Dá sa náš osud ovplyvniť, alebo ho máme vopred predurčený?

anjelik*

Genesis, čítaš naozaj pozorne, čo kto píše. ;o) Nedalo sa predsa nevšimnúť, že píše žena a rozhodne sa tá žena nevyjadrovala nijak ku genetike, vyjadrovala sa k tomu, že aj napriek genetickým predpokladom, o tom, ako sa cítiš a v akom si stave, rozhoduješ len a len ty sám. Možno si nikdy nepočul také, že nap...existencia, ale nádherný život. ;o))

Vojtoo

Genesis, ze "veda" :D
prosim ta..

"Nikdy sa slaby jedinec s tretinou svalovych vlakien nebude moct rovnat tomu co ma svalovych vlakien 3 krat viac ani keby trenoval akokolvek vela a kvalitne"

Toto je nemenne, a nemoze byt 3-nasobny rodziel. Ak sa narodis s X, VZDY budes mat X, svalove vlakno sa nerozmnozuje, len "narasta v objeme" ale nie v "mnozstve", nehovoriac o tom, ze clovek za normalnych okolnosti vyuzival en 30% svojej fyzickej sily (biologicky limit aby sa "nesposkodilo" nase telo..)

A dalej.. to ci si stastny si vyberies ty, tu chemiu v mozgu si vies korigovat tam, kam len chces :) emocie su na vyber, mozes si proste vybrat, ci chces plakat, alebo sa smiat..

Inak suhlasim, ale vies co? Vtip je v tom, ze mozes sa donekonecna stazovat, ze si sa narodil chudobny, skaredy, chory a ja neviem co.. A MAS NA VYBER, zobrat toto ako FAKT a zit si tak, aby si bol vutorne stastny !!!

Ci ty si fakt taky magor, ze veris, ze ak sa narodis do bohatej rodiny, kde by si bol geneticky KEN BARBIE, a ja neviem co.. tak byso bol VNUTORNE stastny?

Prosím Ťa...

Genesis

pre anjelik*

tvrdim len to co som napisal nie to co si napisal alebo napisala ty. Za svojimi nazormi si stojim. Su overene vedou aj praxou. Pokial sa uz chces vyjadrovat ku genetike tak si o nej aspon nieco precitaj aby si mal alebo mala aspon zakladny prehlad.

horne placht

ano, mozeme ho ovplyvnit. najlepsie tak, ze budeme volit Roberta Fica, on v casovom univerze zahedžuje socialne priaznivu buducnost a bude nam fantasticky

nirv

Je to hra. Ako v každej hre, sú určené pravidlá - aj ked niektorí podvadzaju a nikto im na to nepríde, máš nejaké štartovné podmienky, s ktorými môžeš zaobchádzat podľa vlastného uváženia, a sú na dráhe políčka, na ktoré ked stupis, tak si v ...prdeli, a sú políčka, na ktoré musíš stupit. Hra obsahuje rôzne levely a obtiaznosti podľa zdatnosti hráča. Výhra či prehra je na každom. Pri predčasnom nazbierani určeného počtu bodov je hráč vyhodeny z hry na oveľa vyššiu úroveň. Pri prilisnom počte chýb je vylúčený a začína odznova.

dpk1

Vacsina z toho, co napisal-a Genesis je pravda, respektive pravdive konstatovanie...su to takmer vsetko polozky, ktore neovplyvnime....vela z nich je proste dosledkom nejakych cinov a zakonov. Ako asi to, ze ked skocim z 10teho, tak sa proste rozflaknem na chodniku, lebo gravitacia. Ak ma sotili z toho okna, mozno som to ovplyvnit nemohol, avsak ak som sa odhodlal skocit, to som mozno ovplyvnit mohol, zalezi na pohlade.

To ze som sa narodil....to je osud, alebo nie? Zajtra nastupim do vlaku v ktorom zahyniem pri nehode... Mal to vesmir v plane? Bolo to tak proste dopredu vypocitane? Alebo je to iba dosledok nejakeho samostatneho cinu, sledu cinov, ktory sa stat nemusel, ale "iba" vyplynul z nahodneho rozlosovania a spravania sa vo vesmire?

Z vedeckeho hladiska, teda z toho logickeho v zmysle 1+1=2, jablko zo stromu pada smerom dole, a pod......co vsetko sa da pripisat zakonnostiam, pravidlam, a co uz nie? Je mozne, ze uz je vypocitane uplne ale uplne vsetko, vcetne nasho spravania sa a pod?

V kazdom pripade, urcite veci vo svojich zivotoch casto krat z nasho pohladu ovplyvnit vieme, niekedy aj k lepsiemu...potom uz je to iba otazka citenia...ci to priradime k osudu ( dopredu vypocitane tym vesmirom a vednymi zakonmi , alebo urcene nejakym bohom), alebo je to volny priebeh ci nahoda a teda osobny zasah.

anjelik*

Genesis, takže ty tvrdíš, že jednoznačne platí, aká matka taká Katka? Keď už si teda myslíš, že vyjadrenie o ovládaní svojich emócií je z kategórie prísloví? Ak by som nahliadala na svet podľa teba, to by som ani ráno z postele nevstala, lebo veď aj načo. :o))) Schopnosť cítiť šťastie nemôže byť daná geneticky. Schopnosť cítiť šťastie je daná pochopením a nie genómom. Ak pre matku je najväčším šťastím byť v kostole v prvej rade, je to šťastie aj pre dcérku?? Naozaj nie je ani najmenšia šanca, aby dcéra bola šťastná ako prostitútka? To, čo tu tvrdíš sú extrémne príklady. Ja tvrdím, že myseľ je tá, čo ovláda telo a tak od nej závisí všetko, aj zdravie, aj šťastie, aj úspech u druhého pohlavia. Samozrejme, keď môj genóm postráda návod na liečenie rakoviny pľúc, zomriem, ale ja rozhodnem vlastným myslením, či ju dostanem. :o) Čiže, zase jedno príslovie, v zdravom tele zdravý duch. Čo platí aj opačne. Akokoľvek zdravý jedinec s chorými názormi skôr či neskôr zomrie, aj keď genetika bude vynikajúca.

p.d.

Ide podla mna aj o to, ci clovek pristupuje k svojmu zivotu aktivne alebo pasivne. Da sa zit aj tak aj onak. My sa sice mozeme rozhodnut, ale vyjst nam to nemusi:)