Šteňa opakuje po staršom psovi

Príspevok v téme: Šteňa opakuje po staršom psovi
ŠteňaHugo

chcem Vás poprosiť o radu.
máme 2 týždeň 3+mes.šťeňa ale aj 8 ročného psíka na dvore. celý deň sú spolu, keď sme v práci, vyzerá, že si zvykli.
problém vidím v tom, že šteňa opakuje po st.psovi (čo viem, že je normálne), tieto konkrétne veci, ktoré som videla pri ich psej komunikácii- keď šteňa robí psovi zle, on vrčí, keď mu ide do jedla, vrčí, keď mu berie hračku, vrčí.
ale šteňa toto isté robí pri nás, takisto aj keď s ním robím, na čo v tej chvíli asi nemá náladu, výcvik. samozrejme, že aj všetko okusuje, vrátane našich rúk, ale na to reagujem slovkom fuj a ignorácia.
ja vás chcem poprosiť o radu, ako šteňaťu vysvetliť, že k nám ľuďom nie je vhodné sa takto správať, nejaké osvedčené typy (napr. keď mu dávam jesť, volám ho na slovo papaj, dám mu ruku do jedla, aj ho učím z ruky jesť, ale potom keď sa o pár minút pozabudne, zasa vrčí).
viem, že je to jeho spôsob komunikácie, nie agresivita, ale rada by som ho naučila, že do tých ktorí mu dávajú jedlo sa nevrčí (možno mato aj trošku znervoznuje, lebo st. pes to nerobí pri nás)
Za názory vopred ďakujem.

Naja85

Dam este taky jeden priklad. Chodim k svojej rodine vencit psa a cesat ho, kedze oni mu daju len zrat a pit a ostatne ich uz nezaujima. Psovi sa venujem fakt len malicko-1 az 2 za tyzden, niekedy len raz za mesiac, proste podla toho, ako mam cas. Psovi som sa zacala venovat asi od 2009(alebo 2008) a to uz mal teda nejakych 10 rokov, dovtedy som sa ho bala a nechodila som k nemu. Venovanie sa mu zodpovedalo asi tomuto: prisli sme k rodine, pes sa zobral vyvencit(niekedy sme ho vencili len na kratkom voditku s dlzou nieco vyse metra a potom som objavila zazrak menom stopovacka:D), no a po prechadzke nasledovala moja skuska odvahy, ked som mu skusala vycesat niekolkorocnu srst. Skusala som ho cesat aj pri zrani(napr. kosti atd.), a to sa nezaobislo bez vrcania(ak by som mu sahla v tom case na zradlo, na 99% ma pohryzie). Ked som vtedy pocula vrcanie akoze na mna, tak som mu aj dala pokoj, ale stale som bola v jeho blizkosti(takej, aby na mna nemal potrebu vrcat). Po case sa ta vzdialenost skracovala a tak nejak sa zvacsovala aj moja dovera k nemu a tiez jeho dovera ku mne. Nikdy som mu vsak nesahala do zradla-malo by to opacny efekt, ako to moje druhe opisovane spravanie. Ak by som mu teraz mala siahnut do zradla(ale mu to nerobim:P), tak viem, ze ziadny problem nebude. Misku so zradlom a rovno spred huby som mu uz brala parkrat, kedze v rodine maju tiez nenazrate pona(viete, ze niektorim konoidom chuti tiez maso:P?) a nikdy ziadny problem, ani ziadne vrcanie:).

Naja85

Ja by som to neriesila:). Keby mne niekto sahal rukou do taniera, tak nanho asi nezavrcim, ale nieco "pekne" mu poviem(slusne by to nebolo). A teraz si predstav, ze to stena len vidi, ako niekto pri nom stoji v case, ked chce mat pokoj a chce sa pokojne nazrat; neskor mu tam strci ruku a pozaduje od neho, aby absolutne neprotestovalo a ked sa nahodou ozve, tak mu tu misku este aj to velke cudo(akoze clovek) vezme a zavrci nanho alebo sa este vykrici(ale clovek nie je pes a pes myslim, ze celkom dobre chape, ze je rozdiel medzi clovekom a inymi psami). To vrcanie je normalna reakcia, kedze sa pes obava o svoje zradlo(zradlo=zakladna potreba). Treba sa spravat jednoducho tak, aby pes nemal dovod podliehat obavam a vrcat na nikoho nebude:). Buduj vo svojom psovi doveru k tebe a nie strach.

PS: S tou manipulaciou suhlasim-je dobre a nevyhnutne, aby si dal pes so sebou manipulovat a to je aj nejaky odraz toho, aky je vztah psa a jeho pana, teda ci mu pes doveruje alebo nie.

hurrydnu

Určite si treba vybrať spôsob, ktorý je bližší priamo páničkovi. Tú metódu čo som opisovala robím ja na svojich psoch - mám dve borderky, z toho jedno 6 mesačné šteňa, ktoré sa správalo podobne ako tu opisované šteňa. Dnes je to spokojný polročný sebavedomý psík, ktorý so sebou dá bez problémov manipulovať /dnes som mu strihala nechty, dá si riadne pozrieť uši, môžem sa mu hrabať v papuľke, môžem na ňom prevádzať sama veterinárne zákroky /mám vyštudovanú veterinu/, pričom mi ho pri menších zákrokoch netreba ani fixovať/. Určite to, že s ním pracujem, prípadne som mu nedovolila vrčať neovplyvnilo jeho sebavedomie. Milujem svoje psy a vždy, keď to potrebujú sa ich aj zastanem. Vedia, že pokiaľ sa aj niečoho boja môžu sa pri mne schovať. Ten môj krpec je už aj poriadne dominantný voči ostatným psom. Voči ľuďom si to nemôže dovoliť, lebo je určený na canisterapiu a musí byť mierny. Ale koľko si voči komu môže dovoliť mu vymedzujem ja. Keďže človek by mal byť pre psa prirodzene dominantný /je múdrejší, občas silnejší.../, preto je pre psa prirodzené nechať "vodcovstvo" na človeku. Netvrdím, že tá druhá metóda nefunguje, pretože som ju nikdy neskúsila /ani skúšať nebudem/. Skúste sa doma nad tým zamyslieť, nakoniec ak Vám nepomôže jedno, vždy môžete skúsiť aj druhé.....Ale určite je dobré psa naučiť tomu aby so sebou nechal manipulovať čo najskôr, pretože čím bude starší, tým sa mu bude ťažšie prispôsobovať sa novým návykom /resp. odstraňovať predošlé/.

ŠteňaHugo

Pokračovanie- Velice, opravdu VELICE vhodné je nevšímat si vrčení a do misky mu něco (hodně dobrého - alá kus masa) přidat. Tím štěněti sdělujeme, že jednak o misku nesoupeříme a jednak, že s pokud s miskou manipulujeme, tak nic neubude, ale naopak přibyde. Stěně si to zapamatuje a vrčet na nás příště nebude, dovolí nám (často velice nadšeně) manipulaci s miskou. Toto postupně můžeme rozšiřovat na další členy rodiny, popř. návštěvy, aby se pes naučil, že je prima nechat sahat lidi do vlastní misky (něco dobrého tam dají). Tento postup samozřejmě nevolíme, pokud chceme vychovat hlídacího psa, což asi z našich štěnět borderek - doufám - nikdo vychovávat chtít nebude. Ono by to bylo dost těžké :-) jsou totiž vychováváni a vyšlechtěny k lidumilnosti : -).

ŠteňaHugo

Ďakujem za Vaše názory a čo si myslíte o tomto? teraz som trošku zmätená, aký prístup zaujať...

Vrčením štěňata dokazují sevěevědomí, temperament a zaujetí pro hru. Takové štěně se lépe cvičí, protože na drift do práce.

Vrčení při tahání je zádoucí. Nikdy by se nemělo potlačovat. Samozřejmě nesmíme nechat štěně tahat za cokoli (třeba nohavice nejsou OK). Pokud tedy štěně tahá se zaujetím a vrčením za něco, co se nám nelíbí, nikdy ho netrestáme, nebijeme a ni neodstrkujeme, protože by mu budď kelslo sebevědomí (u borderek asi u všech) nebo by místo hry nastoupila reakce doopravdy agresivní. Vždy mu místo nežádoucího (nohavice) strčíme něco povoleného či žádoucího (hračku, pešek) a s povzbuzováním a chválením převedeme hru na ty povolené a žádoucí předměty a pěkně si sním pohrajeme. Štěně si zafixuje, že: tahání za nohavice = není hra s páníčkem. Tahání o pešek = super zábava a hra s páníčkem. Protože jsou štěňata ráda, když si s nimi páníček hraje, tak postupně za nohavice (nebo rukávy nebo další nežádoucí věci) tahat přestanou.

Vrčení u misky se žrádlem je naprosto přirozené. Opět vypovídá o temperamentu a sebevědomí. A je to opět SUPER, když štěně vrčí. Hlavně u takového plemene jako je borderka, kde je sebevědomí křehké. Pokud štěně vrčí u misky, tak mu nikdy, ale NIKDY misku neberte! Někteří lidé mu ji "alá pedagogika" jako za trest za vrčení vezmou a vrátí mu ji teprve, když štěně nevrčí a tento postup opakují do zbláznění. Myslí si, že se štěně naučí, že vrčet nemá. Jenže štěně tenhle psotup pochopí takhle: "jsme soupeři o misku, bere mi ji, zajímá se o ni, musím si ji bránit". A hádejte co udělá - vrčí čím dál více!

Protože asi nikdo necce, aby na něj jeho vlastní pes doma u žraní vrčel, tak vrčení u misky odbouráváme. Doporučuji na vrčící štěně mluvit, pochválit ho slovy: "jen si to hlídej, vždyť to je tvoje" apod., pohladit ho a poplácat a nechat dál v klidu jíst!

hurrydnu

Ahoj,
ja sa zaoberám už roky výcvikom psov a canisterapiou, takže snáď budem kompetentná odpovedať. Šteniatku treba dať jasne najavo, kde je jeho miesto. Takéto správanie síce nie je ešte prejav agresivity, ale v budúcnosti by k tomu mohlo viesť. Šteňa si takýmto spôsobom buduje svoje postavenie vo svorke. Už pochopilo, že starší psík si nenechá brnkať po nose a akceptuje ho. Avšak v hierarchii Vašej "svorky" sa snaží postaviť nad Vás, čo dáva najavo aj takýmto správaním. V prírode určuje vodca svorky, prípadne jej vyššie postavení členovia, čo sa bude robiť a keď majú potravu, oni určujú či sa môžu nišie postavení členovia svorky z nej nažrať /čo sa u Vás snaží robiť toto šteniatko/. Jednoznačne Vám odporúčam, pri akomkoľvek zavrčaní na Vás zo strany šteniatka uviesť toto správanie do poriadku /ak vrčí keď žerie, zoberiem mu misku so žrádlom a vrátim mu ju až po čase /aspoň 1- 2 min, môže byť aj viac/ a to za odmenu - dám ho napr. sadnúť a keď poslúchne môže žrať ďalej, pričom opäť strkám ruky do misky s rovnakým postupom. Pokiaľ odoberiete šteniatku jedlo viackrát určite si to nabudúce rozmyslí. Ak na Vás vrčí pri nežiadúcej manipulácii, odporúčam aby ste si naň zavrčali aj Vy /robím to tak bežne a účinkuje to na všetky psy/, alebo ak by Vám to bolo nepríjemné šteniatko aspoň rukou pritlačte k zemi s povelom fuj, príp. nesmieš....alebo ho "vyvaľte" na chrbát tak isto s týmto povelom. Odporučujem Vám však takéto správanie riešiť u šteniatka čo najskôr.

Janiiik

Skus spravit to iste. Zavrc aj ty a jedlo mu vezmi. Nech vie, aka je hierarchia. A jedlo dostane az pri dalsom krmeni.