Antikoncepcia áno/nie?

Príspevok v téme: Antikoncepcia áno/nie?
Agnes_09

Zdravím všetkých v tomto prípade asi hlavne ženy. Mám 18 rokov a neskutočné bolesti pri menštruácii. Dokáže ma to vyradiť na celý deň a už neviem niekedy akú tabletku zobrať. Na gynekológiu sa ešte len chystám poradiť sa s odborníkom, ale uvítala by som Vaše názory. Čítala som, že úpravou hormónov teda tou antik. môžu bolesti ustúpiť. Ale poznám ženy, ktorým to veľmi neprospelo, pribrali a necítili sa dobre. Moja otázka je teda jasná potrebujem radu a Vaše skúsenosti. Veľmi pekne ďakujem ak ste si našli trocha času na môj problém.

paganstorm

no ja mam od 12tich kramy, ale až od 15tich mi začali nenormalne bolesti nevedela som už čo so sebou, na začiatku mi zaberal jedine ibalgin100 ale časom bolo bežne že som si za deň dala viacero ibalginov600 a už ani to nepomahalo
v 17tich predpisať antikoncepiu tabletkovu Jeanine,nepribrala som ani gram, nemalo to žiadny učinok (negativny ani pozitivny) na pleť alebo vlasy, bolesti sa zmiernili natoľko, že som mohla normálne fungovať bez tabletiek
pred vyše rokom som začala špekulovať nepačilo sa mi, že mam denne brať tabletky a lekar mi predpisal teda Nuvaring - je to taký hormonálny kružok, ktory si daš dnu a vyberaš po troch tyždnoch a maš tyžden pauzu ako pri tabletkach a po tyždni zase daš novy, cenovo je porovnatelny s tabletkami (možno o 3ečka drahši ako Jeanine na mesiac) s tym som viac spokojna, nemusim sa stresovať, ked niekam idem či som si zabalila tabletky a aby som si ich nezabudla v presnu hodinu vziať a negativne/pozitivne vedlajši učinky som nespozorovala, teda okrem toho že nemavam take silne bolesti

veronicka2

ano mas pravdu, ale ako bolo spomenute sme v 21 storoci kde nemame jeden liek na vsetko a aj na taketo stavy existuju lieky ktore mozu pomoct a hak neni jedina moznost na svete moj nazor.
a ps ja mam take kramy ze prvy den som odstavena berem dovolenku v praci a lezim trpim zvraciam a mam take krce ze ani tabletky na bolest nezaberaju...ale ok. to len pre to aby ste nemysleli ze ja si dam jeden panadol a som ok.

veronicka2

este som zabudla napisat ze ak mate nejakeho gynekologa z rodiny tak sa ho skuste spytat ci by predpisal hak svojej dcere a odpoved bude na nie, preto lebo oni presne vedia o co tu ide a co to moze sposobit...ale cudzi ludia su im ukradnuty tym padom im to veselo predpisuju, lekarnika znameho sa mozte spytat tiez a rovnako vam odpovie.kamoska studuje farmaciu a ked brali v skole o hak tak sme sa o tom rozpravali skoro dve hodiny co im na prednaskach hovorili ake je to svinstvo.no ja neviem, je to kazdeho vec pre mna za mna to berte ako cukriky mne je to jedno len proste ze neni vsetko take ruzove ako sa moze zdat. a jasne, ak ma niekto rozhadzany hormonalny system od prirody alebo ma nejake vazne problemy kde hak pomoze tak som ZA, ale to su vynimky ale tu sa skor bavime o babach ktore chcu mat pekne vlasy plet a sex bez kondomu napr.

Laara

no ja rozhodne HAK neberiem kvoli krase :D klop, klop, klop plet mam ako babatko a nikdy som s akne problemy nemala, na rast vlasov, nechtov a mihalnic beriem uplne ine pripravky a vitaminy..cize HAK by som s honbou za krasou absolutne nespajala :) ty hovoris, ze jeden den s bolestami vydrzis..ja som ti tu uviedla konkretne priklady zien, ktore tym trpia tak, ze su uplne mimo realitu, odpadavaju, zvracaju, maju to silne a nepravidelne..stavaju sa vdaka tomu anemicke..myslim, ze ak by si im povedala to svoje "jeden den s bolestami vydrzim ved je to normalne...nebudem sa pchat dakymi umelinami len preto aby som nemala bolest, ja viem ze niektore baby maju bolesti pocas celeho tvania ale proste trva to par dni raz do mesiaca neni to nic hrozne a blablalbla" tak sa ti s prepacenim vysmeju do tvare..

veronicka2

ja si tiez myslim ze hak je blbost uz len pre dovod ktory tu bol uvedeny a to je fakt ze je to biznis ktory ma za ucel predat lieky zdravemu cloveku, dalej to ze lekari maju za to provizie ked predpisu hak to je verejne znamy fakt. treba si zobrat uz len tu vec ze ide o umele hormony teda nieco co v tele moze sposobit radu zmien. ano covek ma v sebe prirodzene hormony ale su jeho vlastne a ,,prirodzene" tym padom telo je s tym vyrovnane ale ked do seba date nieco umele tak vznikne problem ktory sa nemusi prejavit okamzite. nehovorim su aj vynimky ktore s tym nebudu mat nikdy ziany problem. dalsia vec je ze ak si baby myslia ze zazracna hak vylieci akne vlasy krasne a bla bla tak je to len docasne akonahle sa hak vysadi tak problemy sa vratia spat. nic nie je natrvalo. ja hak rpirovnavam k sliepkam ktore sa chovaju v kurine na to aby ich vajcia boli krajsie vacsie a podobne teda aby sa rychlejsie kupovali, preto tieto sliepky stopu hormonmi. jasne nejde o hak ale hormon ako hormon, teda nieco umele v tele co sposobi zmenu. neviem ja som hak brala asi 4 mesiace a sposobilo mi to plesne vaginalne ktore trvaju s mensimi prestavkami dodnes ale co uz aspon ze mam len toto...mne chodi menzes aj napriek tmu ze hak neberem pravidelne plus minus 3 dni. jeden den s bolestami vydrzim ved je to normalne...nebudem sa pchat dakymi umelinami len preto aby som nemala bolest, ja viem ze niektore baby maju bolesti pocas celeho tvania ale proste trva to par dni raz do mesiaca neni to nic hrozne aj ked sa moze zdat ale jasne chapem ze myslienka bezbolestnej menstruacie je raj a mozno aj vdaka tomu je s tym vyhodny obchod...viete mne to pride proste ako umely zasah do tela s tym ze na cas z vas urobi krasky s krasnymi vlasmi bez aknoznej pleti, krasne vsetko ale akonahle ju vysadite tak mozete vyzerat ovela horsie ako ste vyzerali pred zacatim uzivania.

Emily opat

Brala som HAK 6 rokov - ziadne problemy, len pozitiva. Vysadila som HAK a bola 3 roky bez - ziadne komplikacie, ziadny rozhadzany organizmus, ziadne vykyvy hmotnosti. teraz ju opat beriem a zase ZIADNE problemy. Je to individualne, ale boj proti antikoncepcii mi pripada ako hon na carodejnice. Nic nie je biele alebo cierne a tvrdit ze HAK je len a len zla a len v konecnom dosledku uskodi, su fanaticke reci.

Laara

dakujem, za odborny vyklad, ktory nebol vobec nutny..nemam 15 rokov a viem, ako to funguje a viem aj to, ze moj cyklus nie je ovulacny, ale o to mi presne ide..zatial neplanujem byt matkou ;) ja osobne beriem HAK kvoli tomu, ze som pohodlna a chcem partnerovi a hlavne sebe dopirat maximalny komfort v intimnej sfere..a ozaj sa nemienim kazdy mesiac vzrusovat a stresovat tym, ci budem/nebudem v tom, ci 7 dni odpadavat v krcoch od bolesti..za mna osobne, nie dakujem :) ale kazdeho vec..

moja sestra napriklad zacala uzivat HAK po tom, ako mala silnu bolestivu menstruaciu takmer kazde dva tyzdne..bola anemicka a odpadavala od bolesti..co by ste odporucili jej, ked ste take mudre? :) nech trpi dalej chudiatko, nech pripadne vykrvaca..lebo ved presne toto je v 21. storoci udel zeny a treba si to len odtrpiet? :D

odpovedam

Laara, pises, ze "nevien ani, ze nejaku menstruaciu mam". Ty ju ale skutocne nemas. Krvacanie pocas brania HAK je len krvacanie z vysadenie. Nie je to menstruacna krv. Pri menstruacii sa vylucuje vajicko a vystelka maternica. Pri brani HAK je to len krv zo umelych spadu hormonov. Z medicinskeho hladiska pri HAK ani krvacat nemusis, lebo to vyznam nema. Na rozdiel od normalnej menstruacie.

Laara

mila Ebi, dakujem ze mi nepriamo prajes tie tazkosti a komplikacie po vysadeni..vyznieva mi tvoj koment tak, ze chces aby som si nabila hubu a po vysadeni sa pridala do radov antiHAK..vrela vdaka ;) ak ju raz vysadim, urcite si spomeniem na teba a dam ti avizo :D

ja tu nikomu nevnucujem svoj postoj, tak ako to robi vacsina tych, ktore su proti..vyjadrila som len svoj nazor a ten je, ze zatial, podotykam ZATIAL nemozem povedat na HAK kriveho slova..a ako tu uz bolo viackrat spomenute, kazda zena a organizmus je iny, a preto aj skusenosti budu rozne..niekto tu spomenul ze ako brat toto "svinstvo", tak radsej od bolesti odpadavat, podotykam ze niektore z toho aj zvracaju..tak toto nechapem, co sme v stredoveku, aby som sa dobrovolne takto trapila? kazdeho osobna vec, ako riesi svoje problemy suvisiace s menzeosm..ja aj vdaka HAK neviem ani ze nejaku menstruaciu mam..chvalabohu som zdrava, necpem do seba ine lieky, nefajcim, pijem ozaj sporadicky a ak ma byt HAK moja jedina "nerest", tak je to len a len moj problem..