Sex až po svadbe - čo vy nato?

Príspevok v téme: Sex až po svadbe - čo vy nato?
Danka85

Som veriaca a nechcem porušiť božie prikazanie - nezosmilniš kde patri aj sex pred svadbou. Je to Boži hriech pred svadbou a to by som moc nemala naladu isť vždy na spoveď ak by frajer chcel odomna sex aj neviem kolko krat.
Fakt je sex vo vzťahu doležity? Prečo sa nemôžu dvaja stretavať iba tak isť niekam, porozpravať sa... A sex až po svadbe?

doubledog

ake vydieranie?
ja predsa pisem o obchode, nieco za nieco a to dobrovolne.
ak to obom vyhovuje, tak si to tak zariadia, je to ich vec.

Tungsten

Sejla, s tebou súhlasím v podstate vo všetkom súhlasím :) tú súvislosť lásky k blížnemu a kresťanstva by som akurát chcela rozviesť viac, ale nemám toľko času a bojím sa navyše, že by som dĺžkou príspevku prekonala losta :D
ešte pre dpk, definíciu ateistu si vygoogli, je to trocha zložitejšie a nepovažujem to v danom momente za dôležité a myslím, že ja som to slovo ani nepoužila...

Tungsten

ach, to bude nadlho :)
dpk, a nemýliš si to ty? hneď na úvod svojho posledného príspevku som sa vyjadrila, že som proti akýmkoľvek predsudkom, a čo viac, tie zo strany kresťanov považujem za horšie. ak nechápeš moje metafory (ani sa ti nečudujem :D), "nožík" je ekvivalent hnevu, "zaplakanie" je stav blízky zúfalstvu. zúfalstvo je horšie ako hnev. neveriacich nepovažujem a nikdy nebudem za niečo menej (ani za "satanské duše", ako vravíš) ako veriacich. v žiadnom smere. ale ak kresťan uráža, osočuje, vyvyšuje sa nad ostatných, je to horšie, ako keď to robí ateista, ktorý sa nikdy "nezaviazal", že bude milovať blížneho atď (z evanjelia: "Keby som k nim nebol prišiel a nebol im kázal, nemali by hriech. No teraz pre svoj hriech nemajú výhovorku.")
mimochodom, hnev nie je vždy hriech. aj Ježiš sa nahneval, keď našiel v synagóge tržnicu ;)
ten úryvok z Dankinho komentára som aj ja osobne už okomentovala, že je to horší postoj, ako keby hneď ten sex mala... takže ti ťažko vysvetlím, čo je to za uvažovanie a či je zdravé ;)
že sex pred svadbou sa nerovná koncu sveta som tiež už napísala. je to len dobrovoľná voľba každého kresťana. prirovnala by som to k tomu, že ak mám nejakého blízkeho človeka, napr. matku, o ktorej viem, že vždy stála pri mne. 9x mi poradila a vždy sa jej rada ukázala ako najlepšia, bez ohľadu na to, ako som sa zachovala ja. príde rada č. 10 a mne sa nezdá úplne "pohodlná", hoci ju nemám prečo označiť za zlú. je na mne, či jej budem dôverovať na základe predošlých 9 skúseností, alebo si to skúsim po svojom. riziko je v obidvoch prípadoch, lebo pravdepodobnosť, že tá rada č. 10 náhodou nie je správna, existuje :p ale ak sa rozhodnem konať podľa seba, matka ma neprestane mať rada, dôležité je len, aby som, ak po čase zistím, že môj úsudok bol nesprávny, priznať svoju chybu a poučiť sa z nej. ak to nezistím (alebo som ani nepočula tú matkinu radu, lebo som mala práve záchvat hluchoty), asi sa nič nedeje. ak to ale zistím, ale predstieram, že nič, až v tom je hriech...
neviem, či som sa vyjadrila zrozumiteľne, je to ťažké, keď nechcem zapísať 3 strany kecami, ktoré by aj tak nikto nečítal. chcela som len naznačiť, prečo ja ako kresťan považujem za správne so sexom počkať. a doubledog, nie, nie je to vydieranie :D musia to tak chcieť obaja. ak by slečna povedala, žiaden sex, najprv svadbu, chlap by jej povedal, nie, sex alebo sa s tebou rozídem, mohli by sa chvíľu vydierať navzájom :D alebo sa rozísť a ísť si každý hľadať vhodnejšieho partnera.

Sejla

doubledog, veď aj ja. "sex až po svadbe" nebol nápad ženy, ale kresťanskej cirkvy, čo sú samí chlapi. Takže tu musí byť samorejme predpoklad, že obaja partneri sú rovnako zmýšlajúci kresťania s rovnakými hodnotami. Vtedy asi nejde o výmenný obchod, ale o tradície a rituály, veď o nich vlastne každé náboženstvo aj je. Rituály ich majú niečomu učiť (asi nejakej vnútornej disciplíne) a zároveň si tým uctievajú symboliku, ktorú tie tradície nesú... tak nejak to vidím ja.

Sejla

Tungsten ovca môže byť ktokoľvek, ateista, či príslušník akéhokolvek náboženstva, majú len rozdielneho baču:)
K tvojmu tretiemu odseku, to, že niekto má lásku k blížnemu ešte neznamená, že hneď sa dá na kresťanskú vieru. A naopak, keď niekto je kresťan, neznamená, že tú lásku v sebe má, pokial viem, kresťania nie sú uzavretá ani nijak selektovaná spoločnosť a aj ľdia so špatným svedomým sú často kresťania, lebo to im dáva umelý pocit, že sú lepšími.

Doubledog na tvoje počudovanie existujú aj ženy, ktoré majú radi sex a muži, ktorí sa chcú ženiť :D

dpk

Tungsteen: Možno si iba mýliš predsudky s názormi ľudí, ktorí sú iného svetonázoru ako ty ;). Ak si kresťanka, ako prvá by si v duchu miluj blížneho svojho mala mať pochopenie pre iný názor, a nie otvárať nožík vo vrecku. Nemala by si sa namiesto hnevu, modliť za nás satanské duše pre krucifixom? Sorry za iróniu, nedalo sa nenapísať.

Ak sa ti náhodou chce diskutovať, môžeš vysvetliť čo také nedobré je na predmanželskom sexuálnom milovaní sa? Čo je nedobré na tom, ak napríklad po pol roku, roku "chodenia" sa dvaja mladí ľudia rozhodnú zblížiť sa aj intímne? Voči komu/čomu sa prehrešujú? Ako ubližujú spoločnosti, Bohu, ich viere, sebe, či ich blízkym, ak si svoju lásku a túžbu chcú venovať aj tým najoosbnejším fyzyckým spôsobom? Prečo k tomuto všetkému je potrebná svadba a doživotný sľub pred Bohom?

Prečo je to taký strašný hriech, a mladí ľudia, sú v duchu svojej viery nútený uvažovať viď zadanie ---Je to Boži hriech pred svadbou a to by som moc nemala naladu isť vždy na spoveď ak by frajer chcel odomna sex aj neviem kolko krat.--- Čo je toto za...uvažovanie?? Je to zdravé?

Seriózne ma toto zaujíma, že čo vy mierumilovní nožikári na toto.

btw: musí byť ten kto sa nestotožňuje s pre neho kresťanskými blábolmi, alebo islamskými a pod...automaticky ateista?

doubledog

je to kazdeho osobna vec (plus vec toho partnera), kedy ma so svojim partnerom prvy krat sex.
ci uz je to pred, pocas alebo po svadbe.

moj osobny nazor je, ze tato prax sexu po svadbe je v podstate iba forma prostitucie, kedy zena "da" az vtedy, ked na oplatku dostane nieco cenne.
t.j. je to obchod: sex za manzelstvo.

Tungsten

Sejla, s tým súhlasím... síce sa mi nožík vo vrecku otvára, keď čítam predsudky voči kresťanom (začínam byť alergická na slovo ovca), ale keď čítam/počujem nejakú nenávistnú a zaslepenú hlášku od kresťana, resp. "kresťana", to už je na zaplakanie.
každý by sa mal starať najprv sám o seba, a o to, ako žije... ak je presvedčený, že jeho spôsob života je správny, môže svoju filozofiu vysvetliť ostatným, a ak prejavia záujem, poradiť im. správny čas na vnucovanie a urážanie ale nie je nikdy
ako to píšem, napadlo mi ešte, že ono by sa aj tých kresťanov podľa mňa našlo viac, keby sa všade nezjavil vždy nejaký iniciatívny blbec, ktorý používa Bibliu nie na čítanie, ale na mlátenie po hlave :p som totiž presvedčená, že 95 % ľudí má základ toho, o čom by kresťanstvo malo byť, tj. lásku k blížnemu, zakódovanú v sebe, len ju nevie správne usmerniť/aplikovať :) to už len tak na okraj...