Psychoterapie - druhy

Príspevok v téme: Psychoterapie - druhy
torna

Ahojte. Mam v tom trosku zmatok. Snad mi to tu bude vediet niekto pomoct rozlusknut. Ide o to, ze sa nevyznam v tych psychoterapiach a co vlastne kam patri. Napriklad dynamicka psychoterapia je nieco ine ako hlbinna alebo je to jej poddruh? A co kognitivne behavioralna? To kam zase patri? A gestalt? A ked jedna je hlbinna, nehlbinna je aka? A potom clovece najdi si terapeuta.

Bibira

Zaklad je "co" chces dosiahnut a "ako" to chces dosiahnut...Kazdy ma iny ciel a inu cestu. Na ine mas Jeepa , na ine mas Ferrari...:)

Terapia sa rozlisuje "kognitivno-behavioralna" a "psychoanalyza".
1.Kognitivno-behavioralna je zalozena na analyze Tvojho myslenia, ponimania a hodnotenia reality, a prostrednictvom racionalych metod sa snazi zmenit druh myslenia a spravania sa. (Napr.Ak zistis ze behanie Ti pomaha zmiernit depresiu,Kog.beh.krok je ze zacnes behat...)
2.Psychoanalyza sa zameriava ne veci ktore su pricinou sucasneho stavu prezivania a spravania sa.
Patra skratka po tom, co je pricinou ze mas depresiu, a tieto priciny sa snazi vytrhat ako korene buriny...

Bibira

Zaklad je "co" chces dosiahnut a "ako" to chces dosiahnut...Kazdy ma iny ciel a inu cestu. Na ine mas Jeepa , na ine mas Ferrari...:)

Terapia sa rozlisuje "kognitivno-behavioralna" a "psychoanalyza".
1.Kognitivno-behavioralna je zalozena na analyze Tvojho myslenia, ponimania a hodnotenia reality, a prostrednictvom racionalych metod sa snazi zmenit druh myslenia a spravania sa. (Napr.Ak zistis ze behanie Ti pomaha zmiernit depresiu,Kog.beh.krok je ze zacnes behat...)
2.Psychoanalyza sa zameriava ne veci ktore su pricinou sucasneho stavu prezivania a spravania sa.
Patra skratka po tom, co je pricinou ze mas depresiu, a tieto priciny sa snazi vytrhat ako korene buriny...

ddana

Najprv si ujasni, co od terapie ocakavas a vyberaj si terapeuta podla smeru. Napr. ak sa chces nieco naucit - napr. zvladnut niektore zle navyky je najvhodnejsia KBT. Mne momentalne vyhovuje psychodynamicka. Presla som KBT, EMDR, relaxacnu.

zewa

Viem, ze psychodynamicka je synonymom hlbinnej. KBT je na tej istej urovni (keby robime graf) ako psychodynamicka. Ono su to vlastne dve spojene kognitivna a behavioralna. A gestalt je tiez na tej istej urovni.
Verim, ze som netresla nejaku sprostost a viac fakt neviem :)) tie clenenia a tak..