Strata pamäti

Príspevok v téme: Strata pamäti
pavla

Mám priateľa, ktorý má výpadky pamäti. STalo sa to odvtedy, čo sa veľmi rozčúlil (doslova penil). Odvtedy sa mu to stáva veľmi často. Trvá to takmer 3 roky. A stále sa to prehlbuje. Odmieta ísť k lekárovi. Predtým skončil vysokú školu (bez problémov - stačilo mu prečítať a už to vedel). Teraz má problémy zapamätať si v práci 1 - 2 veci. Máva výpadky pamäti - často nevie kde je, kde sa nachádza, čo chcel urobiť. Má 39 rokov.Dá sa to liečiť?

lalias

A este chcem dodat ze brala som nachvilu Acutil a potom dlhodobo uz beriem doteraz Tebokan najvyssiu davku, ale stale mam silmu stratu pamati. Zistila som ale ze je to len take na podporu pamati a myslenia, no myslim ze na tu stratu pamati by sa mali uzivat nootropika skor. Potom ako som zacala uzivat Tebokan sa vela aj tak zlepsilo, no stale to nieje ono.

lalias

Strata pamati takisto aj poruchy s pamatou mozu byt sposobene stitnou zlazou. Dobre na stratu pamati su vraj prave nootropika. Ja sama mam obrovske problemy s pamatou typu neda sa mi ucit, zabudam. V skole na pisomke zabudnem polobicu vedomosti ktore som sa naucila. Nepamatam si co bolo vcera. Este som ziadne nootropikum nebrala a roim si rozne vysetrenia. No moze to byt ta stit.zlaza, pretoze mam aj unavu a hlavne bolesti klbov a svalov. Viem ze niekedy bolo uplne vsetko ok. V kazdom pade je to problem ktory treba riesit, pretoze mna to privadza az do sialenstva. Berie to vela vynalozenie energie a casu, a to nema tak byt. A vsetko sa stava z nejakeho dovodu.

Enny

Ahoj Pavla.Ako to nakoniec dopadlo a skoncilo s tym tvojim znamym?zistili mu nieco?vyse roka zazivam cosi podobne....mavam vypadky kratkodobej pamäte a dost aj zabudam...vsade kde chodim(CT,MRI,EEG) vsetko mam v poriadku...uz neviem co s tym...a este aj v noci neviem spavat...

mam56

Nič, idem spať. Ešte dám trochu mäska svojmu pavúkovi, hádam mi neprebehne v noci po tvári, čím sa mi stále vyhráža:-)
Vyzerá, že asi spí, len 1 noha mu trčí z búdky (pre vtáky), pss, nech ho nezobudím, moju nočnú moru:-)

mam56

www.youtube.com
Some screw in my head loose. Výhodou straty pamäti je to, že si človek nepamätá nielen dobré veci, ale aj tie zlé.
Napr. ja stále zabudnem to, že na aké rôzne diagnózy trpím:
obesitas (pre-morbid stage), psychóza, depresia, úzkosť, vysoký tep, arytmia, alkoholizmus, vysoký cholesterol, nespavosť.
Z tých všetkých diagnóz si dokážem spomenúť len na to, že trpím nespavosťou, keď hodinku v posteli nemôžem zaspať, tak si dám Sanval a zaspím.
Beriem aj Bilobu, ale občas ju zabudnem zobrať. Veľmi mi však pomáha.

mam56

Pasažiera poťukal taxikára po pleci, aby sa ho niečo opýtal. Taxikár vykríkol, stratil kontrolu nad autom, takmer narazil do autobusu, zišiel na chodník a zastavil len niekoľko centimetrov od výkladnej skrine. Minútu nastalo ticho v taxíku, potom taxikár povedal, pozrite sa, človeče, nikdy viac také niečo nespravte. Vystrašili ste ma na smrť! Pasažier sa ospravedlnil a povedal: neuvedomil som si, že tak slabé poťukanie po pleci by Vás mohlo až tak vystrašiť. Vodič odpovedal: prepáčte mi, ale nebude to tak celkom vaša vina. Dnes je môj prvý pracovný deň v taxi-službe – ja som predtým, 25 rokov, pracoval ako šofér pohrebnej dodávky.
www.youtube.com

David911

Je mozne obnovit aj pamat po intenzivnom fajceni marihuany , ked clovek nevie fungovat v kazdodennom zivote, aspon na uroven zapanetania si?

LMarika

Ja som kedysi dva roky pracovala ako pomocnica v domacnosti u jednej starsej damy. Chodili sme kazdy den do cukrarne na zakusok a na Kaffee late, pripadne capuccino, casto som varila puding a krupicovu kasu, jedla som vela peciva a piekla som aj kolace, pila som ovocne stavy, casto som jedla varenu stravu vytiahnutu z chladnicky uvarenu den predtym, velmi casto som varila polievky s mliekom a so slahackovou smotanou, lebo starkej chutili a ja som sa jej v stravovacich navykoch prisposobila... Byvali sme v plesnivom azbestovom podkrovnom byte plnom plesnivych tapiet... Myslela som si, ze si uzivam zivot a ze mi je strasne dobre, ked sa mozem napchavat dobrotami, o akych v nasej chudobnej rodine doma pri rodicoch nebolo ani chyru. Ale zacala som tam stracat pamat, spavala som 12 hodin denne, rano po zobudeni som sa musela pozriet na mobil, aby som vedela, kolkeho je, cize aky den a aky mesiac, aby som vedela, ci je pondelok, ci utorok... pricom ale medzicasom som to niekedy este v ten den zabudla. Vsetky terminy stretnuti s rodinou, so znamymi, lekarske terminy pre babku - to vsetko som si musela znacit do mobilu, ktory bol plny pripomienok, lebo hlava a pamat mi nesluzili absolutne. Nevedela som si spomenut, co sme varili a jedli den predtym, bolo to cim dalej, tym horsie. Kazde rano som sa zobudzala s opuchnutymi nohami a s pocitom strasnej unavy, svrbeli ma pery, palili ma a mala som ich opuchnute, svrbeli, stipali a palili ma oci a mala som ich vysusene, mala som sucho v ustach a po jedle som velmi casto na nejakych 20 minut velmi tvrdo zaspala, alebo niekedy dokonca aj odpadla. Citila som sa byt otravena, chronicky intoxikovana a nevedela som, z coho to je, pocitovala som chronicku unavu. Myslela som si, ze zomieram a ze zomriem mlada, ale ja som nechcela zomriet mlada. Raz ma nasli odpadnutu a v nemocnici ma podozrievali z pokusu o samovrazdu a pytali sa, akym liekom som sa otravila. Ale ja som nikdy ziadnu samovrazdu spachat nechcela. To uz bolo na mna moc a odisla som odtial, dala som si pauzu a stravila som par mesiacov doma u rodicov v normalnom byte bez plesni a bez tapiet, ale aj so stravou bez zakuskov, bez pudingu, bez krupicovej kase a bez Kaffee late, bez capuccina. Zacaa som sa citit trochu lepsie, ale stale to nebolo ono. O niekolko rokov neskor... dala som si urobit vsetky mozne testy na potravinove intolerancie a aj na intolerancie cukrov. Mam velmi silne intolerancie, drzim dietu a odvtedy sa mi pamat pomaly vracia, aj ked uz to nie je to, co byvalo, ale som vdacna zato, ze mam aspon to, co mam. Testy ukazali laktozu, mliecnu bielkovinu, gluten a psenicu, kukuricu, ovocny cukor, hrach... a vela dalsich potravin. Ja som vsak sebapozorovanim zistila, ze mi robia problemy vsetky konzervacne latky, vsetky konzervy a zavaraniny, vsetky sladke napoje, takze tieto veci nekonzumujem. Kupujem si iba prvotne potraviny a sama si varim a peciem. Skodi mi vsetka varena strava ina ako cerstva. Problemy mi robia zemiaky, ktore stoja tri hodiny na sporaku. Ale cerstvo uvarene mi problem nerobia. A podobne. Snazim sa cvicit, sportovat, robit nieco so sebou, hybat sa. Pri cviceni a behani vyhaname z tela toxiny. Ja musim vynalozit ovela vacsiu namahu ako ini ludia, aby som tie toxiny dostala zo seba prec. Su ludia, ktori nic nerobia, cize necvicia, nehybu sa, konzumuju konzervacne latky a potravinarske farbiva, piju veselo sladke napoje, zeru laktozu a nic im nie je... sa cudujem, ja uz by som bola davno rozlozena pod zemou, nebyt mojej snahy drzat dietu a sportovat. Este sa chcem ist dat vysetrit na parazity a dat si urobit nejake rontgeny, ktore by dokazali pritomnost parazitov v nose a v mozgu, nejedno desatrocie zijem totiz bez cuchu a lieky na alergiu nepomohli. Jedine, co mi kedy pomohlo, aby sa mi vratil cuch, bola zazracna kura Colonix, ktoru som si asi v roku 2010 objednala cez internet. Uz sa vsak neda zohnat. PO nej sa mi po desiatich rokoch, co som zila bez cuchu, vratil cuch na par dni a uplne sa mi spriechodnil nos. Preto si myslim, ze mam v nom parazity, len akosi nie su peniaze a nie je cas na poriadne vysetrenia - zdravie si treba kupit a ja sa chystam do niektoreho zo sukromnych zdravotnickych centier na poriadnu velku prehliadku a toto vsekto im tam poviem. Ked ukazem, ze mam prachy, tak snad ma po psychiatroch posielat nebudu, ale pre mna urobia, co chcem.

lucia.z

Moja dcera mala štatné skušky a užívala výživový doplnok Alpha XYZ. Mohla sa ľahko sustrediť a dostala vyborné znamky. Odporúčam každému, ktorý che zlepšiť svoju pamäť