Neúspech na VŠ, ako ste ho zvládali?

Príspevok v téme: Neúspech na VŠ, ako ste ho zvládali?
Minnie Mae

Dobrý deň!
Chcem sa opýtať tých, čo majú s takým niečím skúsenosť... Ako ste sa zmierili s tým, že vám to na VŠ nejde tak, ako ste si predstavovali aj napriek tomu, že sa snažíte? A čo po vyhadzove? Čo ste robili? Lebo ja svoju VŠ nezvládam, absolútne, hrozí mi vyhadzov... Rodičia ma tým pádom prestanú živiť a finančne podporovať, priateľ odchádza do zahraničia a ja neviem, čo budem rok, dokedy sa rozhodnem pre inú školu, robiť. Už som z toho na prášky, často plačem, neviem, ako sa uživím a neviem, na akú inú VŠ by som mohla ísť, keď táto bola mojím celoživotným snom, ktorý sa zrazu rozsypal. Jediné, čo viem je, že budem musieť nastúpiť na takú VŠ, popri ktorej by som mohla aspoň brigádovať, lebo rodičia na tom nie sú finančne až tak dobre a privyrábať si popri škole, na ktorej som teraz, je absolútne nemožné... Prosím poraďte

Maoam

Aja, no to by si sa divila, kolko takychto rodin je...i ked to zacina uz od malicka samozrejme a potom, ked decka zlomia (skor ci neskor) a tieto urobia chyby ci nespravne rozhodnutia, potom su 'hanbou rodiny', hoci primarne ich zdrvili ti, ktori ich mali chranit a usmernovat....asi tak.

Co uz, no, ked si rodicia liecia vlastne komplexy alebo nesplnene sny skrz deti. Opacny problem mas, ked rodicia svoje deti podcenuju a sikanuju a roky im tvrdia, ze su blbe, nic nikdy nedokazu a pod....

Aja02

Nuž, to sú tie prehnané nároky rodičov. Potom sa ani nečudujem, keď sa rozhodnú všetko ukončiť a idú sa zabiť, v tom lepšom prípade skončia "len" na psychiatrii. Však rodič pozná svoje dieťa najlepšie, tak na čo ho núti. Zbytočné trápenie.

Maoam

Aja, hej, vysnivali si, ze budu mat lekara alebo farmaceuta a pod..a decko sa ide utrapit a boji sa doma co i len hlesnut.

Aja02

To máš pravdu. Rodičia, ktorí svoje deti vidia s červeným diplomom na najlepšej univerzite a s perfektným, ale ťažkým odborom na ktorý ich dieťa nemá sú asi najhorší.

Maoam

neskusena - vsak ja to plne chapem, voci takymto veciam mam dost vysoku toleranciu, stane sa a casto, aj ovela starsim ludom, poznam kopec ludi, ktori komplet zmenili povolanie, aj parkrat za zivot, clovek sa vyvija, meni, objavuje svoje schopnosti aj ovela neskor.....a co? such is life

keby malo ist vsetko podla sablony, tak by to nebol zivot, ale nalinajkovany osud, z ktoreho ked dotycny vyjde co len o milimeter, treba ho ihned sankcionovat

neskusena

ale ved pocujte, VS je diametralne odlisna od strednej skoly ci gymplu.
Je to iny system, ine ucenie, ine skusanie, ine vsetko.
Novy zivot, nove sposoby myslenia.
Tak preco netolerovat, ze niekto precenil svoje schopnosti, pripadne mu to jednoducho nejde?
Clovek moze napriklad nachadzat prvy rok len sposoby ako si to mnozstvo uciva dostat do hlavy, co sa vlastne ucit, co bude skusajuci vyzadovat?

Jasne, je jednoduche tu ludi odsudzovat a hovorit ze si to mal kazdy zvazit pred tym nez si co vybral. Akurat ze pozname realitu. To nie je o precenovani svojich sil, skor o tom, ze clovek ide do neznameho a musi sa naucit zit novu zivotnu fazu.
A na tom nie je nic zle, niekomu to dojde po pol roku, po vyhadzove zo skoly, po mnohych pokusoch.
A rodicia by to tiez mali pochopit. Takisto ako diskutujuci.