Artroskopia kolena - mam velký strach

Príspevok v téme: Artroskopia kolena - mam velký strach
majuska_16

Prosím Vás, včera mi oznámil lekár, že musí mi urobiť artroskopiu kolena napriek tomu, že magnetická rezonancia vyšla negatívne, ale koleno ma stále bolí. Vraj že len takto mi dokáže identifikovať čo mi je, že mi "otvorí" koleno. Problém je v tom, že mam 16 rokov a musí mi to robiť v úplnej narkóze. Viete niekto, čo ma čaká? Aké to bude? Lekár mi toho vela nepovedal. Prosím naozaj o pomoc, mam z toho dosť velký strach.

dasa1969

Ahojte,
tak som dnes absolvovala kontrolu. Stichy mam von a potom to prislo. Ze zdvihnite nohu...boze zas ma tam vytrapil..potom, ze prejdite sa, urobte drep. Jediny mi ako tak vysiel drep. Pri nom ma to neboli, len noha ma nenesie, je ochabnuta. No ale tie dvihacky ani za svet..picha ma to pri tom priserne. Vraj ma to boli jazva vo vnutri. Od zajtra mam rehabky...to som zvedava ci to prezijem. Stale beriem antibiotika. Ale vraj to uz treba rozhybat, tak uz nebudem od strachu z bolesti ani spat.
Tak sa ozvem zajtra, ak to prezijem :-)

knaja

No ona tusim mala nieco s meniskom a este sme aj rovnaky rocnik a boli sme aj na rovnakej 1-chirurgovke. Ja som robila len to, co mi kazali ci odporucali. Jej este ani riadne nevybrali stehy a uz si cez pribuznych (mimo lekara-operatera a ambulancie)vybavila nejake kupele a uz presne neviem, ze co a spominala, ze aj nejake kupele a to je sposobilo bolesti. U mna bola len poskodena chrupavka II.st. a ten zapal pred 1. terminom sa nastastie prejavil na tom palci na ruke, cim sme zrejme zabranili preliecenim antibiotikami pooperacnym komplikaciam. U mna sa to hojilo vyborne. Ohnut som nemohla zo zaciatku tiez, ale postupne to odpuchalo. Prajem vsetkym lahky pooperacny priebeh!!!.

pre knaju

knaja- neviem teda ake mala tvoja kamaratka problemy, ale to co opisuje Dasa som mala aj ja a mne dali rehabky automaticky, kedze som mala koleno dva mesiace bez pohybu. Vtedy je svalstvo uz natolko ochabnute ze sa bez pomoci noha nerozhybe, obzvlast ked v nej este neskor prebiehal zapal...
mne teda nedovolili hned chodit, mala som problem s meniskom aj vazmi a chrupavkami a po operacii som mala nakazane tri tyzdne barle nemecke a potom mesiac francuzske-pocas nich som brala dva tyzdne atb...az potom rehabky a postupna zataz nohy...
a teple kupele mi vobec nejdu do hlavy, pretoze sa pouziva akurat elektroliecba a liecebny telocvik, cize cvicenie v lahu s pomocou lopty a napinanie nohy pomocou elastickej pasky...kedze mne, ani evidentne Dasi nesla zdvihnut noha, musi sa ist na to najprv pomocou elastickeho pasu, s ktorym si pomahas...a ked noha spevnie, postupne sa pridava zataz...ale to jej vsetko povie fyzioterapeut alebo rehabilitacny...

knaja

No super, ze ti to liecia. Ako sa ti da a mozes, tak cvic, co len potroske. Kamaratka mala presne to iste, co ja a po operacii si nejako sama vybavila rehabilitacie a ti poviem, ze jej to skor urobilo zle lebo mala aj nejake teple kupele. Hlavne sa to musi zahojit, aby sa cez ranu nic dnu nedostalo. Ten Wobenzym by mal pomoct vstrebat opuchy a kludne aj ten ladovy obklad, lebo studene brani sireniu zapalu. Na krce vo svaloch mi znamy odporucil uzivat Stop krcom, t.j. horcik + B6 + draslik. Daj vediet, ako to pokracuje.

pre Dasu

no vidis, uz to bude len dobre :-)
to napinanie vystretej nohy rob, aspon kvoli prekrveniu
a kedze ja som tiez uz pred opkou od bolesti nechodila tak viem ako velmi je atrofovane svalstvo a najma slachy-podkolenne vazy...
pre mna bol najvacsi problem potom ohybat nohu, tie vazy som mala uplne makke...
cvicila som potom (ked uz nic nebolelo) najma zdvihanie noh do praveho uhla v lahu na bruchu.
a este sa priprav na strasne svalovice-to potom spoznas, to uz bude iny druh bolesti nez je tento :-)ale z tej bolesti som uz mala radost :-) a inak, dobry je aj stacionarny bicykel, pomoze ti rozhybat klb v zaciatkoch

dasa1969_

Ahojte,
mali ste pravdu baby. Isla som s tym k doktorovi, co ma operoval. Ked videl, ze mam ozaj bolesti pri pohybe a koleno opuchnute, nasadil mi antb., dal ortezu. V utorok mam ist vyberat stehy, tak uvidim.
Zatia nohu neohnem, ten opuch mi vystupil nad koleno. Akokeby sa telo branilo ohybaniu. Tak cakam kym to prejde, cvicim to zatinanie. Ale zdvihacky veru nie, stale to pri tom picha.
Ja som tiez mesiac pred operaciou nohu uz setrila, krivkala, posledne dva tyzdne som uz chodilamo francuzskej barle a posledny tyzden som uz musela ostat doma. Uz som nevladala do roboty zajst. Takze svalstvo mam v haji. Snad mi uz povolia rehabilitacie a do mesiaca budem chodit.
Pekny den.

knaja

"Pre Dasu" a vies, ze ja som mala 1. termin a uz som si vyzliekla aj kabat na izbe a som ukazala bolestivy a opuchnuty palec na pravej ruke? Anesteziolog povedal, ze mi idu koleno robit, ale povedal operaterovi o tom probleme a ten ked to videl, ze ma nemoze operovat, lebo sa to moze dostat do obehu a mozu byt pooperacne komplikacie. Dal mi atb a ze sa mam najskor 2 tyzdne po douzivani atb prihlasit o novy termin. Dobre spravil, asi by som podobne dopadla. V tom palci pulzovala taka dost velka bolest, ale lozisko sme nenasli. Daska, daj vediet, ako si dopadla. Ja som neabsolvovala ziadnu rehabilitaciu, len tie cviky doma, Wobenzym a potom tie 3 injekcie s klbovou vyzivou a dopadlo to skvele.

pre Dasu

myslela som si ze to bude zapal,ak sa potvrdi, urcite ti daju atb, uvidis ako rychlo sa ti potom ulavi:-)mne ta bolest potom odisla a mohla som zacat konecne cvicit:-)
A ak mas koleno stale velmi opuchnute,a nemozes ho ohnut, je dost mozne ze tam mas tekutinu, mozno ti urobia punkciu. Ak ano, aj ten exsudat sa dava na rozbor, kvoli potvrdeniu/vyluceniu pritomnosti bakterii a zapalu...
Ja som mala toto iste, mala som problem so zubom pred operaciou a podcenila som to, pravdepodobne infekcia sa dostala krvou do oslabeneho kolena a to sposobilo zapal, bolest a opuch...az podanie atb mi pomohlo od bolesti, postupne som koleno rozhybala a potom prisiel na rad zubar...mimochodom rehabka bola trochu tazsia, kedze pred operaciou som nejaky cas uz nechodila-myslim ze dva mesiace a potom aj po operacii este asi dva mesiace...ale uvidis, ked sa strati bolest, pojde to lahsie :-)

knaja

Dobre urobíš, keď pôjdeš k lekárovi, nech to pozrú. Špárať sa v rane asi dosť možné nebudú, aby nezaniesli dnu niečo. Ostáva ti len ten ľad a cvičiť aspoň s prstami, členkom (ako som ti odpísala z pokynov). Budem na teba myslieť.

dasa1969

Ahoj,
Zuby ma nebolia, ale na kontrolemsom bola na jesen v septembri. Vsetko bolo ok. A netusim ci tam mam vodu. Dren mi vybrali len 4 hodiny po operacii a sla'som domov. Do rana som nohu neohla. Dnes som aj volala na kliniku...zajtra tsm pojdem ak sa to nezlepsi. Vraj je mozne, ze tam mam zapal. Ved ked ta nechaju mesiac cakat v bolestiach.. Uvidim ci samto dozajtra aspon trochu zlepsi, akmnie, pojdem tam. A daiujem ludkovia za rady a podporu. Je dobre vediet, ze som nie sama s tymito problemami :-)