Co mam jest ked skoro vsetko je bordel? Ktore potraviny su zdrave?

Príspevok v téme: Co mam jest ked skoro vsetko je bordel? Ktore potraviny su zdrave?
Luciferus

Chcem sa zacat zdravo stravovat ale nemam ponatia co jest. Je mi jasne, ze ryby a kuracie maso, ovocie a zelenina, ale co dalej? Mam kupenu hnedu ryzu, ryzove cestoviny a ryzove chlebicky. Musli nekupujem, vraj je to paradny bordel. Taktiez nic z muky a nic sladke (okrem ovocia) Mam aj sojove maso, nizkotucny syr Philadelphia a nejake nizkotucne biele jogurty, kuraciu a morcaciu sunku. To je zatial vsetko, lebo ostatne mi pride hrozne :(( Prosim dajte mi tipy ci to co mam je dobre a co mam este jest..Dakujem

GoFruit

Ebi nevidela si a nebudes. Resp. budes vidiet stále menej rozmanitosti lebo nasa draha EU schvalila ze sa smu pestovat a predavat len take druhy ovozelu co maju najlepsir vynosy a su najlhsie dopestovatelne. Odzvonilo hlavne starym druhom. Budu len nove nakrizene take co dodaju velke a rychle vynosy. Bohužiaľ. Aj toto je odvratena tvár EU.

didušaAA

co hovorite na tie bioovoacia a zeleniny co maju v lIDL teraz ma to aj znacku BIO aj som googlila ale ja neviem aj to celkom dobre chuti.. je to bio ??

NumLock

Ebi, pravda, aj keď nie všetko, čo sa o rozdiele v potravinách medzi štátmi tak šťavnato hovorí, je pravda. (Mám pocit, že slováci doslova túžia byť odr... oklamaní, aby mali nad čím chrliť žlč) Tie rozdiely neboli tak razantné pri všetkých potravinách. (Porovnania som videl niekedy minulý-predminulý rok, kto chce, nájde.)Mnoho záleží od toho, či sú dané potraviny tvorené na objednávku distribútora alebo sa jedná o nadnárodnú spoločnosť ktorá už má vyselektované požiadavky toho-ktorého trhu. Z môjho osobného testu vyplynulo, že mnohokrát jedol človek rovnakú (rovnakú!) potravinu, a v zahraničí mu chutila viac. Predaj a výroba potravín je dosť zložitý/á na generalizovanie, jediné čo zostáva spotrebiteľom je asi len vzdelávať sa (ROZUMNE!) na internete a v literatúre a následne vyjsť do "terénu" aplikovať svoje poznatky. Čo sa týka drogérie, opäť niektoré postrehy sú správne a pravdivé a niektoré nafúknuté.

PS: Neexistuje nič, čo by bránilo vyvážať kvalitu (aj vyššiu ako doma) za hranice, no kde je aký dopyt, tam je taká ponuka.

orol

Pri tejto prilezitosti chcem tiez dodat, ze som sa ucil v skole predmet potraviny a napoje

a pamatam si velmi dobre, ze paradajka bola vzdy zeleninou a zeleninou aj ostala

orol

Agartio 11:36

do wikipedie moze prispievat, resp, upravovat juzrejme kazdy, takze neveril by som tomuto zdroju az tak velmi !
ale verim pravoplatnemu a konecnemu rozhodnutiu sudu

-ano boli dlhotrvajuce spory, ci paradajka je zelenina, alebo ovocie
-a tieto dlhotrvajuce spory UZAVREL sud v USA v druhej polovici 19 storocia ROZHODNUTIM, ze PARADAJKA JE ZELENINA ! , hoci z biologickeho hladiska maju blizsie k ovociu.
-taky je konecny a pravoplatny verdikt a tento podla dostupnych informacii nebol prekonany

ebi77

ide o to, že práve čo sa vyváža je menej kvalitné oproti tomu čo si nechajú pre seba ako štát...
tak je to aj s nemeckými (aj inými) výrobkami, sem dovážajú úbohú kvalitu...
je rozdiel medzi milka čokoládou v nemecku a tu u nás, tu u nás je to už len akýsi tuk s cukrom
je rozdiel v persile vo švajčiarsku a v persile u nás (teraz píšem postrehy mojich známych, čo žijú v zahraničí, a keď prídu domov, komentujú tieto skúsenosti...
Tak isto kvalita výrobkov v lidli vo švajčiarsku je oveľa vyššia ako tu u nás

NumLock

Ebi a Mimulus - samozrejme nedokážem identifikovať všetky, no doteraz som žiadny problém nemal. Poľské sú častokrát lacnejšou náhradou značkových potravín, vtedy pomáha porovnať si zloženie s originálom. Takisto cena pomáha v orientácii v niektorých prípadoch. Najistejšie je to ale zistiť spolu s kúpou a ochutnaním, vtedy je jasné všetko. Ak si niekto objedná potraviny s výrobnou cenou pár centov, poliaci ochotne dodajú a nikto im to nemôže zazlievať. Keďže cena a kvalita sú veľmi pevne previazané, dokážeme zistiť podľa jedného údaju ten druhý /blbé zloženie? výrobná cena nižšia ako odpad/ /nízka predajná cena? odpočítajme pár desiatok percent a máme cenu blízku výrobnej/. Tak bežte nakupovať a všímajte si. PS: Jedol som už aj fakt výborné poľské potraviny, dokonca som aj prežil istú dobu v Poľsku a nemôžem povedať jediné zlé slovo.
PS2: Z kontrol kvality vyplynulo, že SK má viac potravinových prešľapov na veľkosť štátu a počet obyvateľov ako Poľsko. Tuším 2 až 3-krát toľko. Akurát to nie sú také "pikošky".