Silné depresie mojej kamarátky!

Príspevok v téme: Silné depresie mojej kamarátky!
innerworld

Zdravím, ani neviem ako začať, mám obrovský strach o moju dobrú kamarátku. Trpí silnými depresiami,berie silné lieky,ktoré jej podľa jej slov nezaberajú. Navyše, mám zistené, že takéto lieky sa berú pri samovražedných sklonoch. Ešte včera som si s ňou písala,dnes mi neodpisuje a účet na sociálnej sieti si zrušila. Bojím sa,že si niečo urobí!! Čo mám robiť?

Mimulus

:( tak to ma mrzí - viem, že sa nemôžeš rozdvojiť ale určite nečítaj čo Ti radí kv! Potrebuje Ťa aj jeden aj druhý.

innerworld

Mimulus: Dohodli sme sa na spolocnom posedeni v pizzerke a ona to naraz odvolala,lebo sa citi zle. Nechcem ju nechavat samotnu so svojimi myslienkami, ale ked sa mi zacina vyhybat? Je mozne,ze si to rozmysli a pojde? Nebola to len taka slaba chvilka?
Ono je to teraz tazke,moj priatel sa zhodou okolnosti ma podobne zle a tak musim stat aj pri nom(pred mesiacom mu zomrel otec).

Mimulus

innerworld,
Napíšem Ti teraz to čo si myslím a cítim ja: Tiež mám depresiu, síce sa neliečim ale dúfam že Ti môj príspevok k niečomu bude.
Vždy som považoval skutočných priateľov za niečo posvätné, za zdroj mojej sily vďaka ktorej dokážem lepšie prekonať všetko čo ma trápi, dodávali mi vieru a nádej a nadovšetko som ich miloval. Mal som veľa skutočných priateľov ale zrazu začali odchádzať jeden po druhom - nevedel som prečo ale musím Ti napísať, že to neviem pochopiť ani teraz. Ešte v lete som mal 4 skutočných priateľov a dnes mi už ostal len jeden.
Skutočné priateľstvo je tak niečo zaujímavé, zvláštne a cenné že ho za nič na svete nesmieš vymeniť alebo sa ho nebodaj vzdať.
Čo Ti teda poradím - v prvom rade sa uisti či Tvoja priateľka považuje priateľstvo za skutočné a či má pre Vás obe rovnakú hodnotu. Ak áno, a ak budeš stáť vždy pri nej, budeš jej robiť program alebo sa ju snažiť rozveseliť je to vždy super - nemôžeš nič pokaziť. Ale pozor!
NIkdy jej nepovedz, že to zvládne, že sa dá zvládnuť všetko a je to len o tom, že musí myslieť pozitívne. Nikdy jej nehovor, že ak jej je zle tak má myslieť pozitívne a bude jej lepšie. Nikdy ju neposielaj k Bohu, pretože ten má už v dnešnej dobe iné problémy. Ak Ti povie, že chce byť sama tak to znamená, že je na tom veľmi zle a potrebuje Ťa viac ako kedykoľvek predtým. Nikdy sa jej na jej stav nepýtaj a neposielaj ju k doktorom. Mohla by to brať ako znak nedôvery. Ak Ti nič nepovie no zároveň je s Tebou vedz, že Ťa má veľmi rada a že ak bude chcieť tak Ti o všetkom povie sama.
Vždy ak cítiš, že je zle alebo hovorí toho menej ako obyčajne musíš byť s ňou, dôverovať jej a ak sa dá držať ju v objatí. Možno je to hlúposť ale človek, ktorý má naozaj depresiu a chce sa ... nikdy o tom nikomu nepovie a neurobí to formou manifestu, pretože žiadnu záchranu nečaká. Ak sa takýto človek chce z... tak to urobí na 100 percent na mieste na ktorom by ho nikto nikdy nehľadal a ani ho tam nenájde. Ak Ťa bude potrebovať tak jej nikdy neodmietni pomoc, nikdy ju neoklam len ak by naozaj išlo o jej život, nikdy jej nepovedz, že nemáš na ňu ani 5 minút, nikdy jej nič nevyčítaj a hlavne to ak bude na Teba zlá. Ak Ťa urazí alebo Ťa nazve..... a ..... nikdy jej to nevyčítaj a skús to jednoducho odfiltrovať systémom jedným uchom dnu a druhým von. Nikdy nečakaj ospravedlnenie - niekedy robíme totiž veci, ktoré si ani neuvedomujeme a potom nás to veľmi mrzí.
Píšeš, že Ti neodpovedá, nepíše, berie silné lieky tak načo ešte prosím Ťa čakáš? Že ju už neuvidíš. Musíš za ňou jednoducho ísť a objať ju. Ver mi nič nedá depresii takú ranu ako práve objatie :)
A nakoniec ešte jedna malá ale najdôležitejšia rada - ak si naozaj myslíš, že si jej priateľka, ak ju máš naozaj rada tak ju nesmieš za žiadnych okolností sklamať alebo nebodaj opustiť!!! To ako keby si ju zabila - tak o tom veľmi dobre rozmýšľaj... A ak sa budeš chcieť niečo spýtať tak napíš :)

innerworld

Mimulus: Snazim sa s nou vela rozpravat(paradoxne,ja to robit nezvyknem,no pri nej mi to ide),niekedy je mi sice hlupe stale rozpravat o sebe,ale ked sa opytam na nu,tak mi vela nepovie. Neviem,do akej miery jej pomoze,ked sa ju budem snazit rozveselit,no minimalne sa o to pokusam a vymyslam pre nu aktivity.
Je naozaj zvlastne,ze doteraz kazdy clovek, s ktorym som si dobre rozumela mal nejaky zavazny problem.

amanda23

MIMULUS a ty si nebral nahodou lieky? Tusim si pamatam, ako si pisal ale pred pol rokom ze cosi beries a je ti z toho zle...Teda vykaslal si sa na liecbu? Ja podobne, k nicomu tie lieky neboli....

Mimulus

V tomto Ti asi neporadím ale klobúk dole :) Má v Tebe ozaj priateľa :) Pozri ja som možno na tom tak isto stým rozdielom, že žiadne lieky neberiem a nechodím k žiadnemu doktorovi. Poviem Ti len toľko, že sme nevyspytateľní - teda depresia je taká a nikdy nevieš ako silno na človeka v danom okamihu udrie. Skús ju objať a povedz jej ako veľmi ju máš rada :)