Chcem vytvorit novu nezavislu komunitu, kto ide so mnou?

Príspevok v téme: Chcem vytvorit novu nezavislu komunitu, kto ide so mnou?
Leadara3

Ahojte. Mam uz dost dnesneho sveta. Mam dost klamstiev, pretvarky, znecisteneho prostredia a hluposti ludi, ktori sa len zenu za peniazmi a peniaze vidia ako zmysel zivota. Vrazdy, znasilnenia, pedofilia, fuj, nas svet je hnusny. Ludia ziju prazdny zivot plny strachu, stresu a depresii. Aky to ma zmysel zit takto? Mam taku viziu - spoznat ludi, ktori prezivaju to iste co ja - znechutenost z dnesnej spolocnosti. Nie som ziaden magor, mam uz skoro 30 rokov, vystudovanu vysku a nechut byt tu v tejto spolocnosti a prisposobovat sa nezmyselnym konvenciam...
Chcem spoznat ludi rovnako zmyslajucich ako ja. Schopnych spakovat si svoje veci a pustit sa do niecoho neznameho, mat odvahu zacat zit tak ako chcu. Chcela by som najst miesto, kde by sme sa mohli vsetci usidlit, vystavat si svoje obydlia, pestovat si svoju potravu, mat vlastne hospodarstvo a zalozit komunitu, ktora bude pretrvavat starocia. My budeme zaklad tejto komunity - zakladatelia. Chcem, aby sme boli daleko od spolocnosti, ale nie uplne pretrhnuti od kontaktov. Mat tu "vonku" nasich lekarov upisanych nasej komunite a prijem liekov v pripade nudze a chorob atd... Ak niekto vie o nejakom mieste na svete - lese, ostrove, opustenej dedine, ktora nikomu nepatri, nech da vediet. Cim viac napadov a hlav, tym lepsie. Je mi jedno, kde to miesto na svete je. Ja sa prestahujem hocikde, pretoze tu ma nic nedrzi. Ak ma niekto svoju viziu, ako by to chcel urobit, alebo hociaky napad sa ceni. Mozeme vsetci spolu vytvorit plan a v buducnosti ho aplikovat. Viac ludi s rovnakym cielom = vacsia uspesnost a istota. Ludia, ktori chcete utiect z toho sveta, nic vas tu nedrzi, citite sa sami a je vam jedno, kde budete zit - napiste teraz. Bolo by uzasne zacat zit medzi ludmi rovnako zmyslajucimi, ja verim, ze vsetko sa da, ak sa chce. Kto vie, ako by sme to mohli urobit, nech sem napise...

ajja

Tak toto presne hovorim aj ja, mna to tiez napadlo, odist kade lahsie z tochto materialneho sveta, ihned by som odisla zit do prirody, medzi stromy, zvierata .

doktorko564

tak som trochu skumal a je to na mrtvom bode clovek Hrino ktory tu nechal email je v tom sam :D ja som mu napisal ze sa pridam :)

Mesačný princ

Jediné, čo by mi chýbalo by bola horúca sprcha. Ostatné by som zvládol. Teda aspoň si myslím :) Na Mesiaci to máme jednoduchšie :D

Angelika3

už len slová nezávisly a komunita si navzájom odporuju .Nie, nikdy nezaložiš "komunitu", ktorá by bola naozaj "nezávislá". Nezávislý musí byť človek sám o sebe a na to nepotrebuje žiadnu komunitu. Keď je aj ten druhý nezávisly a stretnu sa a pokecaju, fajn, prečo nie. Ale to je tak všetko.

faskldjfkl

Ja by som isiel hned, ale...

Clovek ktory vyrastol v prostredi modernej civilizacie a je nauceny na system pravidiel, penazi a materialnych prebytkov, sa podla mna len tazko prisposobi fungovaniu izolovanej komunity kde je nedostatok liekov, kde kolise dostupnost jedla, pitnej vody, kde nie je elektrika, kde nie su technologie, kde je nutna 24/7 manualna robota okolo statku, minimum prilezitosti na zabavu, cestovanie, studium,.. To vsetko totiz stoji peniaze a taka komunita by nemala ani peniaze, ani vykonne hospodarstvo ktore by pokrylo vsetky materialne, technologicke, zdravotnicke potreby... Bol by to sice slobodny, ale tvrdy zivot v ktorom nemate ziadnu istotu. Moze prist jedna vichrica a vsetko ste stratili. Moze prist jedna povoden alebo na vasom policku s plodinami sa rozsiria skodcovia a prisli ste o celu urodu, budete hladovat alebo jest korienky.

Ine by to bolo, keby sa clovek do takeho prirodzeneho prostredia priamo narodil a odmalicka na neho bol zvyknuty, psychicky aj fyzicky. Na chlad, na nedostatok jedla, mal by vysoku imunitu voci chorobam, atd.

A vybudovat komunitu ktora sa podoba na system v ktorom zijeme teraz, s dostatkom potravin, liekov, techniky? To by znamenalo ze musite zit znova podla tych istych pravidiel ako sa zije v tomto systeme, aj so vsetkym zlym co to prinasa... a sme tam kde sme boli.

Vlad Helper

Ahojte.
Kto hľadá nájde :-)
Táto diskusia nie je moc aktuálna, je tu ešte niekto, kto to myslí vážne a má predstavu alebo kto čaká na niekoho, kto má predstavu ??? Dajte echo prosím.
zdar

SadP

taketo pokusy vacsinou koncia zle... dovodom je to iste, co rozvracia aj nasu spolocnost... zlo, ludske zlo a hriesnost. Ze jeden druhemu zavidi, ze chlapik podvedie svoju, lebo najde inu zenu... to iste sa bude diat aj tam

budu tam ine problemy, nez tu, to je fakt, ale musela by sa proste najst nejaka dobra partia, komunita. Z nahodne ponachadzanych ludi z internetu to nebude fungovat.

Takisto peniaze pokazia vsetko tak ako tu, tak aj tam. Aj komunitu treba organizovat, lebo uplne bez penazi sa neda... ak chces poberat elektricky prud a tak, obcas kupit nove veci, nastroje... pozhanat material na opravy. Cize, musia tam byt peniaze. Jeden pokus bol Zajezova, ale nedopadol dobre. Uz sa mi to tam vobec nepaci, kvoli peniazom, je to komercne...

nemozes zalozit novu spolocnost na zaklade "uteku", pokial nemas ideu a niesi vodca, nemas dar zliepat ludi, nemoze to uspiet. Nedopadne Ti to lepsie nez Zajezova, musis mat nejaky napad na zjednotenie ludi, ta komunita nesmie byt o "uteku", musi mat vlastny ciel, pravidla, kulturu...

vacsinou to konci tak, ze tito ludia, co chcu odist, odidu bud sami, alebo s rodinou, ojedinele mozno nejaki kamarati, a zalozia si tam farmu, kde pestuju. Kedze je vyhodnejsie, aby si pomahali a snazia sa byt sebestacny, zakladaju si obydlia blizko seba... takto vznikla aj Zajezova. Problem je to, ze nevedia byt celkom sebestacnych a mnoho ludi sa tam aj tak prilis nudi, ved je to vlastne sedlacky zivot, kde vstanes, odrobis... aj rodiny s detmi, nema take moznosti, ako v mestach, ako sa zabavit, travit cas. Uz len si vezmi, ze chces detom dat nejake hracky... treba to bez penazi vyrobit... loptu... tu tiez asi pojdes kupit... treba na to peniaze.

Nehovoriac o elektrickom prude. Ked chces elektricky prud, mobil, internet, vodu, tak potrebujes prijem. Toto vsetko musis kalkulovat ako bude s peniazmi... casto to byva tak, ze dotycni robia farmarsku naprodkuciu, a tu potom predavaju do miest... lenze... to je uz biznis, je to dost zlozite, vybavit si odberne miesta, tak aby ta to uzivilo.
Co viem, tak zajezova zacala kvoli peniazom organizovat rozne kurzy, a take workshopy, vsetko sa plati, je to hnusne, komercne.. .a takto vlastne vznikla uz dalsia minikomunita v komunite, pokazena biznisom a peniazmi.

Jedina moznsot mi pripada byt kompletne sebestacny a zit bez penazi... lenze, to potrebujes uz obrovsky okruh remeselnikov, aby sa to dlhodobo udrzalo. Vobec to nieje lahke sa oslobodit, ako rozumna moznost mi pripomina zalozit komunitu, ktora bude nieco predavat, napriklad, ovocie, zeleninu a mliecne vyrobky, a z toho mala zit... plus jedlo budu mat vlastne... takto ale zije mnoho rodin, co predavaju po trhoch. O kompletnej sebestacnosti a odchode zo spolocnosti sa ale hovorit neda, na trhu musia byt 6-8 hodin denne, doma musia produkovat, navyse cestovat,dovazat, riesit uctovnictvo, dane, platit odberne miesta/najom. Robit si biznis proste, lebo konkurencia je dost velka, a do vacsich retazcov nieje lahke sa dostat. Tieto ale skupuju za malo, a predavaju za vela... jedina vyhoda je staly odber, ze vzdy mate co predat... cize musite produkovat vela.

Ideal mi pripada postavit si nizkoenergicky domcek, stat sa veganom, postavit si solarne clanky, poriesit vlastnu vodu/studnu... no a potom potrebujes minimum na udrzbu. A takisto ako vegan, nepracujes vela. Najviac prace zozeru zvierata. Este tak chov nejakych zvierat na mlieko a par sliepok sa da, ale na maso treba vela prace. Najlepsie je mat 1-2 kozy, to je dostatok mlieka pre 1 rodinu, par sliepok a inak byt veganom. Ale vegan to vyhra uplne...
a samozrejme naucit sa pestovat permakulturov, aby netebalo kupovat chemiu. Lenze to chce skusenosti niekolko rokov...

No a este jedna dolezita vec... na zaciatok potrebujes urcite kapital a financnu rezervu... kupit/postavit dom, aj s pozemkom... a mat nejaku rezervu keby nieco. Vela ludi nevie odist, lebo si to nemozu dovolit. A takisto musis vediet pestovat, byt manualne zrucny (opravovat dom, popripade vediet ho postavit) atd... podla mna fakt by musela odist komunita, niekolko ludi, jednotlivec to zvladne velmi tazko a podla mna su to roky "samostudia" a nesmiernej odvahy, kym sa to podari, plus samozrejme ten financny kapital na zaciatok.

Dalsi problem je co s detmi... kam do skoly? Budu cestovat? Potrebuju peniaze.
Lekari.. zdravotna starostlivost... si samoplatca.. musis platit do zdravotnej poistovne. Co ked sa nieco stane, ako sa vyliecis?
Kedysi take skupinky mali liecitelov, co poznali bylinky, atd.. lenze aby vyliecili aspon nieco, museli byt fakt dobri... veru, rozne jednoduche spolocnosti mali vzdy duchovneho, alebo samana, liecitela... to bol pomaly zaklad... potom vzdy nejaku kulturu, co ich charakterizovali... a zvysok tvorilo zhananie/produkcia potravy, a rodinny zivot. Bez liecitela neuspejes, co ked ta zacnu boliet zuby... co ked dostanes nejaku chorobu? Budes mat auto na cestu do mesta? Zase treba platit... auto casom zostarne..atd...

V tychto jednoduchych podmienkach sa vzdy lahko umieralo na choroby, ktore civilizovana spolocnost uz vymytyla, taky zapal pluc atd... budes tam mat antibiotika? Odkial... vidis, neni to jednoduche.
Takisto nezabudaj, ze ked ochories, tazko si tam zoberes PNku, musi ta niekto zastupit, podojit kozy, obrobit co treba... ja poznam chlapika, co sa pokusal ciastocne sebestacne zit. a mal rodinu, a veru, aj s teplotou 38-39 musel pracovat, a fyzicky... a kazdy den... neni to lahky zivot. Je to fakt len pre velmi huzevnatych ludi, a psychicky silnych ludi, tento zivot, aby to dlhodobo udrzali.