Pes v Chorvatsku

TinaM

aj slovensko moze byt rizikova krajina pre ludi aj zvierata...a tu sme.

No, myslim, ze tema je uzavreta. Psa berieme, na to som sa nepytala. Kazdopadne dakujem vsetkym za rady :)

TinaM

Deria, este raz dakujem.
Mozno ti to pripada nezodpovedne, ale psa tak ci tak berieme. Cestuje s nami po celej strednej europe, bol uz niekolkokrat aj na ukrajine (iste aj toto je rizikova destinacia, nie?). Ma vsetky mozne ockovania, pod ampulkou som myslela nieco ako front line, ale teraz sme presli na nejaku inu znacku- samozrejme to konzultujeme s veterinarom. Obojok nezvazujeme, pretoze je to bytovy pes, obojky by sa nemali davat dole a ja nechcem, aby sme po celom byte mali tie chemikalie z obojkov.
Som rada, ze si mi napisala o tejto chorobe, aspon som sa dozvedela nieco nove. Nas labrador (predchadzajuci pes) umrel ked mal 8 rokov na zlyhanie srdca. Stacilo, aby mu veterinar urobil sono a ekg skor a mohol tu este byt. Takze ja som zastanca toho, ze ak sa jemu (ale aj cloveku) ma nieco stat,tak to moze byt aj u nas v byte, alebo pred domom.
V chorvatsku bude pes spat s nami v izbe-ako vzdy, ked niekam cestujeme. Tak snad tam bude komarov menej, ako vonku.

lajka

MudrEjsi: Proti parazitom existuju bylinky a mozno ich zobrat aj pre istotu, su neskodne. Skor si myslim ze tie psi zomreli na tie lieky a chemoterapiu.

Deria

@Tina
Ach je, to je teda velmi mlady! Aku ampulku myslis spot-on, co sa dava na siju? Takemu mlademu by som to nedavala. Poradila si sa o tom s vetom? Ja som mala vzdy starsich psov ale ani tym spot-on nedavam, vzdy len scalibor, lebo ten neprechadza az do krvi ako väcsina spot-on a obojkov ale sa rozlozi po celom povrchu pokozky psa a je takisto ucinny ako ine, ktore su ovela skodlivejsie.
Myslela som, ze tu chorobu nebudes poznat a ani nebezpecia, ktoremu psika vystavis, ak ho zoberies. Odkial pravda? Ani ja som to nevedela. Ci bude mat tvoj psik stastie alebo nie, sa tazko dozvies hned, pretoze inkubacna doba od ustipnutia komarom a prvymi symptomami je niekolko mesiacov, ci rokov. Zo stoviek psov rocne, ktori pridu do DE z Juhoslavie, Spanielska, Portugalska, Turecka, aj Juhoslavie, atd. je vela infikovanych! V takom pripade (pravdaze az ovela neskor!) pridu symptomy rozne ako krvacanie z nosa alebo rany, ktore sa nehoja, alebo krivanie, atd. Preto sa dava kazdy pes, ktory z jednej z tycho krajin pride, testovat. U psikov do jedneho roka je test zbytocny, lebo nie je spolahlivy. Pri nie vcasnej liecbe napadaju leishmanie organy ako pecen, srdce, ci ladviny a aj napriek liekom, ktore sa daju prirovnat k chemoterapii, sa potom nie vzdy podari psovi zachranit zivot. Pretoze najhorsie na tom je urcit diagnozu! Najst totiz veta, ktory sa vyzna v LM, je este tazsie. Preto infikovany pes je velmi casto nespravne lieceny a odsudeny na smrt. Moja Lajka bola testovana, ked som ju dostala, vysledok negativny. O 3 roky zacala mat zdravotne problemy. Nakolko uz bola testovana, bola som v tom, ze LM nemoze mat. Chodila som od jedneho veta k druhemu, liecili ju nespravne, lebo nikomu nenapadlo, otestovat ju znova na LM. Az jedna moja znama, ktora ma sama psika na LM choreho ma upozornila, ze ju mam dat otestovat este raz, lebo ta choroba je zakerna, moze sa objavit aj po par rokoch a ma viac symptomov. Bingo! Mala zial pravdu.:( Upozornila ma tiez na jedno velke nemecke forum, kde sa da diskutovat aj s odbornikmi a ktori spolupracuju s najlepsim parazitologom v europe. Stacilo im odoslat kompletne vysledky krvi psa a vedela som, na com som, ake lieky treba, atd. To bolo nase stastie, pretoze moj vet bol v tom tiez neskuseny. A az tam som vlastne zistila, ako vela psov, ktori prisli prave z tychto kritickych oblasti, je s LM nakazenych a kolki uz uhynuli, lebo ich majitelia o tom nic nevedeli a veterinari sa v LM len chabo vyznali! Na SK sa s LM nemas kde stretnut, iba ak si niekto vezme psika na dovolenku do tychto krajin a psik sa nakazi. Nechcem vediet, kolko slov. dovolenkarov uz bolo so svojim psom v rizikovych oblastiach a ani netusili, ze ich pes je infikovany, pretoze na spravnu diagnozu sa nikdy neprislo! Pes uhynul po chorlaveni na zlyhanie niektoreho z organov a basta.
Pisem ti to preto, aby si to nepodcenovala. Nepocuvaj takych, ktori ti radia, aby "si sa vykaslala na choroby"!! Ak mas svojho psika rada, dodrziavaj aspon tie pravidla, ktore som ti uviedla! Je to ovela dolezitejsie ako to, ci sa tvojmu psikovi bude pacit pri mori! :)

fireboy

tina neviem ci si este tu ale ak hej tak berem tu poziciu opatrovatel ale nie psa ale teba ;D
MudrEjsi/ preco mna by mala znasilnovat v lietadle ved by som neletel len ja a dochodkyna lietadlo by kvoli dvom ludom asi ani nevzlietlo :D