Posttraumatický šok

Príspevok v téme: Posttraumatický šok
sjella

prosim piste mi vsetko na tuto temu, z vasich skusenosti a podobne:( jeden z nasich blizkych mal tazku nehodu a "telo" ma v poriadku, ale "dusa" zda sa ze v poriadku nie je. chvilku sa zda, ze je OK, no potom povie neico uplne nezmyselne (napriklad ze neikde bol). robili mu CTcko a je v poriadku a aj psychiater unho bol a dal mu nejake lieky. No a vsetci vedia to iste, ze bud je to sok alebo to nie je sok.. tak by ma zaujimali skusenosti, ak si tym niekto presiel alebo tak. dakujem pekne

zenaVaute

ja nieco podobne prezivam teraz .. a nie je to ani tak sok z nehody ale vseobecne z auta . raz som sla s kamaratkami do kina a zrazu sa mi nieco LEN pokazilo na aute, ako keby vyhorela spojka alebo nebol doliaty olej.. zarazu zastalo a nedalo sa ani pohnut ani cuvat, iba nastartovat.. neviem kde bola chyba ci vo mne alebo v aute ..
cize v podstate ,, uplna hlupost ,, no od tej doby mam strach sadnut a soferovat auto

zewa

Sjella, otras pri nehode mohol sposobit docasny mix v mozgu. Mozno zmazat niektore kratko ulozene informacie. Z nehody je kazdy v soku, aspon chvilku. Niekedy si clovek ani naozaj nevybavi co sa stalo. Ak dojde k posttraumatickemu soku, tak je to to iste ale vo vacsom. Dajte mu cas. Co som raz davno citala, tak pomaha aj taka vec ako hranie sa hier, nejaky tetris, nieco co ho zamestna a zaroven nedovoli nejak sa zaoberat vecami okolo, proste aby mal mozog cas sa spamatat, obnovit prepojenia medzi neuronmi. Pomahaju aj AD od psychiatra. Prajem ti vela trpezlivosti.

ablabla

Je to normalne. Myslel som ze som jediny ale nie som. Postraumaticky sok je sposobeny urcitou situaciou, ktora sa stane. Problemom je ze to nemusi byt autonehoda. Umna to bolo prilisne prepracovanie. Som na vyske vkuse som nieco vyvijal, doucoval fakultu..problem nastal, ked som mal priparaneho veduceho diplomky, ktory mal prilisne naroky...spaval som 2 hodiny kazdy druhy den...diplomku som urobil na 3 varianty, ktore by mohli mat patenty, ale vsetko som musel dokodit pred odovzdanim, 3 dni. takto som tahal mesiac, potom kolaps - kapacky..avsak vsetko doslo neskor...ked som bol v stresovej situacii podobnej tamtej, dostal som attack...musel som odist z miestnosti, nemohol som spavat...rychle dychanie, tocenie hlavy...strach zo strachu, vnutorne napetie..ide o to aky je to clovek..su ludia, ktori vsetko flakaju a nic nedosiahnu, alebo ludia, extrovertni, co vsetko musia mat prilisne dokonale. skratka ja osobne si nepripustam vobec neaky neuspech z niecoho a pocit z neuspechu vyvola stres. a pokial je to kazdy den je potom problem. docasne sa da pouzit frontin/neurol.. pokial beries neake lieky alebo antidepresiva, si ok. trva to napr pol roka. potom si uvedomis, ze "nic sa mi nestalo, vlastne som ok" a psychika sa "opravi". je nutne si vsak UVEDOMIT, ze kto ma takyto postraumaticky stres ci sok je nutne vsugerovat, ze co taky zachranar...cely zivot vidi umierat ludi - autonehody, napr letecku nehodu...no napriek tomu do lietadla sadne a leti. hoc vie zo skusenosti co vsetko sa moze stat. skratka v tom nieste sami. schyzofrenia alebo nieco take je zistena hned. cize, ked niekto aj ma neviem ake stavy po nehode alebo po neakej udalosti, je to v poriadku.

xyz

ahojky .mne diagnostikovali postraumaticky sok rok po nehode ked sa to zacalo u mna vracat.nemohla som cestovat autobusom a autom mala som stiesnene pocity az som z toho stale vracala.ale dali mi antidepresiva a trvalo to rok kym sa mi to upravilo ale bol to velmi tazky vnutorny boj lebo vsetko je to o psychyke nie o tele.

ethel

sjella,naozaj sa to často stáva,chce to len čas.Niekedy to môže spôsobiť aj nedostatok kyslíka.Takéto reči,čo si napísala,sú bežné,naozaj...

sjella

nuz, problem je v tom, ze ten nas ani nevie preco je v nemocnici... sama tomu dobre nerozumiem,ale mam take info, ze on ma pocit ako keby oddychoval po praci... :(

ja20

my tiez mame babku pol roka po autonehode a toto iste. ct je uz v poriadku, 4 mesiace je doma ale stale cestuje, pricom nikde nebola. moj nazor ako laika je ze treba psychologa a nie psychiatra na vyrozpravanie sa. uvidime

monika111111111

sjella..ja akurat studujem psychologiu a akurat vo svojich materialoch citam o postraumatickom soku...napisem ti ake su priznaky..1,clovek je omraceny,otupeny..nie je schopny vnimat,teda sustredit sa..je pasivny..nic nerobi..a stale sa vo svojich myslienkach vracia ku tej nehode..potom pride pocit uzkosti..moze sa to prejavit nespavostou..ale ak mu dal psych.lieky,tak sa to urcite zlepsi..nie hned,ale casom

sjella

hej, to sme.. to nie su reci.. to je to, ze to ma pomylene... lezi v nemocnici , vie preco je tam, ked tu zrazu povie, ze:"dnes som bol tam a tam".. viem, teda DUFAM ze to casom prejde ale teraz je to naozaj tazke