Pečenie chleba

Deria

takze pisem to sem:

DOMACI CHLIEB.
-------------
cesto:
1kg muka (special, hladka)
2 stred. velke uvarene zemiaky
1,5 bal. kvasnice (cerstve!)
0,5 l vlazna voda
2 kav.lyzicky sol (podla chuti, prip. tri)
2-3 kav.lyzicky ocot (5%)
2 kav.lyzicky rasca (kmin)

Den pred tym si uvarim zemiaky v supke a pred pecenim si ich osupem a postruham.

Potom pripravim kvasok:
Z hore uvedeneho mnozstva vody odobrat (najlepsie do plechoveho hrnceka)cca. 2 dcl, pridat 1 kav.lyzicku cukru a 1 pol.lyzicu mlieka. Prihriat, aby to bolo dobre teple, nie vsak horuce! Nakoniec do toho rozdrvit kvasnice a premiesat.. Prikryt platnom/utierkou a dat na teple miesto kysnut.
Pokym kvasok kysne, zmiesam muku, postruh.zemiaky, sol, ocot, kmin a vykysnuty kvasok so zbytkom vlaznej vody. Cesto treba dokladne vypracovat pekne na hladko (co je velmi dolezite) a ked sa oddeluje od misy a nelepi sa, je dobre. (ja som taky blazon, ze miesim rukami, ako to robila moja babicka:))
Na doske, ktoru pomucim, vytvarujem chlieb. Jansku ovalnu misu vytriem olejom, vlozim do nej chlieb, potriem ho este vodou a dam do horucej rury (cca.200°C) takych 30-45 min piect. Po asi 20-tich minutach natriem chlieb znova vodou a peciem dalej. Po upeceni ho hned este raz natriem vodou.

/Isteze je to trochu pracne ale ten chlieb nema chybu! V zime ho peciem castejsie, (teraz preboha nie, tu su tiez pekne horucavy(!) no ale na vianoce ku kapustnici nesmie chybat na stole.:)/

DOBRU CHUT!

RNG

Kvasnice rozkladaju muku a vyrabaju hromadu latok, vcitane roznych B-vitaminov. Takze chlieb normalne alebo dokonca 2 x kysnuty je nepomerne zdravsi a stravitelnejsi, ako sodovy.

19371564826

môžeš mi potom napísať recept aj na mail david332268@gmail.com aby sa tu nepohoršovali prívrženci baleného chleba :) dobrú noc

19371564826

so sódou bikarbónou to máš to isté, ale nemusíš tak dlho miesiť čakať na cesto. automat nepoužívam ani ja. kvasnice používaš čerstvé alebo v prášku, akú značku? a akú múku si kupuješ? napíšeš recept. s kvasnicami mi chleba zaberie cca 3-4 hodiny so sódou bikarbónou cca 1 hodinu.

Deria

soda bikarbona????!!! chleba peciem zasadne s kvasnicami. so SB ani nepoznam. taktiez tie automaty na pecenie....nie, dakujem, otrasne. nuz, ak chces skutocne dobry, slovensky chleba, potrebujes kvasnice a trochu casu .:)