Ako vysvetliť zdravému človeku pocity, ktoré prežíva človek s depresiou?

Príspevok v téme: Ako vysvetliť zdravému človeku pocity, ktoré prežíva človek s depresiou?
Mimulus

1.) Ako vysvetliť zdravému človeku ( Priateľovi ), že depresia nie je ,,depka,, a že ju človek nedokáže ovplyvniť myslením alebo vierou?
2.) Ako sa dá niekomu vysvetliť, že človek, ktorý má depresiu tak veľakrát robí veci, ktoré by inak nikdy neurobil ( smútok, obviňovanie a ponižovanie seba s druhých, nadávky, samota...)
3.) Ako zbaviť ľudí predsudkov? Ako nestratiť priateľov, ktorí si myslia že to čo človek vykoná keď má depresiu je presne to isté čo by vykonal ak by bol zdravý???
4.) Ako vysvetliť niekomu koho má človek rád, že niekedy nedokáže vstať z postele, napiť alebo sa najesť, že viera v Boha alebo pozitívne myslenie mu určite nepomôže?
5.) Ako vysvetliť človeku že pri tejto chorobe to nefunguje tak, že človek vstane, začne sa usmievať, vtipkuje, okolie si myslí, že je šťastný no pritom je mu viac a viac do plaču. Ako mu vysvetliť, že pozitívne emócie, ktoré si môže vsugerovať nikdy nič s depresiou nespravia?
6.) Ako vysvetliť spoločnosti že má človek DEPRESIU a že nechce ostať sám? Ako nestratiť priateľov len preto, že tomuto človeku nerozumejú?
7.) Ako bojovať s depresiou ak to ľudia nepochopia a človek na všetko ostane sám, nemá prácu, peniaze, rodinu a už ani priateľov?
8.) Ako prežiť situáciu keď človek priateľov má, tí to celé napriek tomu nechápu -(pretože kto neprežil nepochopí) a odsudzujú ho alebo sa na neho preto hnevajú? Obviňujú priateľa prečo povedal to alebo ono, prečo je taký hnusný keď taký nikdy nebol a prečo nakoniec ten človek tých priateľov stratí aj napriek tomu, že ich pred týmto varoval?
9.) Ako prežiť depresiu ak človek stratil už všetko?

Lulu2011

mimulus - zena asi neciti v tebe oporu :( ja tiez pracu nemam, ale ak sa nieco najde a ja nastupim, tak nastupim aj na liecbu, nechcem prist o zivot...a viem, ze pracu bez liekov nezvladnem, ked vacsinu dna musim oddychovat, lebo nevladzem

Sejla

teda chcela som povedať, snaž sa opraviť seba, nie druhých... Ty chceš odstrániť predsudky ľudí ohľadom depresie. Myslím, že to je už dosť dostupná a medializoaná téma na to, aby ten, kto sa o to zaujíma, na to natrafil. A tí ostatní chcú a budú mať predsudky aj keby si ich týždeň zavrel na samotku a cez pásku im prehrával tvoju budúcu knihu dookola. A budú mať predsudky nie len ohladom depresívnych ľudí, ale aj ohľadom milión ďalších vecí na tomto svete.

Mimulus

anjelik* ja som vedel, že napíšeš :) Pozri ak mám depresiu pod kontrolou cca cez letné mesiace + jeseň ešte ako tak tak je všetko úplne super. Robím presne to, čo si napísala ale akonáhle sa mi stav zhorší a väčšinou to prichádza s príchodom zimy tak toto už jednoducho nedokážem.
Veď aj včera som stratil ďalšieho priateľa a snažím sa byť cez tie zimné mesiace úplne sám, izolovaný, pretože viem, že to ľudia nepochopia no nie vždy sa dá prežiť cca 8 mesiacov samoty.

doubledog - napíš viac. Ja sa totiž nesprávam ako typický depresívny človek - skôr naopak a v tom je možno aj problém, že tí moji priatelia si zvyknú na to, že som veselá kopa a keď to na mňa zrazu doľahne tak...
Prečo je Ti nepríjemná spoločnosť Tvojho kamaráta? Veď je to kamarát nie?

Lulu2011,

,,ved to clovek nemoze nutit inych, aby ho chapali, je to na nervy, co :),,

Veď práve kvôli tomu sa snažím byť sám len je to dosť na nervy a naozaj už nevládzem...

Maoam :) No niečo v tom zmysle :)

Sejla

Mimulus zase ty a tvoja kniha?
Aby človek vyjadril svoje pocity, musí mať talent... veľký talent... niekto to vyjadril hudbou, niekto obrazmi, niekto slovom... Tomu sa hovorí umenie. Vyjadriť sám seba je ťažké. Prečítaj si niečo od Nicka Cavea a vychutnaj si to do písmena, nejaká energia sa už z teba uvolní. Ja ešte zvyknem počúvať veeľmi starú hudbu; prinesie ma do iného sveta

anjelik*

Mimulus, to, čo potrebuješ, je rozprávať sa s normálnymi, veselými ľuďmi a podľa možnosti nie o depresii. :o) Nedá sa predsa vysvetliť niečo, čo ten iný nie je schopný pochopiť, tak asi logicky treba zmeniť tému. Treba rozprávať o veciach, ktoré sú tebe blízke...nie o depresii!!!...veciach, ktoré poznajú a sú schopní zdielať aj tí druhí. Tebe to len a len pomôže a tých druhých nezaťaží. ;o)) Už som ti x-krát napísala, že netoč sa stále v tom istom...ale asi ešte x-krát napíšem. :oP

doubledog

ved normalne mu to vysvetli podobne ako o tom pises tu
pochopit to nie je tazke
akurat nemozes cakat, ze ludia to budu znasat, ja mam tiez kamosa "depkara" a stretnutie s nim je mi neprijemne.
a pritom ho neodsudzujem, len to proste s nim nevydrzim.