Dá sa náš osud ovplyvniť, alebo ho máme vopred predurčený?

igy017494

ak odchylenim z cesty mozem vytvorit iny osud, tak potom predsa osud nemoze byt nemenny, iba spomienkova zalezitost... :)
ved sa nad tym zamysli... podla mna nemas dobre zadefinovane, co si ludia pod slovom osud predstavuju... skus si to niekde najst ako pojem a ak najdes nejaky zdroj, kde sa v literature (niekde na webe napr.) pise o osude v Tvojom ponati, daj link - osobne si myslim, ze taky asi nenajdes... ale clovek nikdy nevie :)

cas je zavisly na hmote, pretoze sme ho(ludia) tak zadefinovali... pojem cas sa da uplatnit len v suvislosti so vzdialenostou v priestore alebo nejakych udalosti, ktore sa priamo, ci nepriamo vztahuju k priestoru: kolko km prejde auto za hodinu, alebo kolko rokov uplynulo od napr. narodenia niekoho...
a priestor sa da zadefinovat jedine pomocou hmoty (nie latky) - cize kde nie je hmota, nie je priestor a teda ani cas...

a to s pozorovatelom a kvantovou teoriou - nieco si o tom pozri, pretoze je to presne tak, ako som napisal... v pripade kvantovej teorie pozorovatel rozhoduje, ako sa kvantova castica zachova... kym sa na nu 'nepozrie', ma potencial (ta castica) byt vo vsetkych moznych stavoch...
mna osobne toto dost zaujima, takze si o tom dost studujem, a odporucam vsetkym, co tu diskutuju si to kuknut, je to ozaj zaujimave :)

3D - ano, je viac rozmerov ako len 3D, no verim, ze aj fyzike sa podari ich coskoro spoznat natolko, aby o tom vedela aj sirsia verejnost

dusa tu po smrti ostava, len ak je nejako viazana na nieco, co by este chcela doriesit, no nie kazda dusa ma take problemy, vacsina putuje mimo nas vesmir - ine D - a odtial sa zase moze/nemusi sem vratit :)

fakt by ma zaujimalo, anjelik, co formovalo Tvoje nazory, pretoze su ozaj originalne, no zda sa mi, ze su zalozene na pojmoch, ktore ja chapem dost odlisne... preto sa zrejme nezhodneme, ze tie pojmy nemame rovnako zadefinovane :)
daj nejaku literaturu, co Ti je filozoficky blizka :)

anjelik*

Čas nie je závislý na hmote, čas je závislý na vedomí. Iba vedomá bytosť dokáže tvoriť to, čo ty nazývaš časom. Iba tá dokáže vytvoriť súvislosť medzi pozorovaním dvoch objektov a priradiť tomu jednotku času, napr. deň, hodina. Všetko je vecou dohody, ako to potom nazveš. To je aj odpoveď na otázku, či duše registrujú, alebo neregistrujú čas. Iba keby si boli vedomé samé seba. Iba potom by mohli vyhodnocovať čas. Pozorovateľ neovplyvňuje, ako sa častice zachovajú. tie sa chovajú vždy podľa presných fyzikálnych zákonov. Jediné, čo vieš ovplyvniť, sú vlastné častice. Vlastného vedomia a podvedomia..nie vlastnosti prachu a ty sústredením vytvoríš mrakodrap. To ponechaj čitateľom Secret-u. ;o) Astrálne cestovanie je cestovanie po spomienkach...a tí ľudia sú ukotvení v žijúcom tele..tak by som to nezrovnávala s nejakým posmrtným putovaním. Keď už zdroj tvorby duše, ktorá to umožňuje, je mŕtvy. Tá mŕtva dušička je stále tu..v tomto svete, pod týmto svetom, ..vlastne šťastie, že tých nebožtíkov nevnímame..lebo to by bol iný horor. ;o) V inom rozmere sa motajú, ak pripustíš, že existuje viac ako 3D.
Posledný pokus..osud je spomienková záležitosť..raz pre vždy vytvorená..tebou, mnou..už teraz keď toto budeš čítať, je to spomienka a nedokážeš ju zmeniť na inú..pre tento dôvod ja vravím, že je nemenný. Tým, že spomienky tvoria živé bytosti a v spomienkach je aj ich duša, časť ich duše..pocit, akí pri tom mali..je tu potenciál príťažlivosti..preto si vieš spomenúť na niečo, lebo ťa to pritiahne...my sme tá príťažlivosť..A čím viac ľudí uvažuje podobným spôsobom, tým silnejším sa nejaký obraz stáva..Preto úžasné pocity na pútnických miestach, napr. Lebo zosynchronizované vedomie v nejaký obraz uzdravenia povedzme. A takýto je aj osud. Ako niečo, čo ti poskytuje návod, ako sa máš chovať, akou cestou ísť. Nemusíš, ale zákonite odchýlením vytvoríš osud iný. Ciest je nepreberné množstvo, ale keď tak pozoruješ ľudstvo, je to tu pomerne jednoduché, ako žiť a ako zomrieť. Spravidla v utrpení a trápení. :o)

igy017494

Suhlasim s pohladom na svet ako s tzv. trvalou pritomnostou, cize pojmy ako minulost a buducnost sme si vymysleli my ludia, kedze fungujeme v hmotnom svete, kde plynie cas - a potrebujeme tento svet nejako chapat.
Zaroven treba rozlisovat medzi pojmami hmota a latka. Latkove totiz moze byt aj nieco, co je nehmotne.
Latka je teda abstraktnejsi pojem a zahrna o.i. aj vsetky hmoty.
A hmot je niekolko druhov (lahka, tazka, normalna, anti).
Cas je zavysly na hmote, nie na latke.
Dufam, ze po tadeto sa zhodneme :)
Otazne samozrejme ostava, kto/co vobec latku ako taku vytvoril aj samotnu pritomnost, atd. ... odkial je... tu suhlasim s anjelikom, ze asi pre nas nema vyznam sa nad tym hlbsie zamyslat, kedze na to nemame rozumovu kapacitu ani moznosti si to nejako overit...
Ale pre nase filozofovanie si mozeme zaviest pojem megabytost - o nej vieme len to, ze je to zdroj vsetkeho, co si len vieme predstavit, no netusime, ake ma vlastnosti, pretoze akykolvek pojem pouzijeme, kazdy taky pojem nam dala tato megabytost ako moznost v tomto svete pouzivat, kedze je to jej svet...
A ze odkial je ta megabytost a ci ich je viac ? :) zbytocna otazka, nijako nam nepomoze pochopit lepsie tento svet...
Najprv sa musime zhodnut na pohlade na tento svet, a to este ani fyzika neukoncila exaktne badanie a hlada tzv. bozsku casticu, antihmotu, temnu hmotu...

Ja sa chcem skor zamysliet nad tym, do ktoreho sveta patri cista dusa, ktora este nie je oblecena v nejakom tele.
K otazke Kto stvoril tu dusu? - kedze dusa je cast tohoto sveta, takze stale ta megabytost... Ked hovorim o svete, nemyslim tym len nas hmotny vesmir :)
Lenze u dusi uz mozeme hovorit o konkretnych vlastnostiach, pripadne ak verime v reinkarnaciu, tak aj o minulych zivotoch.

Chcel by som lepsie chapat tu cast sveta, kde sa neinkarnovane duse nachadzaju - ci tam je uplna absencia hmoty a teda aj casu alebo ako to je? Lebo ludia, ktori maju zazitky z astralneho cestovania popisuju zaujimave zazitky, ktore sami prezili a uz im nikto nevyhovori, ze dusa existuje, oni to uz proste vedia :) ani vieru nepotrebuju...
Vraj sa vedia - v astrale - pozriet na ktorukolvek etapu svojho zivota - len myslienka a su tam, dalsia myslienka a su inde...
Nieco podobne, ako ked clovek zavrie oci (niektori nemusia :) ) a ak chce, v duchu sa prenesie na miesta, kde sa mu pacilo - skvela dovolenka pri mori, vysoky kopec s krasnym vyhladom, ... len to nema take ciste, zive, ako ked to zazil naozaj. A zazitky z astralu su vraj zivsie ako naozaj :) lebo dusa vtedy vnima ovela intenzivnejsie.

Aby sme sa vratili k teme...
Anjelik a ostatni, ktory si myslia, ze osud je nemenny...
Co by podla Vas muselo byt, nastat, co by ste museli zazit, ... aby ste vobec zacali uvazovat, ze osud sa da zmenit? :)
Pre gamblerov PC hier je to jasne... Stacilo by si ulozit poziciu napr. ked ma clovek 20 rok (presne na minutu) a zit X rokov... Potom jedneho dna si ulozit tuto novu poziciu, ked ma 20+X rokov a nahrat si poziciu ked mal 20 a znovu skusit zit, no zaroven uz ma niekde? vedomosti, co ako zazil a mohol by to urobit inak...

Podobne by asi ako dokaz obstalo tvrdenie fyzikov, ktory uz dnes vedia, ze kvantovy svet nie je dany - tam zalezi na pozorovatelovi, co chce vidiet, spravit a podla toho sa potom kvantovy svet sprava... Cize pozorovatel ovplyvnuje to, ako sa kvantove castice zachovaju a teda ak toto tvrdi fyzika a plati to pre elementarne castice, z ktorych sme vsetci poskladani, tak preco by to nemalo platit na vsetko - vratane osudu??

zase dobieham, co ste vecer diskutovali :)

mirenka 72

Ja si myslim,ze kazdy clovek si moze svoj osud zmenit spravnym rozhodnutim,je nam sice vopred dany,ale pozmenovat ho urcite mozeme

anjelik*

Pokiaľ nebudeš schopný čokoľvek potvrdiť empiricky, všetko pre teba bude len a len fikcia, alebo teória. Že pre teba moje rozprávanie vyznieva príliš reálne..za to ja už nemôžem..len neviem, ako inak by som mala písať..pred každou vetou, ja si myslím, že?..Zmenilo by to výpovednú hodnotu potom? Veď asi si to myslím, keď to píšem..nepíšem pod vplyvom vnuknutia, ani kvôli tomu neleziem na púšť. ;o) Neviem ti tu napísať za každou vetou citát tej a tej knihy, citát toho a toho človeka. Zmenilo by to zase niečo? Nadobudlo by to viac na váhe? Veď aj ten dotyčný to musel na základe niečoho vyskladať.
Mimo toho príkladu o rozobratom počítači ale ešte stále neviem, že čo si ty vlastne myslíš..zatiaľ iba cituješ mňa. ;o)

???

môj príspevok len reakcia na anjelika, ktorá prezentuje svoju teóriu ako fakt, napr.:

neexistuje žiadna voľba po smrti..zomiera telo, rozplynie sa duša, ale ty zostávaš a znovu sa narodíš. Na základe fyzikálnych zákonitosti, pritiahne ťa myseľ ženy..ty sa staneš súčasťou jej tela, ona ti to telo stvorí a ty sa narodíš a pokračuješ znovu.

odkiaľ tá istota?

Deria

???
"pri vsetkej ucte k tebe ani jeden fakt"
nie som sice anjelik ale kto z nas tu moze predlozit fakty? ty snad? ved vsetko su len nase dohady, nazory a vsetci len teoretizujeme! :)