Prečo sme my starí takí hlúpi?

Príspevok v téme: Prečo sme my starí takí hlúpi?
babina12

Každé Vianoce si hovorím, že tento rok už nebudem taká hlúpa, aby som deťom vypekala a vyvárala, zatiaľčo oni chodia po lyžovačkách a oslavách. Dosť na to, že varujem deti vždy keď si zmyslia, či už jednému alebo druhému synovi. Oni si život zariadili úplne inak ako my starší. Netrápia sa varením, veď sú reštiky a pizzerie, piecť ani nevedia, veď všetko je dostať v obchode. Čas využívajú na šport a zábavu. Je to určite múdrejšie než tá hlúpa drina, ktorá bola naším programom.
Lenže - my akosi z tej driny nedokážeme vyrásť. Od rána do večera som v práci, domov prídem unavená, a napriek tomu už spisujem, čo treba nakúpiť, aby som deťom napiekla k Vianociam. Behám po obchodoch, zháňam, potom do noci trčím v kuchyni a ráno do práce. A takto je to stále dokola pri každej príležitosti. Či sú to narodeniny, sviatky, často aj len nedeľa, len nech majú chutné jedlo a viac času pre seba. A za to všetko samozrejme žiadny vďak, veď je to samozrejmosť. Keďže sami to nikdy nerobili, nemajú predstavu nielen čo to stojí peňazí, ale hlavne času. Z ich rečí vidím, že sú presvedčení, že je to môj zmysel života, veď iné ako chodiť do práce a toto robiť na starosti nemám. Ani netušia, aká je to už pre mňa otrava a ako ma to zaťažuje. Veď aj ja by som vedela svoj čas využiť oveľa príjemnejšie.
Lenže - a to je to, čo nedokážem pochopiť: kde sa v tejto starej generácii berie tá hlúpa obetavosť, tá otrokárčina, ktorá už dávno nie je moderná. Prečo sa nevieme povzniesť nad to, či mladí budú alebo nebudú mať napečené od mamy, prečo nekašleme na to, ako si poradia s deťmi, veď ani nám nikto okolo zadku neskákal? To nie je ich chyba, ale naša, že ich obskakujeme a ani im nedáme šancu zistiť, aké by to bolo, keby na všetko boli naozaj sami. Veď ako môžu cítiť vďačnosť, keď nikdy nemuseli všetky povinnosti zvládať sami?
Dávno som zistila, že v tom nie som sama, že je to takmer typické pre ľudí mojej generácie (mám 57). Ale ako s tým konečne seknúť?

Magy

ninka 255 - pana d. si prosim nevsimat, to je taky nepodareny maskot fora. ma problemov dost sam so sebou kvoli schizofrenii, nieto este aby napisal nieco zmysluplne.

ninka 255

a ešte niečo, mám priateľku, ktorá robí presne to isté čo Ty. Potom sa sťažuje,že si to jej decká nevedia ani oceniť.Tak potom načo, sekni s tým a hotovo.Ona sa bojí že ju už deti nebudú potrebovať, že sa jej neozvú,ale takýmto spôsobom si ich kupovať je smiešne. Veď ak si čítala názory tu mladých,tak vidíš ako to je, že im lepšie chutí pizza,ktorú si objednajú.

ninka 255

babina, sme rovesníčky, veľmi dobre viem o čom hovoríš a rozumiem Ti, na rozdiel od tých mladších,ktorí tu na Teba vzniesli kritiku. Tiež mám 2 deti a 3 vnúčatá.Nehovorím, pomôžem im zavarovať keď potrebujú, takisto sa snažíme im nejako pomôcť keď niečo potrebujú, ale nepreháňame to. Takéto varenie a vypekanie to už vôbec nie.Snažíme sa s manželom užívať si život kým ešte vládzeme, veď 57 rokov nie je ešte taký vek, vôbec sa necítim byť stará.Skús s tým skončiť, povedz jednoducho synom, že si unavená že nevládzeš vyvárať a vypekať aj pre nich.Ak sú rozumní nemôžu sa predsa nato uraziť.Každý máme taký život, aký si ho urobíme.Nebuď otrokom svojich detí do konca života.

Vemeno

babina12,

co si si vychovala, to mas. Co viac k tomu pisat. Nemyslim, ze by si bola hlupa, len sa asi nevies zbavit stereotypu. Ak ta to bavi, tak to rob, ak ta to nebavi, tak to nerob. Nikdo to od teba nemoze pozadovat, pokial su tvoje deti plnolete. Ak nie su, tak je to chyba vo vychove.

Magy

petrazmetra - az ty za celozivotnu poctivu pracu dostanes dochodok, ktory ti nebude stacit ani na najom a zakladne zivotne potreby (nieto este na drahe lieky, ktore v starobe casto treba), az tvoje deti vyrastu v inej dobe a na stare kolena ostanes nepochopena, potom sa ta opytam, ako velmi ocenena a uzitocna sa citis ty.
sudite prirychlo, ludia.

flegma

mung - tvoj nazor je dost kratkozraky... odsudzovat starsiu generaciu, ze je nevzdelana a nepozna jazyky? a uvedomujes si ty vobec, aka doba tu bola? ze nie kazdy mal moznost sa vzdelavat a cestovat si, kam sa mu zachce? bud rada, ze si nezila 35 - 40 rokov v totalite ako ta "hlupa" generacia

Magy

mung - musim nesuhlasit, lebo si prehliadla jednu zakladnu vec, ktora sa tyka babiny.
ta generacia, o ktorej pises ze je divna, hendikepovana atd., a ktorej sucastou je aj babina - to je bohuzial dosledok toho, ze 40 rokov zili v rezime, ktory mnohe z tych veci, ktore ty dnes povazujes za uplnu samozrejmost, mali oni zakazane pod hrozbou tazkych trestov, pripadne k tomu nemali ziadny pristup ani moznosti.
pytas sa "aké je tvoje vzdelanie? Ako si ho využila?" - ale nepytas sa na to podstatnejsie - ake k tomu mala moznosti. a uprimne - skoro ziadne.
neznalost jazykov je taktiez dosledok obmedzeni, pred 30-timi rokmi neexistoval internet, volne dostupna cudzojazycna tlac (okrem ruskej), cudzojazycne radio ci telka (zase okrem ruskej), ani ty by si si nemohla dovolit studovat cudzie jazyky a cestovat inde ako do madarska alebo ndr. bez previerky. to znamena, ze tvoja rodina musela byt cista, akonahle by len vzdialeny pribuzny mal zaznam, stopli by ti vycestovanie, studium, postup...
dokazes si ty predstavit, ze by si nemohla ist na skolu, ktoru chces? vyjadrit slobodne svoj nazor? ist na dovolenku kam chces a kedy chces? studovat jazyky ake chces? bezny clovek sa casto nemal sancu dozvediet nieco viac, ako to povolili "zhora". a kto sa snazil, robil to pod hrozbou tazkych trestov. aj za obycajne pocuvanie radia "slobodna europa" bolo par rokov natvrdo! vo vazeni a podmienkach, pri ktorych je sucasny vykon trestu hotova dovolenka!
a mozes si byt ista, ze tajny spicel mohol byt hocijaky sused.
40 rokov zivota a zvykov a toho kazdodenneho strachu za den ani tyzden nezmenis. to ostane v cloveku uz navzdy hlboko pod kozou, navyky spravania a nazory. ty to nazyvas zavistlive, zaostale. ale oni su formovane a poznacene nespravodlivostou doby, o ktorej kazdodennom behu ty nemas ani sajnu. preto ta prosim, neodsudzuj ludi len na zaklade toho, co z nich je, pretoze to je dosledok vonkajsich vplyvov, obmedzeni, zakazov a limitov, ktore v tej dobe boli.

Kove[a

Ste na nu zbytocne tvrdi. Tej pani ide o to, ze je nedocenena jej vysoka snaha pomoct. Jedno dakujem, kytica kvetov od deti, pochvala, ze vari skvele, alebo protisluzba - aspon niekedy pozvat na obed ju... Toto vsetko by mala byt normalna vec od jej deti. Mali by ju brat ako rovnocenneho cloveka dnesnej doby a nie nad nou mavnut rukou, ze je "stara generacia". A ze nevie jazyky? Nezabudajte, aj my raz budeme stari a nase deti budu vyvojom vpredu. Pacilo by sa nam, keby nas takto odsudzovali? Mat svoje koniicky mozu mat aj ludia nevzdelani. Oni nemusia vediat jazyky na to, aby si vo volnom case lustili krizovky, chodili do lesa na huby, alebo hackovali. Kazdy clovek ma pravo na svoje konicky, bez ohladu na to, ake maju vzdelanie a kde vsade cestovali...

petrazmetra

mung, mas uplnu pravdu. Oni nevedia zit. Len sa stazuju, ze nie su oceneni. Ani oceneni nemozu byt, pretoze to, co mozu ponuknut, sa vacsine ludi nehodi.