Antibiotiká a mlieko

xxy

pisu, ze atb sa nezapijaju mliekom. to je pravda. avsak mlieko sa moze pocas liecby v pohode pit. ani probiotika si clovek neslahne spolu s tabletkou.

kasandra

Ja bežne s antibiotikami užívam kyslomliečne výrobky kvôli ich nevhodnému pôsobeniu na črevnú flóru, samozrejme nie spolu s antibiotikami, ale v priebehu dňa.

M 25

Jeffito, nemyslím si :D ale to píšeš len preto, že som to sem vložila ja a nesúhlasí to s tvojím názorom :D

M 25

Mlieko a antibiotiká
Niektoré antibiotiká a antimykotiká (lieky proti plesniam) nezapíjajte minerálkami či mliekom a nejedzte pri ich užívaní mliečne výrobky. Vápnik nedovolí lieku vstrebať sa. Upozornenie platí len pre niektoré antibiotiká.

M 25

Nerobiť chyby pri užívaní antibiotík

***** antibiotiká by si pacient nikdy nemal ordinovať sám, zásadne o nich rozhoduje lekár
***** všetky antibiotiká sú na lekársky predpis s výnimkou lokálneho anbitiotika, spreja proti škriabaniu v hrdle Bioparox
***** ak vám už lekár antibiotiká predpísal, s liečbou neotáľajte a užite prvú dávku čo najskôr
***** nástup účinku antibiotík niekedy trvá aj 2 – 3 dni, buďte trpezliví
***** ak s liečbou skončíte predčasne, hrozí, že sa vám ochorenie vráti, baktéria sa antibiotiku prispôsobí a stanete sa zdrojom rezistentných choroboplodných zárodkov nebezpečných pre vaše okolie, preto nikdy nevysadzujte liek bez konzultácie s lekárom
***** niektoré druhy antibiotík sú fototoxické, treba sa vyhýbať pobytu na slnku, takisto to počas antibiotickej liečby netreba preháňať s kyslými potravinami
***** niektoré antibiotiká majú vyššiu účinnosť, ak sa užívajú s jedlom, iné vyžadujú medzi jedlom a užitím dávky poldruhahodinový interval – prečítajte si príbalový leták
***** nezapíjajte antibiotiká mliekom, pretože reakcia s vápnikom môže spôsobiť zhoršenie vstrebávania účinnej látky
***** tekuté liekové formy (sirupy) vrátane antibiotík treba pred každým podaním dôkladne zatrepať, aby sa liečivá látka v kvapaline pravidelne rozptýlila, okrem tabliet, kapsúl a sirupov a vnútrožilového podania v nemocnici jestvuje pre deti aj antibiotikum v slamke
***** moderných anbitiotík sú stovky, ale klasický Flemingov penicilín (ak naň pacient nie je alergický) sa ešte stále používa pri množstve diagnóz, napr. streptokokovej an­gíne

ZDROJ: zdravie.pravda.sk

Jefitto

Kravina... mliečne vyrobky, najmä tie z kysnuteho mlieka (jogurty atď...) práveže pôsobia probioticky, teda dávaju dokopy črevnu floru zničenú antibiotikami. Takže nielen že je možné užívať mliečné výrobky s antibiotikami, ale je to priam odporúčane

M 25

ja som zas počula, čítala, že by sa mali mliečne výrobky obmedziť počas užívania antibiotík .. že znižujú ich účinok ..