Vratenie penazi

Príspevok v téme: Vratenie penazi
lasturnik

Zdravim, tak zakladam trosku bizarnu temu, no neda mi to. Ide o to, ze v poslednom case si pripadam ako charita. Ako mne nevadi pozicat znamemu peniaze, ked ich nahodou nema pri sebe alebo z nejakeho ineho dovodu (nejedna sa o velke ciastky, som student, tak hovorime v radoch par eur, rozumej 2-20). Jedina vec, co ma na tom mrzi/stve, ze vacsinou sa uz nedostane k vrateniu. Napr. aj teraz, znamy z Ceska ma poziadal ci by som mu nekupil u nas flasu, kedze v CR sa tazsie zhana, lebo ju chce dat bratovi na narodeniny. Tak som mu ju v pohode kupil, len akosi mu asi nepride normalne tie peniaze vratit. Hovorime o 17 eurach, co je pre nepracujuceho studenta celkom slusna suma. Absolutne by mi nevadilo, keby som kupil tu flasu na intraku pre nas, pripadne mi vobec nevadi, ked niekoho pozvem, tie absolutne nechcem, cize o to tu nejde. Len mi pride divne, aby som ja platil za nieco taketo. Vadia mi situacie toho typu, ktore som tu popisal.

Neviem ci ste ma spravne pochopili. Moja otazka teda znie, ako nenapadne, resp. ako poziadat kamarata o vratenie penazi bez toho, aby vas ludia povazovali za skroba, lakomeho a neviem co si o vas mysleli, len slusne poziadanie. Viem, ze pre niektorych to bude tema na zasmiatie (samemu mi to pride odveci), len by ma zaujimal vas nazor/postoj a tak. Vdaka.

Maoam

ak je medzi ludmi dovera, nie je problem, ale to musia byt charaktery obaja, mne uz viackrat dobry kamarat nieco zohnal, ale dostal do dvoch dni na ucet peniaze, vzdy keby som potrebovala, by bol ochotny to pre mna opät urobit - lenze to je vsetko o dovere a spolahlivosti, ked raz viem, ze je spolah, nie je problem

tento tu je ale vychcanec a vsadim krk na to, ze si poziciava kade-tade a usetri mesacne pekne sumicky na svoje bezne vydavky.......FUJ

Agnes999

Nehovor mu to nenapadne, to nebude mat ucinok. On sam by mal vediet a urcite vie, ze ty nie si ziadna charita a tie peniaze ti chybaju. Proste sa ta snazi sprosto vyuzit a to nedovol! Ak ti je to trapne, musis sa naucit byt viac asertivny. Natrenuj si to doma ako mu to povies a potom mu to natvrdo povedz. Neponizuj sa, neospravedlnuj, ale ani na neho hned nezautoc a neobvinuj ho (zatial nie). Povedz mu to asertivne, napr. takto: "pocuvaj kamarade, ta flasa co som ti kupil stala 17 eur, mozes mi to vratit"? strucne, jasne. A kup si nejaku knihu o asertivite ak s tym mas problemy.

alibi

ked niekto nieco chce vzdy pytam peniaze predom. a ak nema a pod tak potom proste otravujem. nemusi ti to byt trapne, ale im.

Maoam

este maly tip, ak ta niekto 'zo zahranicia' poziada o pomoc, aby si mu nieco zohnal, daj si tie prachy predom poslat na ucet :D, az potom tu pomoc vykonaj...

ak je to niekto, na koho mas fyzicky dosah (okolie), tak peniaze okamzite vypytat, na ruku, cash

ja som mala do cinenia s takym chalanom raz, tam fakt pomohlo len to, OKAMZITE ziadat prachy spät, aj ked slo o 5eur, lebo tito ludia cakaju, ze prejde cas a ty zabudnes ;-)

Maoam

a este: co nenapadne, on ta osmekol, nie? takze pekne tvrdo, razne vypytat, dat mu aj casovy limit, dokedy ti tych 17e ma splatit a oboznam vsetkych, ktori ho poznaju o tom, co urobil

Maoam

v zasade NEpoziciavat, ak pozicat, len vo vynimocnej situacii a len cloveku, ktoreho velmi dobre poznas a mas v neho velku doveru a mas ho preklepnuteho, o ktorom vies, ze ti VRATI, rsp. nabuduce oplati, ze cojaviem pozve on teba atd.

takych ludi je malo

takze do buducnosti: nepoziciavaj

a od toho vychcanca si tych 17e pekne krasne vypytaj, aj ked ocakavam,ze vase priatelstvo potom skonci, ale to bude len vyhoda pre teba....

Lulita

nabuduce povedz, ze nemas pozicat a mas pokoj od prizivnikov, ja napr. mam stale tak euro v penazenke, takze ozaj nemam, ostatne na karte