Ako zmierniť nezmierniteľné?

Príspevok v téme: Ako zmierniť nezmierniteľné?
Mexy

Máte nejaké skúsenosti s problémom, aký mám ja a nejaké tipy, ako to prežiť bez väčšej "ujmy na zdraví"? Trvá to totiž už príliš dlho. Som jediné dieťa mojich rodičov a moja matka je už viac ako 10 rokov ťažko zdravotne postihnutá, z toho 7 rokov úplne ochrnutá na lôžku a vyžaduje 24 hod. starostlivosť (so všetkým, čo taký pacient potrebuje, asi si to viete prestaviť). Ja sa o ňu spolu s otcom tých x rokov už starám, čo keď mám 20 rokov, tak je to asi väčšina môjho života a teda aj detstva.

Tento stav je samo o sebe problémom pre celú rodinu, pretože nás to obmedzuje, nemáme ani sme nemali možnosť žiadneho spoločenského a kultúrneho vyžitia, väzby a kontakty s mnohými ľuďmi rodičia pretrhali, žijeme takmer v izolácii od okolitého sveta, teda okrem mňa, čo chodím do školy a opovážim sa (podľa mamy) mať aj nejakých kamarátov a kontakty a občas s nimi realizovať nejaké aktivity.

Druhým problémom je samotná matka. Je od prírody veľmi konfliktná, vzťahovačná a potrebuje kontrolovať a "dirigovať" celú rodinu. Toto všetko v nej tá choroba a frustrácia s tým súvisiaca znásobila asi 100 krát a je úplne neznesiteľná. Odmietala každú možnosť liečby alebo rehabilitácie, rozhodla sa že bude pasívna a nechá nás aby sme okolo nej skákali. Je veľmi ťažké a obmedzujúce takto žiť. Som s tým zmierená, lebo inak to nebude, ale znášam to zle, lebo som mladá a vidím okolo seba ľudí v rovnakom veku, ktorí sú "slobodní", môžu sa zabávať a cestovať, a ja musím doma trčať a prebaľovať svoju 100 kilovú matku. Sme z toho všetci už otrávení, frustrovaní, psychicky vyčerpaní, so silami v koncoch a bežíme už len "na rezervu". Sme s otcom úplne sami, bez pomoci, môžeme sa spoliehať len sami na seba. Zažili ste niekto takýto stav a ako ste ho prekonali?

Ach...

Ahoj, mám takmer rovnaký problém, len je to o trošku horšie. Napíš mi svoj mail a môžeme sa porozprávať.

ddana

Je mi ľúto, ale musíš sa pozerať aj na seba. Mama krásne manipuluje. Chráňte všetci v prvom rade seba. Nemôžte za jej stav, ale na druhej strane nie ste povinní so sebou nechať zametať, nech by bola v akomkoľvek stave. Skúste sa poradiť so združením sclerossis multiplex, určite v tomto smere vedia viac.

Mexy

Áno, je to pravda, keby sme neboli takí obetaví tak by už dáávno v tom hospici bola. Aj mnoho ľudí mi povedalo, že oni by to čo my nerobili. Aj to je pravda, že ona sa nejakým dielom pričinila o ten svoj stav, to ako sa človek postaví k takej diagnóze, ako je skleróza multiplex, záleží na jeho vôli a povahe. Ja tiež nechápem ako mohla a môže takto žiť, prečo to dopustila. Odmietala kúpele, rehabilitácie, komunikáciu s ľuďmi, spoluprácu s lekármi, a odskákala si to rodina aj s (vtedy ešte) maloletým deckom. Zrejme ma chápete aké to je ťažké

0vecka

ja byt v takej situacii ako ta matka tak to asi skoncim... sak o com je ten zivot...

ona si vybrala akurat tu cestu ze bude co najviac buzerovat rodinu.. ja by som sa s nou nesral ak odmieta opatrovaltelku tak je to jej chyba... neexistuje aby clovek ziadal o pomoc a este si diktoval ako tu pomoc ma dostat...

Blondula

my sme mali nieco podobne tiez.teda trosku iny pripad,jedna sa o mojho uz 90 rocneho dedka.byval v nasej dedine a moja mama chodievala za nim kazdy bozi den aj 3 krat,k tomu chodi este do roboty.nosila mu jest,umyvala,prebalovala a este sa nechal holit :D byvalo to casom dost neznesitelne jak s dedom,tak aj s nasou mamou,lebo byvala strasne vycerpana a dedo mal uz 100 kilov a vobec nezisiel ani z postele !! zisla sa rodina a rozhodli sme,ze dedka dame na nejaky cas do starobinca ! mama aj plakala,bo jej to bolo luto,ale nikto iny sa o neho nemohol starat.uz je tam vyse pol roka a za ten cas schudol,ozil a beha s tym pavukom jak pretekar :D domov uz ist nechce,lebo ma tam rovesnikov a zevraj ho aj babky chodia navstevovat na izbu :D
keby som bola na tvojom mieste,tak by som sa mame vyhrozila,nechala na "pospas" osudu a trvala na tom,ze pojde do "hospicu" !! ona moze byt rada,ze okolo nej behate jak sasovia aj napriek tomu,ze je zla !! mozno sa potom spamäta !

Mexy

Áno, tohto sme si vedomí, preto neprichádza v úvahu opatrovateľka u nás doma. Navyše ani ona sama s tým nesúhlasí, vraj nech len príde a hneď bude utekať preč (to povedala matka). Myslím že naozaj pôjdem smerom na ÚPSVaR opýtať sa na DSS. Bez toho opatrovateľského by sme vydržali, ale museli by sme utiahnuť opasok...navyše nemám nárok ani na sociálne štipendium od školy...