IQ (Mensa)

Príspevok v téme: IQ (Mensa)
whee_ee

Ahojte,

chcela som si splniť môj dávny detský sen a absolvovala som IQ test Mensa. Nedávno mi prišli oficiálne výsledky, kde stojí, že moje vrodené IQ je 152. Mne však test prišiel naozaj veľmi jednoduchý, väčšina z otázok sa dala vyriešiť v priebehu pár sekúnd, preto som nemala problém ani s časom, ako (súdiac podľa vravy po teste) väčšina zúčastnených. Mám tendenciu sa podceňovať, a preto neviem, či môžem daný výsledok brať vážne (pretože podobné IQ má vraj tuším cca 0,5% populácie), či sú seriózne tie úlohy náročné a "bežný" človek ich nezvládne?

Nechcem, aby to znelo, že sa povyšujem, ale vážne stále nad tým premýšľam. Pretože si myslím, že taký výsledok pri tomto teste by mohol mať vážne každý.

Mám aj problém vyjadriť svoje myšlienky tak, aby boli pochopené správne, tak dúfam, že toto nebude ten prípad :)

Ďakujem za názory!

_meno

(nie je odo mna)
ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ

Sedem druhov inteligencie

Telesne-pohybová inteligencia

Ľudia s týmto druhom inteligencie sa výborne učia všetko, čo zahŕňa pohyb, napríklad športy alebo tanec. Často majú tzv. pohybovú pamäť - pamätajú si veci skrz svoje telo oveľa viac ako obrazy alebo slová.

Pre takéto osoby sa najviac hodí kariéra športovca, herca, chirurga, staviteľa alebo vojaka.

Interpersonálna inteligencia

Táto inteligencia sa prejavuje v medziľudských vzťahoch a pri jednaní s inými ľuďmi. Ľudia s vysokou interpersonálnou inteligenciou bývajú extroverti, citliví na náladu ostatných a dobre pracujú v skupine.

Tieto osoby nájdeme hlavne medzi politikmi, manažérmi, učiteľmi, obchodníkmi a sociálnymi pracovníkmi.

Verbálne-jazyková inteligencia

Popisuje, ako dobre dokáže jedinec zaobchádzať s jazykom, vyjadrovať sa (aj písomne), ako rýchlo sa učí nový jazyk, a pod.. Ľudia s vysokou verbálne-jazykovou inteligenciou sú dobrí v písaní, čítaní, rozprávaní príbehov a učia sa najlepšie čítaním, písaním poznámok, počúvaním a diskusiou.

Stávajú sa často spisovateľmi, učiteľmi, právnikmi, filozofmi, básnikmi alebo novinármi.

Logicko-matematická inteligencia

Tento druh inteligencie zahŕňa numerické schopnosti, tzv. kupecké výpočty, ale aj abstraktné myslenie, schopnosť logickej analýzy a logického posudzovania. Blíži sa najviac tomu, čo označujeme „tradičnou“ inteligenciou.

Ľudia s týmto druhom inteligencie sa hodia na vedcov, matematikov, ekonómov, inžinierov či lekárov.

Intrapersonálna inteligencia

Táto oblasť sa týka introšpekcie a sebareflexie. Títo ľudia bývajú často introverti a radšej pracujú osamote. Uvedomujú si samých seba a sú schopní dobre porozumieť vlastným emóciám a motiváciám. Najlepšie sa učia, keď sa môžu venovať problémom v kľude, osamote.

Je pre nich vhodné povolanie filozofov, psychológov, teológov, spisovateľov alebo vedcov.

Vizuálne-priestorová inteligencia

Osoby s vysokou vizuálne-priestorovou inteligenciou sú dobrí vo vizualizácii a mentálnej manipulácii objektov. Ľahko riešia puzzle či hlavolamy. Majú dobrú vizuálnu pamäť a taktiež orientáciu.

Hodia sa pre nich zamestnania ako umelec, inžinier alebo architekt.

Hudobná inteligencia

Tento druh inteligencie zahŕňa posluchové schopnosti, cítenie rytmu a hudby. Takto nadané osoby majú dobrý hudobný sluch, niekedy dokonca absolútny. Sú dobrí v speve, hraní na hudobné nástroje alebo skladanie hudby. Pri učení si radi púšťajú hudbu na pozadie.

Stávajú sa spevákmi, hudobníkmi, skladateľmi, dirigentami alebo rečníkmi.

ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ ツ

whee_ee

Našla som krásny citát od môjho milovaného Salvadora :)

Inteligencia bez ambícií je ako vták bez krídel.

eddings

ano strop sa zvysuje, ak urobis na plny pocet v 18 rokoch tak dosiahnes o dost menej bodov ako ked urobis na plny pocet v 60-ke, resp. na rovnaku vysku IQ so zvysujucim sa vekom staci zodpovedat spravne menej otazok...

whee_ee

Aha, tak teraz som sa dočítala, hrubý strop je okolo 164-8, no po prevedení podľa štandardne používaných odchýlok je strop 151/153, takže to vyzerá tak, že som mala všetko ok? No neviem, popýtam sa na to niekoho priamo z organizácie :)