Ako s tym skoncit?

Príspevok v téme: Ako s tym skoncit?
dolcegabbana

ahojte mam taky problem ... niesom typ ktory nevyzera dobre , alebo ma nejake strasne komplexy...ale ide o to ze nieco nieje v poriadku,..teda neviem ci nieje...Nakupujem veci oblecenie milujem shopping... som schopna si kupit veci aj ked viem ze nebudem mat prachy napriklad tyzden do vyplaty... so slovamia sak nejak bude alebo si zicam alebo nieco predam ,...lebo aj veci predavam ...prilezitostne... to je prvy problem....zas ked nemam prachy mam len tak ze na zitie proste ze nemozem velmi vyskakovat som okej ale mam sem tam take ze by som sla nakupovat ale nemam z toho nejak depky...sak ochvilu bude dalsia vyplata a kupim si zas nieco... dalsi problem je ze kupim vela zbytocnych veci ..napriklad polku z toho co mam vo svojom velkom satniku nenosim ...nieze by sa mi nepacili ale proste ked ta vec je nova mam ju na sebe citim sa sebavedomejsie citim sa krasnejsia...a ked ju nosim uz viackrat uz sa necitim pritazlivo...snazim sa uz kupovat menej ale preco starsie veci nenosim ??? ved keby som nosila vsetko co mam tak mam co nosit dalsich 5 rokov:))) ja to len proste skladujem skladujem skladujem a dokupujem nove a nove a nove....sem tam si nieco starsie vezmem po dlhsej dobe ale tak to je vynimocne inak novu vec nosim casto a potom tym padom sa mi zunuje??? co by ste robili s tym to problemom???

dolcegabbana

no ja to nemam az take ja sa obchodom vyhybam ked nemam peniaze ...alebo ked mam uz tolko ze by som nemala tak tam, proste nejdem ale ide o to ze ja sa tie dva tyzdne citim na prd niekedy proste pridem si nepekna a ked mam nieco nove uplne sebavedomie mi vyskoci neviem kde a na dalsi den spadne nizsie:) pritom vravim som dobre vyzerajuca pracujuca vysokoskolsky vzdelana osoba :) a nemam problem vystupovat pred ludmi ze sebavedomie mam nejake ale strasne mi kolise , zavisle od toho ci mam nieco nove ci nie...a dalsi problem je ze velkarat som si kupila vec ktoru som enmala ani raz na sebe a to som bolap resvedcena v obchode ze aka fasa...toto ma stve najviac....

Lulita

takze bud pojdes za psychologom, alebo ta niekto ustrazi kym zavislost neprejde, alebo budes zarabat tolko, ze ti tato zavislost neublizi :)) mam kamaratku, ktora nakupuje denne znackove parfemy, topanky, saty, stale nieco, ale ma bohateho chlapa, ktorý jej stale doplnuje ucet a jej ulohou je denne obehat vsetky nakupne centra, tusim zavidim :))

Lulita

a veci mame doma tolko, ze mame zapratany 3 izbak, ale ja to aj predavam dalej, keby som nepribrala uz nikdy mam co nosit asi do konca zivota, teda s vynimkou rifiel, tych akos mam malo, nosim jedne dokolecka

Lulita

tak toto doverne poznam a to bud rada, ze zarabas, aspon nejake alibi, ja osm nezamestnana a ked mam hoci aj 20 eur mam hrozne nutkanie ich utratit na shopping, kedysi som mala peniaze a nasla som stare vypisy z uctu a teda nestacilo som oci otvarat ako som stale nieco kupovala, naplnuje ma to spokojnostou, je to zavislost, najlepsie odovzdat kartu niekomu, komu doverujes a min. 2 týždne si budes obhryzat nechty :))

cherry

neviem ako sa vola ten film, ale je o dievcati v zelenom šále. presne vystihuje tvoju situáciu.
tiez to bola shopoholicka.
len potrebujes troska nakopnut spravnym smerom

zewa

No Magy ma pravdu. A este jedna vec. Nemavas depresie? Mozno by tieto nakupovacie sialenstva mohli byt prejavom napriklad manie, ktora prisla po derpresiach. Tazko povedat.
Ale ak by si mala muza, ten by ti velmi rychlo taketo veci zatrhol ;) Tak skus mozno aj tento recept. Ale chodit k terapeutovi je obohacujuce v kazdom smere.

Magy

dolcegabbana - to co opisujes, je kompulzivne nakupovanie. je to diagnoza z radu OCD (obsessive-compulsive disorder).
Viac sa o tom docitas tu:
www.solen.sk
doporucujem navstevu psychoterapeuta, s ktorym do detailov rozoberies tvoj stav a spravanie a ktory urci a poradi dalsi postup.
prudko doporucujem nespoliehat sa na to, ze to nie je vazny problem - pretoze velmi lahko mozes casom sklznut az do stavu, ze nebudes zvladat riesit ekonomicku stranku tejto neurozy a dostanes sa do velkych problemov, dlhov atd.
kym nemas na krku exekuciu alebo ine problemy kvoli dlzobam, ktore vznikaju z tohoto stavu, mozes si mysliet, ze to nema cenu riesit prostrednictvom odbornika a ze to zvladas. problem nastane, ak sa uz prehupnes (a ani to nezbadas) do fazy, ked ani psycholog ti nebude vediet pomoct. a on za teba tie dlhy platit nebude!
je nutne si osvojit spravy postoj k hodnotam a veciam, dokazat rozlisit co NAOZAJ A NEVYHNUTNE potrebujes k zivotu a co nie.
obavam sa ale, ze taky postoj si sama nevytvoris. preto potrebujes odbornu pomoc a dohlad. myslim to vazne!

priemer 82

tak tie veci ktore skladujem tak tie by som vyhodila alebo poziadala niekoho ineho aby mi ich aj taj vyhodil...lebo sa budu len skladovat..a tiez si myslim ze si sopoholicka..ze nakupuje oblecenie..a to uz je rovno aj diagnoza:) ist oklolo obchodu a sepkat si ze radsej to miniem na nieco ine a alebo ich hadzat do prasiatka...a nespoliehat sa na to ze nejako bolo alebo nejako bude