Clovek v depresii zavisly na blizkom?

Príspevok v téme: Clovek v depresii zavisly na blizkom?
Monika..

ahojte nedavno som zacala pomahat jednej kamaratke.ma problemy s depresiou a ja som jej navrhla ze sa mozme pravidelne stretavat a rozpravat.je velmi fajn no zacinam mat pocit ze mi to prilis ovplyvnuje zivot a stale sa vsetko kruti len okolo tohto problemu a mam pocit ze je namne akoby zavisla.stava sa to casto pri ludoch s depresiou?nemam s tym skusenost a neviem ani co by som s tym mala robit?mam ju velmi rada nechcem jej ublizit

nirv

Mimulus, každý musí chranit sám seba. Jej priateľka by mala pochopiť, že svojim konaním jej ubližuje, čo určite nechce. Ak sa nechce liečiť, nemala by ju svojou depkou obťažovať. Iné je ísť von spolu a baviť sa. Naozaj, o depkacov nikto nestojí. Ani ty sa nezavesis na iného depkaca, lebo ti nemá čo dať, sám je v prdeli. Podvedome hladas silnejsich a pozitivnejsich ľudí. To je ok, pokiaľ ich nevyciciavas.

Mimulus

Naozaj si myslíte, že citlivý a vnímavý človek, ktorý si uvedomuje ako jeho reči o psychických problémoch pôsobia na ľudí a hlavne na priateľov ich bude otravovať???
Naozaj máte pocit, že bude zaťažovať svojich najbližších? Omyl!!!
To už nie je o ,,vyciciavaní,, ale o charaktere jedinca.
Ak je na .... mne v živote by ma nenapadlo ísť za niekým blízkym, dokonca s priateľmi preruším kontakt.

Mimulus

Evidentne ma zase nikto nepochopil ale úplne sa stotožňujem s týmto:

,,Dokonca aj z pozicie vycicavatela :-) si niektori uvedomuju ze nem dobre robi im bliznym ich stav a jeho prejavy a pokial su v tomto uvedomelejsi (ako napr. ja :-) ), tak proste radsej pretrpia sami v kute, nez by mali otravovat druheho, ktory je v pohode.,,

No a čo sa týka dôvery tak nasmerovanie na doktora nie je zradou ale cielené vyhýbanie mysliac si o priateľke že je emocionálny upír, obmedzenie kontaktov, strata dôvery, dištanc.
Nasmerovanie na lekára je jedna vec ale čo ak tá dotyčná ten smer odmietne? Čo potom???

xdanielax

Mimulus - z toho co si napisal, mam pocit, ako by si opisoval vyciciavaca :-))
Absolutne nesuhlasim s tym, ze niekto vo vztahu k druhemu nieco NESMIE. To je o com?
Preco by nemohla zalozit tuto temu, ved jej priatelka nie je jedina na svete, ktora potrebuje radu. Asi aj Monika ju potrebuje.

Co je to zradit doveru? Ze ju nasmeruje na odbornu pomoc? To snad nie.

dpk1

Anjelik, ked myslis :-) . Mozno si len nepochopila vyznam slova "vyciciavat"..aj ked zeby zrovna ty?

Vela vela ludi, aj tu pritomnych, vie velmi presne z vlastnej skusenosti, ze vyciciavanie sa hold niekedy deje. Postihnuty svojim spravanim, stavom, ci inou negativnou situaciou stahuje naladu a psychycku pohodu podporovatela dole, cim klesa jeho energeticky fond a kvalita zivota. Dokonca aj z pozicie vycicavatela :-) si niektori uvedomuju ze nem dobre robi im bliznym ich stav a jeho prejavy a pokial su v tomto uvedomelejsi (ako napr. ja :-) ), tak proste radsej pretrpia sami v kute, nez by mali otravovat druheho, ktory je v pohode.

V situacii, kedy ja dlhodobo vyhladavam kamaratku len aby som sa zakazdym vyplakal a psychycky na chvilku ako tak ukojil a nerobil nic nic ine, je tyranie - vyciciavanie toho druheho...niekedy sa tak deje aj cielene, ale to su uz rozne formy psychopatizmu. Slabsia, ci proste iba menej skusena a dobracka povaha ma potom problem sa voci tomu slusne obrnit, odrhnut.

Nechapem co na tomto nechapes a popieras na tom. Uz samotna zadavatelka temy to tu jasne vymenuvava, ze jej to zacina zasahovat do zivota...

nirv

Mimulus, zato že je jej priateľka, nebude tiež trpieť depresiou vďaka tým rečiam. Ako tým svojej priateľke pomôže, že bude tiež dole? Týmto systémom sa dievča točí v kruhu a ťahá dole aj kamosku. A to je podľa teba správne? Ty sa tiež tocis v kruhu, lebo nehladas riešenia, len sa neustále stazujes. Takým ľuďom sa nedá pomôcť, preto ťa všetci opustili. Lebo TY nechceš s tým nič spraviť. Ale chceš ťahať energiu, súcit a porozumenie od iných. Každý má svoje rezervy a tie ked sa minú, už nie je odkiaľ čerpať.

Mimulus

Monika.. - veľmi dobre vieš, že jej ublížiš tak či tak. Je to len otázkou času a napíšem ti aj prečo. Nechcem sa ťa nijak dotknúť alebo ťa uraziť ale vieš čo je priateľstvo?
Ak áno a máš priateľku rada, dôveruješ jej a chceš jej naozaj pomôcť tak prečo si založila takúto tému?
Ak máš pocit, že je na tebe závislá tak to nemusí byť úplne pravdou! Presne tak ako s vyciciavaním - možno si len jediný človek na tomto svete, ktorému dokáže dôverovať a vie, že ti môže povedať všetko. Zradiť jej dôveru alebo sa od nej odpútať je ako keby si ju ,,zhodila z útesu,,
Veľmi to bolí - viem akí sú ľudia, ktorí majú psychické problémy vnímaví a toto by jej určite nepomohlo.
Tu sa veľmi nedá radiť - buď ju máš rada a dokážeš zniesť toľko úprimnosti a dôvery alebo nie si jej priateľka.
A áno - v dnešnej dobe nemôže človek dôverovať nikomu a musí sa spoliehať len sám na seba, pretože ľudia sú, akí sú.
A ak má v tebe niečo ako dôverníčku tak toto nesmieš nikdy spochybniť.

Maoam

xdanielax: hej a ty mas do minuty nielen ze vsetko obsiahnut, ale aj najst idealne riesenie a najlepsie ho za toho cloveka aj v realite za neho previest...........:DDDD

xdanielax

Maoam - ano, ja som skor myslela takych ludi, ktori mi poviedia svoj problem a cakaju, ze tym ze sa zdoverili svoju "pracu" uz odviedli.
Vsak vies asi .. :-D

Maoam

xdanielax: osobne si rada vypocujem aj iny nazor, zvlast vo velmi sukromnych otazkach, kedy je clovek uz tak subjektivne ponoreny, ze bodne objektivny nazor, mne osobne to uz viackrat pomohlo, samozrejme je dolezite KTO je ten druhy...,kto mi ten nazor da