Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Trombóza muskulárnych vén

Príspevok v téme: Trombóza muskulárnych vén
Inga22

Dobrý deň,

bola mi diagnostikovaná trombóza muskulárnych vén lýtka po absolvovanej operácii kolena. Momentálne si pichám Fraxiparine 0,6 ml 2x denne a beriem Detralex (4tý deň).
V lekárskej správe je uvedené nasledovné:
- vytrombotizované sú gastrocnemiové vény vmediálnej hlave m gastrocnemius lýtka - nestlačiteľné, vyplnené trombotickými hmotami, bez prietoku, zmeny sú v dĺžke cca 80 mm - kolreuje s udávanou bolestivosťou.
Lekári sú skúpi na slovo, nikto mi nepovie na rovinu ako dlho bude trvať liečba a čo ma vlastne čaká.
Kto si týmto problémom prešiel, poprosím o vyjadrenie, ako dlho trvá liečba, čo vlastne samotná liečba obnáša (dlhodobé pichanie si Fraxiparine?) či je potrebné byť v kľude a takmer sa nehýbať....a podobne. Mám v tom zmätok, jeden lekár mi povie hýbať sa minimálne, aby nedošlo k odtrhnutiu trombu, na druhej strane v odborných článkoch čítam, že pohyb je žiaduci, aby sa nevytvárali ďalšie zrazeniny.

Tiež by ma zaujímalo či sa nedá pomôcť prirodzenou cestou v podobe potravín a teda stravovaním, aby sa tá krv zrieďovala. Dočítala som sa, že nie je dobré konzumovať zelenú listovú zeleninu s vitamínom K.

Akákoľvek reakcia k téme od vás bude fajn :)

RNG

Lekari, co su skoleni predpisovat len schvalene chemicke patentovane lieky nie su priam zdroj informacii o potravinovych doplnkoch a roznych ucinnych prirodnych latkach, ktore nie su schvalene ako lieky, tj spadaju pod kategoriu alternativne.
Nattokinazu ja osobne kupujem z Iherb.com alebo swansonvitamins.com, znacku Dr Best, 90 kapsul x 2000FU na kapsulu.
Ja pouzivam pomerne dost, 3 x 4000 FU, lebo mam v nohach a najma v patach hromadu zapchatych cievok. Existuju doplnky az z 20 000 FU nattokinazy a 20 000 FU lubrokinazy a 100 000 jednotiek serapeptazy, predavane pod nazvom The Clot Zapper,tj rozbijac zrazenin, tiez potravinovy doplnok=neskodny, viac na enzymy najdes cez Google.sk pod rng enzymy.

Inga22

RNG, a kde tie spomínané enzýmy zoženiem? Nachádzajú sa bežne v strave, v určitých potravinách? Chcem vedieť konkrétne kde si môžem enzýmy zaobstarať, majú ich v lekárni?
Neviem nakoľko (ne)vážny je môj stav, ako som už spomínala, lekári sa vyhýbajú priamym odpovediam. Keď sa spýtam čo mi hrozí, doktor mi odpovie "viete, niekedy sa kvôli tomu zostávalo v nemocnici, dnes sa realizuje liečba doma".
Som nahnevaná, všetky predoperačné vyšetrenia som absolvovala, všetko bolo v poriadku, po operácii mi lekár nenaordinoval Fraxiparine ihneď, jednoducho zabudol, chyba lekára. Prvú injekciu som dostala štvrtý deň po operácii...
Chcem sa z toho dostať čím skôr, len ani sama neviem čo robiť...
Kedy cca sa ten môj tromb rozpustí? Ako dlho to trvá?

RNG

Zialbohy ani heparin a jeho rozne derivaty, ani varfarin nerozpustaju krvne zrazeniny, tromby. Tui sa lekari teda spoliehaju na riedenie krvi a tym mensej sanci vytvarania novych zrazenin, a tomu, ze telo po case vyrvori dost enzymu na rozpustanie krvnych zrazenin, plazminu. To sa ale nemusi stat, ked mas nedostatok plazminu a vysoku zrazanlivost krvi, musis si nielen riedit krv, zale aj rozbijat krvne zrazeniny napr fiblinolytickymi(tj fibrin rozbijajucimi enzymami, ako nattokinaza, lubrokinaza a ciastocne aj serrapeptaza a seanol.
Nattokinaza je uz davnejsi znamy fibrinolyticky enzym, bezpecny potravinovy doplnok, ktory nielenze znizuje zrazanlivost krvi, ale je schopny rozbit aj krvne zrazeniny.
Ja osobne mam podobny problem ako starsi clovek, cukrovkar a stredoeuropan s vysokou zrazanlivostou krvi, takze beriem nattokinazu pravidelne, lebo nechcem zomriet hlupo na nejaku malicku zrazeninku vo vencovych/koronalnych cievach na srdci alebo v mozgu, ako zomiera dnes polovica ludi, casto aj inac mladych a zdravych.
Spominane enzymy sa mozu brat neobmedzene dlho, tj je to ovela lepsie riezsenie, ako injekcie chemikalii alebo ustne brane chemicke riedice krvi(warfarin, coumadin), co mozu sposobit krvacavost.
Spomenute enzymy totiz krvacavost nesposobuju, a to ani v 10 nasobnych davkach, ako su bezne odporucane.

Inga22

A čo bežný život? Môžem normálne chodiť do práce? Keď som sa na to pýtala lekára, odpovedal mi, že najbližší týždeň mi do práce ísť neodporúča. Neodporúča mi ani prechádzky a túry, pochopila som to tak, že pohybovať sa môžem, ale iba vrámci nutnosti - toaleta, hygiena, tzv. z izby do izby. To budem naozaj najbližšie mesiace zavretá doma na PN?

llek

Urcite ti budu odpisovat rozni ludia a som si ista ze aj zastancovia alternativnej mdiciny, je na tebe co z toho si vyberies. Jedno som si ale ista, keby vznikol nejaky zavazny problem, tak sa budes obracat na lekara, nie na alternativca na internete. Standardnou lege artis liecbou trombozy je nizkolmolekularny heparin, teda napr ten fraxiparin a to v dlzke cca 6 mesiacov, pricom po mesiaci sa moze prejst na nizsiu davku, ak je efekt dobry, alebo na warfarin, co su tabletky, pri ktorym je potrebne sledovat casto urcite hodnoty v krvi. Ak nemas nejake rizikove faktory alebo tzv trombofilny stav, tak sa zvycajne liecba ukonci. Pohyb je potrebny, lebo je prevenciou vyzniku trombozy, ak ti opucha noha tak aj kompresivna pancucha ma zmysel. To s tou zelenou listovou zeleninou sa vztahuje na ludi, ktori uzivaju warfarin, co je antagonostia vit K.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Trombóza muskulárnych vén - Fórum - ZDRAVIE.sk