Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Rodinné vzťahy

Príspevok v téme: Rodinné vzťahy
Alžbeta7

Mám dlhodobý problém.
Som so snúbencom už 5 rok, ale vzťahy so švagrom a švagrinou neviem dať na správnu mieru, resp. aby som s tým bola ja vnútorne stotožnená.
Čo mi vadí:
Keď majú nejakú požiadavku na mňa a snúbenca (švagor je jeho brat), tak to neriešia štýlom- prosím vás, mohli by ste... ale mám pocit, že to riešia hlavne cez snúb.mamu, ktorá nám ich požiadavku predloží ako hotovú vec, resp. sa všetci tvária akoby sme „boli povinní“ to pre nich urobiť a to mi ide poriadne na nervy!
Neviem či to nezačalo ešte predtým, ako sme spolu začali so snúbencom žiť, keď boli zvyknutí, že on im bol k dispozícii keď ho potrebovali, čo sa stalo časom samozrejmosťou a málokedy im povedal nie, s čím má aj teraz problém, resp. sa radšej nevyjadruje.
Chybu robím aj ja, že to nechávam na neho a že som už voči nim a tomu že niečo od nás potrebujú raz za čas zaujatá a cítim neochotu!
Ako jednať s takýmito rodinne založenými ľuďmi, ktorí žijú asi v takom presvedčení, že rodinné vzťahy sú založené na tom, že oni niečo potrebujú od ostatných a tí sú povinní byť im k dispozícii.
Dodatok- dobré skutky robím rada, ale toto u nich mi je dlhodobo „proti srsti“.
Moja otázka znie ako udržať rodinné vzťahy na normálnej úrovni a nenechať sa využívať, alebo je to v iných rodinách normálne? (s vlastnými bratmi taký problém nemám, a keď by ma o niečo požiadali, vyhoviem im s radosťou a keď pre mňa niečo spravia, tak im ďakujem a vážim si to...)
Za vaše názory vopred ďakujem.

Alžbeta7

Jasne, budem sa snažiť uviesť to všetko na mieste činu na správnu mieru a uvidím... (nech si drahý dalej "drží hubu a krok" pri nich:-D)ja som sa poučila, že mne sa to neoplatí robiť;-) pekný deň všetkým a ďakujem...

slnovrat

No veď to nerob, ak nechces. Nemôžeš nakazat frajerovi ako sa ma chovať, ale ty sa prispôsobovať nemusíš. V prvom rade by som si o tom s nimi pokecala že ak niečo chcú, prečo sa neopytaju priamo. Je to od nich neuctive, ak už dlhodobo fungujete ako pár.

kafe

Alžbeta, a vidíš ako skvelo ubližuješ vášmu vzťahu, keď od nich nič nechceš? To je aký princíp? Čoho? Ak je pomoc rodine pre teba niečo normálne, normálne je o ňu aj požiadať, nie len pomáhať ako blb a so svojimi problémami si vystačiť sám. Ale verím, že to zvládneš nejako a dáš na pravú mieru.

Alžbeta7

tušila som, že komunikácia viazne, že nie je dobre nechávať to na snúbenca, keď on bol zvyknutý (keď sme spolu neboli, žiť pre nich a ich potreby-potreby svojej rodiny na úkor vlastných, resp.veľa ich nepriznal). na dobré si ľahko zvykne človek, ale prečo by to mal brať ako samozrejmosť, nechápem... (raz sa vyjadrili, že snúbenec už nepočúva staršieho brata- a ja zo srandy, že teraz musí počúvať mňa, ale asi na tom niečo pravdy bude...).ja od nich s princípu radšej nič nechcem, resp.doteraz som to neriešila, takže o nejakú pomoc som zatiaľ nežiadala, skôr som sa snažila udržať si odstup. ale ďakujem za názory;-)

kafe

Alžbeta, jasne švagrovocom povedz (dobré by bolo aby priateľ bol pri tom): -Ak niečo potrebujete, opýtajte sa nás priamo a dostatočne dopredu, aby sme sa vedeli zariadiť. Veď nie sme pohádaní, nemusíme si dohadovať pomoc cez svokru.- To by bolo za prvé.
2. občas povedať NIE, už máme program, vtedy nie sme doma a pod. Ak ste im ešte nikdy pomoc neodmietli a oni vám nepomáhajú, tak podľa mňa to neni ok.
3. požiadajte ich o pomoc pri maľovaní, vypratávaní pivnice a pod. He-he, skús ich o to poprositť cez svokru, ešte predtým než ich požiadaš o priamu komunikáciu :)

Alžbeta7

proste ide mi o to, nerobiť veci, ktoré sú mi "proti srsti" a zároveň neničiť vzťahy či rodinné, či s manželom (lebo on sa vždy hnevá, keď padne téma na jeho rodinu a keď sa mi niečo nepáči, jasne potom je to znovu ok, ale časom sa to vracia ako bumerang)... prosím vás o rady, ak máte skúsenosť ako toto dosiahnuť. ďakujem krásne.

Alžbeta7

s tou svokrou a prístupom súhlas-keď ona odomna dačo chce, tak to viem riešiť, ale keď sa dostanem do úzkych so švagrovcami, tak asi robím chybu, že to nechávam na manžela, mala by som sa takisto narovinu k tomu postaviť. včera napr. 10r.dieťa - sú dohodnutí dlhodobo na prázdniny k manželovi, lebo je doma teraz, ale tým štýlom, že som mala týždeň dovolenky (kt.sme si patrične osamote užili a oddýchli si), že strýko ani nedal vedieť, mi dieťa povedalo, tak mi povedzte, či to má z vlastnej hlavy alebo od rodičov...alebo či je normálne, že manžel si ich cez deň zoberie, môže kedy chce samozrejme, ale keď prídem z práce, tak chcem mať doma kľud, takže nechcem žiadne týždňovky s 2ma deťmi (áno vlastné nemám ešte, tak možno preto sa toho obávam).

xxy

jeho mati je naucena, ze co povie, to sa spravi a ziadne vyhovorky neexistuju.. preto ti tvoju svagrovci ci co to je, idu cez nu. maju to pohodlne, nemusia sa s tym babrat, mati vybavi

xxy

no to vies, to je ako rodina pred 100 rokmi, kazdy mal povinnosti pocuvat najstarsieho clena rodiny, a museli sa vzdy plnit jeho vrtochy

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Rodinné vzťahy - Fórum - ZDRAVIE.sk