa že to píšem do témy "Zdravie a iné" ale myslela som že tu si to ľudia všimnú viacej ako v téme "nesúvisiace so zdravím"

lilik656566

Ďakujem všetkým čo mi pomohli so slohom :))) Mám to hotové a je to parádne ďakujem všetkým za nápady :))))

RNG

Obetavost a tvrda praca je potrebna pre kazdy uspech. Samozrejme teda, ze to boli obetavi a velmi pracoviti ludia, prenasledovani mnohymi nepriatelmi, najviac nemeckym/franskym biskupom Vichingom,ktory dosiahol uvaznenie Metoda, mucenie, a Metod napriek tomu sa vratil spat do Nitry a vyucoval a pracoval. Viching po smrti Metoda rozohnal jeho ziakov(vyse 200), mnohych dokonca predal do otroctva, odkial ich cast papez vykupil a cast zalozila slovanske cirkvi v inych slovanskych statoch. Viac pozri na
sk.wikipedia.org
Povazujem si ale za povinnost tuto upozornit ze meno Velkomoravska risa bolo prvy raz spomenute vyse 100 rokov po jej zaniku(doslova Megale Moravie, co sa da prelozit ako vzdialena Morava, lebo riek Morav je viac pozri napr Srbsko) , Svatopluk bol nazvany papezom v liste ako Rex Slavorum, tj kral Slovakov, a vyraz Slavianska rec je nespravny v pripade nauky a knih pisanych Cyrilom a Metodom, ktori sice pochadzali zo slovanskej oblasti v Solune/ greckej kolonii, dnes Turecko, ale posobili najma v Nitre, kde zriadili svoju skolu, a vyucovali miestnym jazykom, tj Slovencinou, nie ziadnou neurcitou slaviancinou(tj nie na Morave, ani v Cechach a odvtedy sa v Nitre nezmenilo obyvatelstvo, tj reci o slaviancine su hlupost)
Obaja bratia boli linguisti, tj nebol pre nich problem za par mesiacov sa naucit dokonale miestnu rec, ktora tam z dost malymi zmenami je dosial a to je Slovencina, nie slaviancina.
Reci o Slaviancine pochadzaju najma z Ciech, kde sa snazia nejak pripojit k odkazu Cyrila a Metoda, dokonca zdoraznovanim ze sa jedna o Velku Moravu sa ich snazili nejak presadit na Moravu, ba dokonca do Prahy, zatial co oni boli pozvani nitrianskym kniezatom do Nitry, kde aj prakticky cely cas posobili.
V tom case cestovanie totiz nebolo tak ako dnes, takze ludia obvykle necestovali, pokial nevyhnutne nemuseli.Bolo to nebezpecne a zdlhave.
Kedze velka cast literatury bola uskladnovana v klastoroch, Viching v Nitre znicil co sa len dalo, velka cast bola znicena inde na Slovensku bratrickymi vojskami(husiti pod vedenim Jana Jiskru a inymi, pozri napr na
www.extraplus.sk ,
ktori spalili vsetko, co bolo katolicke s polu s inymi historickymi a kulturnymi pamiatkami, tj najma vsetky knizne depozitoria v klastoroch, takze nasudavnu Slovensku historiu mozeme hladat len v ulomkoch, co si zobrali zo sebou utekajuci knazi pred Vichingom a literatura zaslana do Rima Cyrilom a Metodom.

lilik656566

Vemeno: ty máš také dobré nápady. Hneď to skúsim použiť do slohu toto všetko čo mi tu píšeš :) Ďakujem ti veľmi :) Keď ťa ešte niečo napadne v pohode to sem napíš :) Veľmi mi tým pomôžeš :)

Vemeno

Hlavne umenie C&M ale bolo v tom, ze dokazali vymysliet minimalny pocet pismen, ktorym sa daju vyjadrit vsetky hlasky, ktorymi sa daju zapisat pouzivane slova. Predstav si, ze si Cyril, alebo Metod. Ak mas napr. psa, tak ho chvilu pocuvaj, ake zvuky vydava a skus vymysliet, pre kazdy odtien zvuku nejake pismeno. Tych pismen ale musi byt co najmenej, aby sa neucili tazko a aby sa dali pouzit pre vsetky zlozitejsie zvuky. Uvidis, ze to nie je vobec lahke.

Vemeno

C&M mali pre Velku Moravu velky vyznam. Skus si predstavit, ze zijes vo svete, kde nemas pismo, teda presnejsie vlastne pismo. Tomu, co existuje-Latincina, nikto z beznych ludi nerozumie a pouziva sa len v kdesi v kostoloch. No a ked nemas pismo, neexistuhu ani ucebnice, ani knizky, ziadny Twiter, ani Facebook. Nemozes si pisat SMS-ky ani posielat listy a ani ziadne spravy. V obchode nie su ziadne ceny, ani popis, ci sa jedna o BIO-potravinu, alebo nie. A zrazu sa objavi C&M a povie ti, ako mas to, co hovoris zapisovat. Takze zrazu mozes chatovat s kamaratkami.

Ale podla pravopisu by som povedal, ze si sem len chcela dat temu o C&M a nejako to zahovorit.

slnecnica

Kks, takáto gramatická chyba sa mi už dlho nestala, MI-MY :-)
Len to pekne skús sama, na maturitách potom o čom budeš písať? Tam ti nikto nepomôže

lilik656566

Neviem či vôbec aj niečo napíšem :D Zo mňa to tak všetko strašne ťažko ide. Ja som v tomto čistý antitalent. Doteraz každý sloh čo sme robili som si opísala z netu a niečo v tom prerobila :D Ale táto téma sa na nete volako nenachádza tak som stratený človek :D

slnecnica: Čo by si napísala ty ?? :D

Textová Inzercia

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Charakteristika Cyrila a Metoda - Fórum - ZDRAVIE.sk