Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Odmena za opatrovanie - aká je primeraná?

Príspevok v téme: Odmena za opatrovanie - aká je primeraná?
Neter

Moja teta nedávno ovdovela. Ostala sama v malom rodinnom dome na dedine, deti nemala. Býva dosť ďaleko odo mňa. Ja chodím ešte do práce a presťahovať sa k nej nemôžem. Ona zo svojho domu nechce odísť. Chcem preto požiadať niektorú ženu z dediny, či by jej nevypomohla s domácnosťou prípadne nevybavila, keď bude niečo potrebovať. Teta je zatiaľ samostatná, ale má už 72 rokov, nechcem aby si musela okolo seba všetko robiť sama. Dôchodok má malý, preto by som odmenu za takéto opatrovateľské služby hradila ja. Viete mi poradiť, aký príspevok by bol primeraný? Viem, že to ťažko odhadnúť, ale zatiaľ by sa asi jednalo o upratovanie, pranie prádla a sem - tam odvoz k lekárovi.

Neter

Možno som to zle ja prečítala. Teta celý život žila iba so svojím mužom, je dosť samotárska a dvakrát ich už vykradli ešte keď žil jej muž, takže ona k sebe určite nikoho nevezme, to jej ani nemôžem navrhnúť. Tadiaľ proste cesta nevedie. Musím vymyslieť niečo vyhovujúce pre ňu a zaplatiť to musím ja, lebo ona na to peniaze nemá. Má len malý vdovský dôchodok, keďže nikdy nepracovala, iba doma v záhrade a kedysi dávno na poli. Je síce skromná, ale potrebuje už pomoc a nikto okolo nej nebude obskakovať zadarmo. To ani nežiadam, len si potrebujem nejako v hlave ujasniť koľko asi mám za takú službu navrhnúť. Ani mne nepadajú peniaze z neba, takže musím mať aspoň predstavu, aké výdavky ma čakajú.

jedulka

Neter, je na tobě kolik si můžeš dovolit a kolik né.To už nechám na tobě.S očima se dá pomoct i v tak vysokém věku a nějaké naslouchadlo by jí taky mohlo ulehčit život.Vím, je to moc drahé,no!

jedulka

to opravdu píšu tak nesrozumitelně?Napište mi to, abych věděla pro příště. Nevidím totiž nic co by bylo k nepochopení?

jedulka

ještě k tomu lékaři.Oddělila bych,kdy je opravdu důležité tam jít a kdy jen třeba pro léky atp.Domluva s lékařem/mi.Mám u sebe i injekce v případě nějakého těžkého stavu, píchne mi je kdykoli sousedka(zdravotní sestra na důchodu)Léky které beru pravidelně se dají při ochotě lékařů. Zavolám a pošlou mi recepty poštou.Telefon je velmi důležitý.

Neter

Teta má svoj domček na dedine, odtiaľ neodíde do smrti, to už niekoľkokrát povedala. Takže žiadny azylový dom neprichádza do úvahy. Má aj záhradu, v ktorej pracuje. Zatiaľ všetko zvláda. Žiadne zbytočnosti nehromadí, skôr už prestáva dbať o poriadok, lebo dobre nevidí a aj slabo počuje, tak je dosť izolovaná od ľudí. Potrebuje pravidelne upratať, oprať a vyžehliť prádlo a občas zaviezť k lekárovi. Okrem toho keď sa niečo na dome pokazí, treba to opraviť. To by som asi vždy radšej jednorázovo vyplatila. Len potrebujem pre ňu nejakú osobu, ktorá si na ňu nájde čas, na ktorú sa bude môcť obrátiť keď bude niečo potrebovať, ktorá jej pravidelne poupratuje a vyperie. A za tieto služby chcem platiť, aby si teta bola istá, že tu niekto pre ňu stále je. Ak sa situácia zhorší a bude treba kompletné opatrovanie, tak samozrejme odmena bude musieť byť vyššia.

jedulka

odvoz k lékaři je nejdůležitější.Ale i nejobtížnější. Né každému se to zrovna hodí atd..Tady je opravdu každá rada dobrá.S tím ostatním. Zapnu pračku a jdu uklidit.Nepořádek po jednom člověku? No nic o ní nevíme a staří lidé mají potřebu hromadit každou volovinu.Jestli mezi ně patří i teta, jednorázové velké úklidy, nebrat ohled na brbání a odvést co nejdál na smetiště.A je tu taky co nevíme, má-li potřebu se ještě rýpat do hlíny?Podle toho nakoupit oblečení, aby ho měla dostatek na dobu než k ní přijedete.Pak už mě napadá jen jedna věc.Jsou týrané ženy,dělají pro ně azylové domy atd.Prostě zoufalí lidé co nemají kam utéct.Kdyby bylo místo a tetě by to nevadilo,poskytnout takovému člověku ubytování zdarma, za starostlivost o tetu.Požádat sousedku, aby se tam občas jen zastavila jestli je všechno v pořádku.Baby zvědavé a unuděné to udělají rády a zadarmo :-)

ta3

ak ma teta telefon, bude to jednoduchsie, zavola niekoho ked bude pomoc potrebovat, urcite sa najde nejaka suseda, ktora bude ochotna jej pomoct, na dedine si ludia takto zvyknu pomahat, tak sa popytaj okolo susedov a dohodni sa s nimi na nejakej rozumnej ciastke, ale aby niekto chodieval pravidelne, to by som neodporucala, k lekarovi odviezt, to je nieco ine, a Ty ked tam obcas prides, mozes vyriadit, ved jeden clovek v dome zase toho bordelu az tak vela nenarobi, aj poprat mozes, zalezi ako casto by si mohla za tetou dochadzat, ak raz za mesiac, riadenie moze pockat na Teba a mozno aj to pranie ak teta ma viacej veci

Neter

Teta si dokáže nakúpiť, navariť, ale už slabšie počuje aj vidí, takže s upratovaním a praním je problém. Občas potrebuje skočiť do mesta k lekárovi, to ju musí niekto zaviezť, lebo sanitky by sa nedočkala. Nemôžem od nikoho chcieť, aby to robil zadarmo. Proste musí tam mať niekoho, kto v prípade potreby príde a pomôže, alebo vybaví to, čo treba. Ja za ňou samozrejme budem chodiť, ale nemôžem byť stále poruke, lebo je to pre mňa vyše 180 kilometrov. Tak uvažujem, či mám niekoho angažovať na pravidelný servis, alebo mám vždy len zaplatiť za to, čo pre ňu niekto urobí.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Odmena za opatrovanie - aká je primeraná? - Fórum - ZDRAVIE.sk