Kde druhy beru istotu v samom sebe?

olivienka

liam, "naozaj staci si iba tvrdit svoje a byt tak zdravo drzy a ctiziadostivy?" toto je podľa mňa skôr dôkaz opaku, hlavne to iba si tvrdiť svoje :) nehovorím, že je to prípad tej osoby, ktorú spomínaš, ale vo všeobecnosti. skutočne sebavedomý človek nepotrebuje byť za každú cenu počuť a ani nepotrebuje všetkých presviedčať o svojej pravde. naopak je otvorený názorom iných (aj kritike) a po zvážení si vyberie, čo si z toho odnesie a nad čím mávne rukou.
ja mám teda tiež celkom problém s touto sebaistotou, ale mať teóriu je základ :D pomáha mi, keď si občas pripomeniem, že ostatní sú úplne takí istí smrteľníci ako ja :) ja mám totiž sebavedomia dosť, a keď som sama, prípadne s niekým, kto je objektívne "menej znalý" (napr. malé deti), tak si verím, že konám najlepšie, ako sa dalo. akurát keď som s niekým relatívne rovnocenným, prípadne dokonca nadradeným (učiteľ...), mám tendenciu ustúpiť do úzadia a automaticky predpokladať, že on to vie lepšie ;) čo je samozrejme iracionálny predpoklad
inak to skvelo vystihla Sejla, ktorú týmto pozdravujem, už viackrát som si tu všimla, že vie trafiť do čierneho :)

Cestovatel30

liam je rozdiel tliachat nahlas a hovorit nahlas pravdu a fakty. Existuju aj hlupaci ktori su sebou tak isti ze ich vlastna hlupost uvaznuje v svojom svete.

liam

poznam jednu osobu, co ma telesny hendikep a je dost hlucna, ma sice cez 50, ale ona bola vzdy taka, hlucno sa vyjadrovala, ako keby si chcela volaco dokazat. ved uz aj dokazala toho naozaj vela, ja toto asi nikdy nedosiahnem. v suvislosti s nou ma napadlo, ze je velmi sebavedoma, cielavedoma a napadlo ma ze ako to je mozne, z coho to ma. opytal som sa doma - odpoved bola ze to je taka povaha, ze ona je iba poriadne drzá, co sa mi nechce zdat, a ze ona bola taka vzdycky...

naozaj staci si iba tvrdit svoje a byt tak zdravo drzy a ctiziadostivy?

inak tuto spominanu osobu velmi obdivujem, chcel by som byt ako ona...

Sejla

liam ... pointa je v tom.. že nemôžeš očakávať rešpekt od druhých, ak nerešpektuješ sám seba. Sebavedomie má základ v prekonávaní samého seba. Preto pomôže jedine dávať zo seba 100%, nech robíš čokolvek. Aj keď je to malá, nepodstatná vec, daj zo seba všetko - to je už samo o sebe lekcia na dlhý časový úsek. Ak toto dokážeš, absolútne nikto ťa nemôže stiahnuť nadol. A ešte je tu aj podstatné uvedomiť si, že nie všetci máme talent a vzdelanie na všetko a je úplne ok, stále sa niečo nové učiť. Ak sa do niečoho nerozumieš, zapoj svoju zvedavosť a nechaj povolaných, nech ťa poučia, pýtaj sa. Ak máš pocit, že o danej veci vieš viac, neznamená to, že to hneď musíš každému predviezť. Iba tí, čo sa budú rovnako zaujímať o tvoj názor, si zaslúžia ho počuť.

Jessi_1111

Rob to, v čom si dobrý. Posilní ti to sebavedomie a hlavne, druhých ignoruj, ak majú nejaký problém s tebou. Problémy sa dajú riešiť, no poznáme aj výsmechy, takže preto to hovorím. Naozaj, začni študovať napríklad, alebo sa zapíš na nejaké krúžky alebo kurzy, to je jedno, jednoducho rob to, čo ťa baví, buď kreatívny. Veď pravdepodobne každý má niečo, v čom je dobrý. ;-)
Držím ti palce v hľadaní samej/samého seba.

liam

a pritom som taky sikovny a tak malo si verim. casto ma napadne ze ostatni su sprosty a cely tento svet je sprosty, ze ma sproste zakony.

Cestovatel30

Aj skor, staci citat vela knih a literatury na temu o ktorej chces diskutovat. Ak nejaku temu nemas nastudovanu tak sa k nej nevyjadruj respektive nesnaz sa pretlacit svoj nazor len na zaklade tvojich dojmov bez toho aby si si predtym spravil studiu a prieskum, lebo budes za hlupaka medzi ludmi ktori vedia dodat fakty.