Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Račkovanie

Príspevok v téme: Račkovanie
poulinla

Dobrý deň. Mám 14 rokov a neviem povedať \"R\". Známi mi hovoria že ho viem povedať, ale ja viem že nie, len občas sa mi niekedy zadarí. Pod jazykom som spozorovala uzdičku, a je nejaká krátka a myslím si že to je tým, ked som bola malá, nedali mi ju prestrihnúť. Prosím pomôžte mi, či je ešte vhodné v mojom veku ju odstrániť a ked áno tak k akému lekárovi mám ísť. PROSíM o pomoc ďakujem :)

poulinla

Ok, poinformujem sa. je to dobrý nápad (s tou nahrávkou) ale ako? :D nie som počítačový technik, takže to by bol asi menší problém.

Magy

to sa musis spytat zubara, nie kazdy to robi a nie kazdy je na to vybaveny. myslim, ze nemal by byt problem, aby ti to spravili skor na stomatochirurgii nez u bezneho zubara. ale treba sa informovat.
btw, to mi mozes poslat rovno nahravku svojej reci, a rovno ti poviem ako to vyznie. ty to vnimas inak a ludia okolo to tiez mozu vnimat inak. nakoniec sa moze stat, ze zo svojho "hendikepu" spravis prednost ;)

poulinla

Magy- Hah, ďakujem :)) ale tak ja tiež hovorím také francúzke r, niekto hovorí r ako G.. ale mne to strašne vadí :D a inak zubár by to nevedel spraviť?

Magy

poulinla - ano, male deti to znasaju dobre, ak je uzdicka az uplne pri spicke jazyka, vacsinou sa to robi dnes v prvych dnoch po porode.
neboj, prezijes ;)
myslim ze k logopedovi este pojdes, ale uz to bude skor len taka dokoncovacia navsteva, kde s tebou prejde mechaniku precvicovania vyslovovania, uz to pojde podstatne lahsie. drzim palce!
(btw, na skole som mal spoluziacku, ktora to R vyslovovala tiez tak zvlastne, znelo to ako "francuzske" r. bolo to strasne sexi :) )

poulinla

Ďakujem Magy.. len myslím na to že v mladšom veku (okolo 3 rokov) to možno až tak nebolí ako v staršom, no uvidím vyskúšam. :) a malo by to pomôcť hneď, alebo by som potom musela aj tak ísť k logopédovi?

Magy

poulinla - robia to na ORL, vacsinou strieknu znecitlivujuci sprej, smik! a hotovo.
min. na 24h kasovita strava a klud, a o dva dni ani nemusis vediet, ze si nieco absolvovala.
dolezite je hned po prestrihnuti jazyk NENAMAHAT a NESNAZIT sa hovorit, a uz vobec nie R. musis nechat ranu zahojit, RRrrrrkanim by si ju stale otvarala.
par reakcii som nasiel:

-- no vidíš, a my v téměř 6letech nechali stříhnout klasicky na ORL ambulanci a krvácelo jen krátce v ordinaci, jinak vůbec žádné bolesti, problémy, krvácení… Logopedka vidí pokroky, takže u nás je to v pohodě!

-- Ahojky, tak jsme dnes absolvovali s naším půl ročním synkem stříhání blanky pod jazykem na ORL. Byla jsem z toho vynervovaná, ale za minutu bylo po všem. Pár kapek krve, trošku křiku ale za 5 minut vše v pohodě. Ted spinká, tak snad to nezakřiknu:-) Ale maminy,kdo na to máte jít , vůbec se nenervujte, je to otázka pár sekund...

-- Ahoj, tak dcerce uzdičku pod jazykem střihali na ORL zhruba ve 2,5roku. Příjemné to nebylo, trošku pak krvácela (asi 10min.). Druhý den už byla v pohodě, ani o tom nevěděla. Spíš myslím, že to byl stres pro nás jako rodiče, jak to zvládne, a pro ni prostě nepříjemný zážitek, ale bez následků na důvěře k lékařům.

poulinla

áno áno je pod jazykom.. veľa ľudí hovorí že logoped už tak v 15 rokoch nepomôže tak ešte by som to mohla skúsiť..

jan11

Nejaka uzdicka je na jazyku? Myslim, ze nejaku spominali aj na penise.
Este som nepocul o prestrihavani nejakej uzdicky na jazyku.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Račkovanie - Fórum - ZDRAVIE.sk