Tržna rana - šitie

Príspevok v téme: Tržna rana - šitie
silvetrista

tak ako vždy sledujem v televízii že na silvestra o polnoci sa tým nezodpovedným deckam vzdy nieco stane a vzdy je nieco porozbijane popalene a tak, tak vždy som si hovoril to sa mne nemože sťať,
avšak včera - všetci pripity, ja nie, sledujem ohnostroje a sleha dostal som ranu flasou 4 cm rana na brade 2 cm hlboká, ked som to videl prvy krat som sa skoro pototo ... normalne som si tam videl biele a take tie nechutné veci tam :-/ tak som silvestra ako socka stravil na chirurgii, sa tam ku mne spravali ako keby mam vypité a boli totalne neprijemný ... pred tým však volajú mi zachranku, operator ze no my mu to nezasijeme dovezte si ho samy tak trvalo dobrú hodinu nez sa nam podarilo zohnať taxik a priviezť ma tam ..., pochopim keby maju nejake nebezpecne vyjazdy ale dojdem do nemocnice a tam priviezla jedneho mladeho sanitka - ktorý bol jeden kilometer od nemocnice a mal len rozbitú hlavu ...aj to nie velmi, moje vyzeralo odost hlbsie a vcelku važnejšie... a povieš si hm za sanitku dam 15 eur a ja som dal za taxik 50 eur teraz, lebo nim sa neoplati mat vyjazd kvoli mne ... akože pre mna to bol dost vrchol a nechapem čo človek musí mať aby tá sanitka prenho vobec prišla ... to bola taka stažovacia čast...
a tá druhá je že mam asi 5 štichov , zatrel mi to niečim takym zeleno/modrym tmavým je tam toho vela a mám príst o tyzden, povedal že si to nemam mačať, a to tmavé ako odtial dostanem ? , či to mám chodit pomalovaný jak indian teraz po svete, na skúšku, do školy k lekarom ? ked to tak má byť tak jasné že to spravim zdravie je dolezitejsie nez krasa... možem si to prelepiť leukoplastom, či by to malo "dýchať" ? ani neviem čo a ako teraz robiť ,nejako mi nič nepovedali ako sa k tomu spravat kolko sa rana vobec hojí ako dlho trvá nez sa to vnutri vobec zrastie ... ani nič ... a bojím sa celkom dosť jazvy , neviete ako sa proti tomuto dá bojovať, neexistuju nejake mastičky či čo ? :-/ aspon ako to čo najviac zmenšiť ...za každú radu a tip ako sa co najskor z toho dostat s co najmensou skodou dakujem :) prajem pekny den ..

ddana

wqsw a čoby si si želala dať okrem sterilného krytia do rany? Pokiaľ ju išli zošívať, museli ju vyčistiť dezinfekčným roztokom. Krvácanie sa zastavuje tlakom na krvácajúce miesto (tak známe odbery zo žíl). A pýtala si si vodu, alebo si to mali domyslieť? A to je čo za blud, natierať si ranu (poúrazovú/ niečim? Rana sa hojí predovšetkým najlepšie na vzduchu (podľa rozsahu rany).

wqsw

Momentálne mám rozbitú hlavu (2 stehy) a tiež sa ku mne dobre nesprávali. krvacam jak "prasa" a ona mi dá iba nejake sterilné velke veci že si to mám držať. no ja som myslela že tam asi... ani vodu mi nedali nič, priatel mi musel ísť kupit až neviem kde pretože bufety tam boli zavreté. a čo sa tíka jazvy... na operácii hlavy som už bola a celkom pekne sa to zrástlo. za to na prste sa mala trznú ranu a tam je tá jazva celkom pekne vidieť. neviem no. momentálne mam obavy z tohto. sa mi to nezda že si to nemusím ani z ničim natierať. :/

AN44

lekar ti to urcite osetril tak ako mal... urcite by som tu vrstvu nedrhla dole.. postupne to zmizne.. stehy zvyknu vyberat tak po 7-10 dnoch.. na jazvy potom existuje contractubex gel.. mozes ho pouzit ale az po vybrati stehov a ked ti opadnu chrasty.. malo by sa to naniest, prekryt igelitom a zalepit,teda najlepsie by bolo v noci.. ale to najdes v navode.. ak mas nejake pochybnosti o postupe operatora, mozes podat staznost na UDZS.