Ja, manzel a sestra

Príspevok v téme: Ja, manzel a sestra
petulka123

dobry vecer, chcem sa Vas opytat na nazor, prip. poradit ako riesit situaciu.
Som vydata a mam doma 3 malicke deti.
Problem je, ze byva u mna sestra, ktorej sa snazim pomoct po psychickej stranke, kedze presla nedavno tazkym obdobim. Byva na striedacku u mojich rodicov, ale tam ma velke depky a lepsie sa citi u mna. Len mne to uz prerasta cez hlavu, nemam vlastne sukromie s manzelom, vadi mi, ze mi nepomaha ked je u mna a ked tu je tak mam doma stvrte dieta. Som rada, ze sa citi u mna dobre, ze jej mozem pomoct, ale uz potrebujem klud a byt sama so svojou rodinou. Ona nema nikoho, momentalne nepracuje, je mi luto , ze trpi a presla krizou vo vztahu, ale aj mna nici to, ze stale sa musime ako rodina prisposobovat. Nepaci sa mi , ze ja po veceroch upratujem a ona keca s mojim mm a ja pritom neviem kde mi hlava stoji. Vzdy ked ide na vikend k nasim tak mi hovori aku ma depku , viem, ze u mna je jej lepsie a depku nema, ale mne chyba to nase sukromie ktore som roky mala a teraz je narusene. Neviem dokedy to bude trvat. Teraz by mala ist s nami aj na dovolenku, a aj z toho uz nemam dobry pocit. Deti ju miluju hlavne najstarsi syn, aj ja ju velmi lubim, ale chyba mi to moje sukromiem. Myslite, ze budem zla ak jej poviem, nech je u mna iba ked je mm v praci a poobede nech ide k rodicom? Viem, ze jej to nebude urcite vyhovovat kedze byvame v meste a rodicia na dedine par km od nas cize by musela dochadzat. Neviem co robit lubim ju ale na druhej strane mi vadi, ze je moje sukromnie narusene.

Petulka123

Ja viem ludkovia, ja sama si to uvedomujem, a aj jej to poviem, ze bude lepsie ked bude byvat u rodicov , ze mne a mm chyba sukromie na ktore som bola zvyknuta a ze ma nebavi cele dni pocuvat iba aky ma zivot a pritom behat okolo troch deti, domacnosti. Poviem pravdu som vycerpana a aj tu energiu co si nacerpam ked neni u mna za jeden den uz my ju vycuca. Ja budem velmi rada, ak pride na navstevu aj kazdy den na par hodin, ked mm nebude doma, ale uz dalej nebudem tolerovat aby u mna byvala. Aj ked viem, ze hned ako jej to poviem samozrejme pekne nechcem ju ranit tak sa na mna nahneva ona aj cela rodina, lebo aj rodicia ju posielaju ku mne ze u mna je jej lepsie. Ide o to, ze aj ked jej poviem, nech mi zobere malu tak ju to nebavi s tak malym deckom a nasilu ju nenutim kazdy normalny clovek sa chyti prace bez toho aby som ho musela o to prosit ja nerada prosikam o pomoc ja si radsej sama urobim. Ja ju mam rada nechcem jej ublizit, ale viem, ze takto ublizujem sebe a mojej rodine. Ide o to, ze ja uz mam plne zuby niekoho denno denne podporovat psychicky sama mam dost starosti. ja viem, ze je na tom zle psychicky pracu si hlada aj v zahranici aj tu, to nemozem povedat ze si pracu nehlada hlada len to je tazke. Najhorsie je, ze aj rodina odomna ocakava , ze ja budem ta, ktora si ju prichyli aby bola stastna. Co u mna si myslim je aspon trosku

GoFruit

Tiez si myslim ze ta len vyuziva. Keby si vazila co pre ni robis pomahala by ti doma aj za teba. Do kedy to tak chces nechat? Kym sa neda dokopy s tvojim manzelom? Nezabudni ze maju cas na rozhovory kym ty makas neupravena v teplakoch ona si sedi a robi nanho nevinne oci.

Prezývka55

Ja ked sa niekto stazuje stale tak mu na to poviem: no to som uz dnes pocul bavme sa o niecom inom a neplytvajme cas :) zabera vzdy.
Ale ja som z casti cynyk tak ludia vedia ze ked chcu oplakavat roztrhnutu snurku na topankach tak za mnou nejdu.

nazor

Ja len nechápem, prečo máš výčitky a bojíš sa rázne zakročiť... Týmto jej nepomôžeš...Sadnite si spolu večer, keď už budú deti spať, aj s tvojim manželom a dôrazne jej vysvetli situáciu... Začni tým, že ti na nej záleží a máš ju rada, ale máš svoj život, chceš svoje súkromie, a že ťa skrátka nebaví stále počúvať jej sťažovanie...Spýtaj sa jej, čo robí preto, aby sa jej situácia zmenila, aby sa mala lepšie? Nejakým spôsobom ju musíš nakopnúť, aby sa pohla ďalej a urobila niečo so svojim životom...Je slobodná bez záväzkov, čo jej bráni nájsť si prácu aj niekde ďalej od domova príp. v zahraničí... Získa nové skúsenosti, spozná nových ľudí...To, že ti vôbec nepomáha tiež o niečom svedčí... Podľa mňa ťa len využíva...

Prezývka55

Povedz jej nech si najde robotu.
By som nezniesol niekoho kto sedi cele dni doma, bol by som k nemu hnusny a kazdu hodinu ho buzeroval ze ci si hlada pracu a ze kolko zivotopisov kde poslal a kde vsade bol na konkurz a keby ze aj tak nic ho poslem na pomocne prace na urad alebo kurz.

Ani sa necudujem ze ma depky ked nic nerobi len na riti sedi. Citil by som sa ako nepotrebna 0. U mna by to vsak vzbudzovalo pocit ze musim nieco so sebou robit, ona to ma ocividne na haku a vyhovara sa na depresie.

Broskyna

petulka, ty stale dokola pises to iste: lubim ju ale nevladzem, lubim ju ale uz to takto nejde, lubim ju, ale...
ano, mas pravdu, len si musis uvedomit, ze opakovanim toho isteho nic nevyriesis. musis sa k tomu postavit celom. co ma s tym preboha laska k sestre! ved tu ide o tvoju rodinu, tvojich najblizsich. tvoje deti su na prvom mieste. jasne, ze ju maju radi, ked sa s nimi blazni v bazene.
nenapisala si vobec, preco ti nic nepomaha. to by ma naozaj zaujimalo. co jej ty sama povies, ze nemusi nic robit? lebo prepac, ale 30-rocna kofa uz nepotrebuje vysvetlovanie, uz ma oci a nejake skusenosti. davno vie, ze polievka sa sama na stol nepostavi. dufam len, ze nejde po tvojom muzovi... predpokladam, ze ju cez ten tyzden aj zivite. kedysi sluzky v domacnostiach robili len za stravu. no ma sa ako prasa v zite. ak s tym neseknete, cakaju vas tazke casy.

Petulka123

Dakujem Vam sestra ma 30 rokov, je slobodna a sama a vlastne prisla o pracu a priatela a bola a je v hroznych depkach tak som jej navrhla aby bola teda u mna tyzden a vikend u rodicov, ale vidim , ze u nasich sa neciti dobre trpi depkami co u mna nema vacsinou je vysmiata , ale mne to uz ide na nervy. Proste presne ako keby som mala stvrte dieta. S najmensou jeden a pol rocnou mi nepomoze vobec, vsetko je na mne, varit, upratovat starat sa o deti domacnost manzela a ona len sedi na dvore a fajci, alebo sa kupe so starsimi detmi v bazene. Ja nechcem byt zla mam ju velmi rada, ale uz aj na mna je to vela. Tri tyzden je u mna a uz mam toho dost. Keby mi pomohla, ale bud je na pocitaci, alebo fajci, alebo sa opaluje a na mne je vsetko . Ja ju velmi lubim nechcem ju ranit a ublizit jej , ale mam toho dost. Dakujem za Vase reakcie. S manzelom sme sa dohodli, ze to vyriesime , ja sa ju snazim podporovat , ale neda sa cele dni pocuvat ako sa mi niekto stazuje aky ma hrozny zivot a ze co bude robit atd. Lubim ju , ale ja trpim a to nechcem

muc

sestra je podla vsetkeho vypocitava a leniva osobka, a ty medzi tym prides o nervy a o harmoniu vo vlastnej rodine. uz si jej pomohla dost, je treba aby svoju situaciu uz riesila sama a respektovala vase sukromie a rodinny zivot. na dovolenku v ziadnom pripade nie s nou!!! VY!!! ste rodina a tebe ma ist v PRVOM rade o VASU RODINNU pohodu, pokoj a porozumenie a az potom ma v tvojim zivote miesto ona!!! vyrazne obmedzit jej pobyt u vas, lebo sa moze lahko stat, ze ty prides o svoju rodinu.

Broskyna

ak to nezacnes urychlene riesit, dopadne to zle. alebo ty z toho ochories, lebo nie si psychicky v pohode, alebo to bude mat dopad na manzelstvo, alebo sa so sestrou rozides v zlom.
takze - hned dnes sa pusti do riesenia tejto situacie: predovsetkym - sestre treba vymedzit termin, kedy moze prist. malo by to byt vzdy vtedy, ked to tebe vyhovuje. ked pride, mala by ti pomahat. o tom ani neuvazuj, ze nie, lebo ma ruky aj nohy a nech by sa akokolvek zle citila, ked moze tliachat s tvojim muzom, moze prilozit aj ruku k dielu. v podstate by si ju mala sama volavat len na pomoc v domacnosti. a za odmenu si s nou potom mozes pokecat, lebo aj ona ma nejake potreby. tvoja sestra sa moze zle citit, ale prepac, je aj neuveritelne sebecka, ked necha teba, aby si robila doma vsetko sama a ona sa vykecava alebo len hra s detmi. co je slepa a blba, co nevidi kolko starosti je v rodine kde su tri male deti? ak to teda nevidi, tak jej to otvorene povedz.
cudujes sa, ze sa u teba dobre citi? predpokladam, ze doteraz si jej nepovedala ako ti to prekaza, takze si bahni ako zaba v rybniku a ty nicim nenaznacujes, ze potrebujes pomoc alebo ze ti nieco na jej pritomnosti vadi. ma vytvorene super podmienky, nic nemusi robit, krasne zabija cas, tak co chces? ze si sama dobrovolne tieto bonusy co ma u teba pokazi, alebo sa ich zriekne? ani nahodou. musis to zatrhnut ty sama.
zazila som nieco podobne - nie so sestrou, ale so seternicou. neplanovane otehotnela a kedze bola jedinacik a otec si s nou robil velke plany, tak ju takmer vyhodil z domu. nuz sa nasackovala ku mne, ja som vtedy chodila s fantastickym muzom, mohlo z toho byt fungujuce manzelstvo. lenze ona bola prakticky stale u mna, vyplakavala mi, lebo brucho rastlo, frajer sa na nu vykaslal a doma mala peklo. tiez som jej nedokazala jednoznacne povedat aby si zariadila zivot bezo mna. aj mne jej bolo luto, aj ked som uz nemala prakticky ziadne sukromie. a moj priatel mi raz povedal, s kym vlastne chodi - ci so mnou,alebo s obidvomi. lebo sme nemali sekundu sami pre seba. ked som sa nastvala a naznacila som, ze by mala skocit domov, tak sa rozplakala. tak som nakoniec kapitulovala, nechala ju u seba a frajer jedneho dna stratil trpezlivost. teraz je zenaty, ja vydata za ineho, ale ked si na to spomeniem, dodnes mam na nu zlost. ona sa medzitym vydala za toho otca dietata, na mna sa davno vykaslala a odstahovala sa do zahranicia.
sorry za ten dlhy pribeh, ale citim paralelu medzi tvojou situaciou a tou mojou z minulosti a zdvihlo mi to adrenalin. sestra - nesestra, to je jedno, si vydata, mas deti, mas svoju rodinu a ta je pre teba prioritna. tak naber odvahu a do toho!

kafe

ty sa snažíš pomôcť sestre, hýčkaš ju, obskakuješ a tým ju viac menej podporuješ v tom stave v akom je a ona sa v ňom iba rochní. Aby priložila ruku k dielu (ona predsa neni decko, aby si okolo nej obskakovala!) keď je u vás dlhšie a NIE na návšteve - upratala, navarila, umyla riady - je uplne normálne. Keď jej to nedocvaklo samej, proste ju o to popros. A čo sa týka súkromia čo ti chýba, tak isto to sestre jednoducho vyklop - že už chceš mať svoje súkromie a nech tu zostane dva týždne mesiac, ale dlhšie nie. Na tom neni nič zlé. Naopak, ak sa sestra nebude cítiť dobre, môže ju to donútiť niečo konečne urobiť so svojím životom a pohnúť sa zas o kus inde. Aby sa nestalo, že sa na vás prilepí ako pijavica a už sa jej nezbavíš. Ako dlho u vás je? Spýtaj sa jej ako dlho chce u vás zostať, lebo ak si neurčíte hranicu, ona nemá vlastne dôvod postaviť sa na nohy a stále sa bude rochniť vo svojej depke.