Ako vysvetliť zdravému človeku pocity, ktoré prežíva človek s depresiou?

Príspevok v téme: Ako vysvetliť zdravému človeku pocity, ktoré prežíva človek s depresiou?
Mimulus

1.) Ako vysvetliť zdravému človeku ( Priateľovi ), že depresia nie je ,,depka,, a že ju človek nedokáže ovplyvniť myslením alebo vierou?
2.) Ako sa dá niekomu vysvetliť, že človek, ktorý má depresiu tak veľakrát robí veci, ktoré by inak nikdy neurobil ( smútok, obviňovanie a ponižovanie seba s druhých, nadávky, samota...)
3.) Ako zbaviť ľudí predsudkov? Ako nestratiť priateľov, ktorí si myslia že to čo človek vykoná keď má depresiu je presne to isté čo by vykonal ak by bol zdravý???
4.) Ako vysvetliť niekomu koho má človek rád, že niekedy nedokáže vstať z postele, napiť alebo sa najesť, že viera v Boha alebo pozitívne myslenie mu určite nepomôže?
5.) Ako vysvetliť človeku že pri tejto chorobe to nefunguje tak, že človek vstane, začne sa usmievať, vtipkuje, okolie si myslí, že je šťastný no pritom je mu viac a viac do plaču. Ako mu vysvetliť, že pozitívne emócie, ktoré si môže vsugerovať nikdy nič s depresiou nespravia?
6.) Ako vysvetliť spoločnosti že má človek DEPRESIU a že nechce ostať sám? Ako nestratiť priateľov len preto, že tomuto človeku nerozumejú?
7.) Ako bojovať s depresiou ak to ľudia nepochopia a človek na všetko ostane sám, nemá prácu, peniaze, rodinu a už ani priateľov?
8.) Ako prežiť situáciu keď človek priateľov má, tí to celé napriek tomu nechápu -(pretože kto neprežil nepochopí) a odsudzujú ho alebo sa na neho preto hnevajú? Obviňujú priateľa prečo povedal to alebo ono, prečo je taký hnusný keď taký nikdy nebol a prečo nakoniec ten človek tých priateľov stratí aj napriek tomu, že ich pred týmto varoval?
9.) Ako prežiť depresiu ak človek stratil už všetko?

Katkaaa

anjelik*. dakujem Ti pekne,tiez Ti prajem pkne Vianoce. I ked,ja mam aj sebadestruktivne sklony vzhladom k anorexii.. lebo som nechutenstvom schudla a teraz mam poruke internet, ja proste hladam taku nejaku istotu ktoru nemam,tak boze..... No a to hladanie ma brzdi na ceste k Viere. Asi pojdem este do vacsieho pekla. A nedokazem zaspat, este niesom na to "pripravena"- os. hygiena
Najradsej by som bola celu noc hore,ale aky to ma zmysel..... skoro cele predchadzajuce 3 dni som prezivala v posteli s tym, ze uz nechcem nic so svojim zivotom robit,lebo nedokazem. A teraz toto, neviem sa odhodlat, umyt zuby a spat! toto nieje normalne, a tak ani z vonkajsieho hladiska sa mi neda pomoct. Viem,ze to myslis dobre, ved aj ja som mala pred rokom a 8 mesiacmi este skvely spanok, ale tento zivot naozaj nedava zmysel, a podla katolickej viery je toto reptanie jak bic, musim ist na spoved, ale kedy,ked som v tomto neuspesnom boji!

anjelik*

Katka,
no dnes si prežila koniec sveta a ešte stále si tu, nešvihlo ti , ako mnohým, tak ver, že máš šancu to zvládnuť. Veď sa ešte stále dokážeš pousmiať sama nad sebou. Ono sa ľahko radí niekomu, kto to nezažil..nuž tak začni tým úsmevom a rozhodnutím, že chceš svoj život žiť inak...byť šťastná a spokojná sama so sebou, pekne sa vyspi, ráno nakúpiš nejaké *zbytočnosti* ale s láskou k svojim blízkym a ver, že oni to ocenia. Na svete je veľa nešťastia a trápenia, ale skús sa aspoň na chvíľu netrápiť, neuvažovať nad tým zlým, ale nad tým dobrým, čo sa ti už podarilo. ;o)) Pekné Vianoce ti prajem a ver sama sebe, že to zvládneš. :o)

Katkaaa

anjelik: chcela som reagovat,nie? ale uz som zabudla co som chcela povedat, teda napisat. :D som z toho vsetkeho jelen, ale musim sa vzchopit, ludia, ved ja nemam este dokupene darceky :-0 A viete, ze ma to ani nese...? ..iba mi je z toho zle,,,, Najradsej by som zajtra hned zrana migala za rodinou kt. zije doost daleko odomna,lebo ma k sebe pozvali.. a vy..... sa na nejake "darceky". Joj. Ano, tak to citim. Citim sa uzkostne,depresivne,mam podvahu,robia sa mi vrasky,nasi ma doma beru uz ako ze "bejvavalo" nikto(skoro) o mna nemam ozajstny zaujem, a zaujimave je, ze nemam samovrazedne sklony, mozno preto,lebo som si zacala s Vierou v Boha, (ale ked mi teraz prislo tak ako prislo,tak to aj na cas skoncilo,no nemienim prestat), ale aj tak,clovek si nevie rady,tak by to najradsej sekol, a viete co, neviem ci je normalne, ze si myslim, ze ini ludia tak netrpia ako ja,ze nikto nevie co citim...je to uplne ze zle.... jooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooj

Keby som sa aspon sustredit vedela ze studovat o tej svojej blbej chorobe ci co to je,aby som normalne isla za svojim cielom-cielom uzdravenia ;-( smrk

Katkaaa

anjelik: reagujem po dlhsom case na Tvoj prispevok kde si ma menovala. Bola som totiz v hroznych depkach, a inak, mimochodom, mne ziadne AD nepomahaju, takze fakt uzasne :)

kv

no kedze sa velmi NUDIM :D som si to precitala skoro cele. uz mi je jasne ze mas cas na blbosti ked si cele dni DOMA. (inac by ma fakt zaujimalo ze z coho zijes)
1.praca (ja neviem tak chod pracovat do aspon do teska ,rob hocico pricom nebudes mat cas mysliet na blbosti ) 2. ked uz budes mat prachy kup si nb :D 3. fitko 4. manzelka !!!vacsina ludi trpi spasitelskym syndromom a snazia sa zachranit chorych, smutnych, steniatka, maciatka...tak nechapem. ale ty musis vediet co si jej spravil a preco na teba zanevrela. takze ked uz budes mat prachy zehlila by som to darcekmi, wellness vikendami a maciatko ! kup jej maciatko :Dz coho vychadza ze liek na vsetko - PENIAZE :D
5. priatelia - posli ich dpc aspon tych co mas/ nemas

kv

ja som mala :D Ale ja si vyberem sama nemaj strach :D

a co mas za to zviera ? lebo nemam rada male psy. aby sme sa nepobili vies :D