Ezoterika a Boh

Príspevok v téme: Ezoterika a Boh
princess321

zdravim... citam si nejake knizky o ezoterike, dost ma to chytilo, ale este samozrejme nemam hlbsie vedomosti, mam vo vela veciach nejasno... chcem sa spytat, ci je ezoterika proti Bohu (krestanstvo, katolictvo)... prosim neurazajte a nerobte si srandu, ja verim a chcem nazory od ludi, ktori sa v tom naozaj vyznaju... vdaka:)

Jefitto

Tungsten, presne tak som to myslel... je to zakázané preventívne, no ak vieš, v čom ti to môže uškodiť, tak vtedy pre teba riziko nehrozí...

Cvičenie samotnej jogy napríklad nie je zlé, ale až vtedy, keď medituješ nad tými arabskymi naboženstvami, vtedy je to proti bohu

princess321

paci sa mi nazor Tungsten1, hadam to nie je proti cirkvi, ked si osvietim cakry nejakou farbou, vyuzijem colorterapiu alebo si pomozem aromaterapiou, pokocham sa v prirode, Boh to stvoril na to, aby nam to pomahalo...a samozrejme, do velmi velmi hlbokych veci by som nesla.. paci sa mi taktiez, ze je tam velmi dolezita laska, mat dobre vztahy s ludmi, pozitivne myslienky, to nie je proti Bohu.. aspon v tejto rovine si myslim, ze je to OK... ak to niekto prezenie, tak sa priklanam k Belle12, lebo dary, schopnosti su od Boha..

marek183

Ja praktizujem jednu priamo z Budhovych foriem meditacie a nevidim, necitim tam ziadny rozpor s vierou, ba dokonca by som povedal, ze to co clovek najde prostrednictvom meditacie v sebe samom, je v skutocnosti pritomnost boha z pohladu krestanstva. A ja som pri tom uplne neveriaci clovek.

Samotne budhove ucenie nebolo vobec nabozenstvo, Budha nevytvoril ziadny budhi-ZMUS. A urcite by sa v hrobe obracal, kebyze vidi, co ludske ego narobilo z jeho nauky prostrednictvom nabozenstva, roznych ezoterickych smerov, a pod.

Tungsten1

pozrite, všetko je len natoľko zlé, nakoľko nás odvádza od Boha. ak si prečítaš nejaké knihy o ezoterike, pochybujem, že to niečomu uškodí. takisto si nemyslím, že by Boha nejak zvlášť trápilo, keď si niekto prečíta horoskop alebo používa prírodnú kozmetiku :D (viď ten zoznam, čo spomínal okoloiduci). cirkev (a Mojžišove knihy, keď už ste to spomínali) tieto veci podľa mňa odsudzuje "preventívne", lebo ľudia sú jednoducho takí - uveria hocičomu :) a od ezoteriky, okultizmu a pod. je bližšie k zabúdaniu na Boha a k uctievaniu kadečoho iného okrem Neho. a toto už JE proti kresťanstvu.
ešte inak to poviem, ak napr. začneš užívať bylinky, aromaterapiu a podobne, podľa môjho pohľadu využívaš prirodzene liečivé účinky rastlín, ktoré STVORIL BOH. a stvoril ich pre človeka, aby mu slúžili. porušením desatora to začína byť, ak samotným bylinám prisudzuješ nadprirodzenú moc, robíš nad nimi nejaké rituály, alebo ak veríš, že ti skôr pomôže nejaký "šaman", než modlitba k Bohu.
toto som hovorila hlavne o tých ľahších technikách, lebo od tých viac hardcore (okultizmus, kadejaké hypnózy) by som dala automaticky ruky preč - čítala som o príliš veľa ľuďoch, ktorým to psychicky uškodilo, takže to mi stačí ako dôkaz, že TOTO nie je od Boha
píšem trocha zmätene, lebo sa ponáhľam, ale hádam je jasné, ako som to myslela.
mimochodom, som katolíčka, ak by niekto pochyboval :D

Jefitto

Et unam, sanctam, catholicam et apostolicam Ecclesiam- Verím v jednu svätú katolícku apoštoslkú cirkev... text creda, ak vobec cieš, čo to je

Potom si ešte prečítaj knihu O diablovi, od exorcsistu patra Elliasa Vellu (z Malty) a dostaneš odpoveď na mnohé otázky

okoloiduciXY

to Jefitto:
čítal si vlastne zoznam "temné témy" na tej stránke? také naj (okrem iných):
Relaxačná hudba, „Prírodná“ kozmetika, Minerály, Holotropné dýchanie, Vegetariánstvo, Pyramídy, Kyvadlá, Joga. hmm... veru, z takých vecí určite srší zlo na všetky svetové strany! :)

okoloiduciXY

bella12: "Ak neveríte v cirkev, ale v Boha áno, prečo neberiete jeho slová vážne?"

cirkev nieje svätá, to predsa vie každý. je dosť známe ako sa v minulosti chovali a to či sa zlepšujú alebo nie ukáže len čas. k tej citácii bych chcel len to povedať, že božie slová boli zapisované do kníh. knihy boli písané človekom a počas stáročí veľa krát kopírované a prerozprávané a podľa mňa sa ich hodnovernosť stráca v ľudskej chamtivosti, ktorá pôvodnú cirkev stáročia poškodzovala. ťažko uveriť že tam nič nepripísali, nezmazali alebo neupravili. ja bych za pravdivosť božích slov ľudskou rukou písaných ruku do ohňa jednoducho nedal :)

ale abych neodbehoval úplne od témy, ezoterické záležitosti môžu ísť proti Bohu rovnako ako tie neezoterické. niektorý vravia, že ľudia zaoberajúci sa ezoterikou majú za cieľ stať sa malým bohom na zemi, rastie im ego, odvracajú sa od boha atď., bla bla bla... snáď človek "neezotereik" nemá často rovnaké (aj oveľa horšie) vlastnosti? nevidím dôvod prečo by mal byť Boh kamarát materializmu a nepriateľ ezoteriky. oboje môžu človeku pomôcť aj ublížiť, záleži na tom kto a ako ich využíva.

Leela333

Jefitto, prosím ťa ;-) Samozrejme, že na kresťanskej stránke sa prezentuje okultizmus ako zlo.

Len to podporuje, čo som pred chvíľou napísala :D

Jefitto

Lebo to aj je diabolstvo... choď na www.modlitba.sk tam klikni že okultizmus, potom temne temy a tam maš hneď prve o ezoterike... a čitaj a čitaj a čitaj

Leela333

silvuska1, áno, sú celosvetovo uznávané, lenže kresťanstvo je tak strašne netolerantné náboženstvo (vďaka cirkvi), že všetko, čo nesúvisí s ním je hneď proti bohu. Práve preto mi je oveľa sympatickejší budhizmus, ktorý je omnoho tolerantnejší k iným kultúram a náboženstvám.