Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Tykanie vs vykanie

Príspevok v téme: Tykanie vs vykanie
shy

Nelezie vám vykanie na nervy? Mne osobne sa to vykanie zdá zbytočné, niekedy človek ani nevie či má určitej cudzej osobe vykať alebo tykať, je to také mätúce hlavne keď neviete kolko má daná osoba rokov a čo si teda môžete k nej dovoliť

keď sú ludia mladý dajme tomu do 30 rokov je divné keď si medzi sebou vykajú a zasa starší od 30 a viac je divné keď si medzi sebou zatykajú ako myslím keď sa nepoznajú

možno som tú vekovú hranicu neodhadla, neviem :)

ps2

Ja mám kamarátku, ktorá má okolo 65 rokov. Keď jej píšem cez net, tak jej tykám. Keď jej volám, tak jej vykám.
Čiže ja zvládam jedno aj druhé a to v prípade tej istej osoby.
Mne sa však nepáči, keď mi nejaký čmuľ začne tykať bez opýtania, z ničoho nič. Pomyslím si svoje a idem ďalej, že debil...

TinaM

Ak si chceme brat priklad z anglictiny, tak ani tam sa hned netyka. Maju len tu vyhodu, ze pouzivaju rovnake slovesa pre obidve druhe osoby. Ale aj u nich sa striktne oddeluje, kto je Mr. Brown a kto Peter...Takze odvolavat sa na nich je mimo. To, ze nam sa zda, ze si hned tykaju, je len nas pohlad na vec.

Ja mam 24 rokov, nepotrpim si na vykanie, ale napr. v praci s klientmi, alebo v obchode v pozicii zakaznika si neviem predstavit, ze by mi tykali. Ja si vzdy pomyslim: a co sme spolu husi pasli? Co som ti ja dcera, sestra, kamoska?
Vykanie je pre mna prejav ucty a aj odstupu, nemam problem vykat. O to lepsie padne, ked vam buduca svokra konecne navrhne, aby ste jej tykali, no nie? ;)

Blondula

mne sa pacilo v spanielsku,tam sa teda tykalo kazdemu.dokonca som mala suseda co bol uz taky dedusko a ten mi povedal,ze mu mozem kludne tykat,lebo som sa pomylila a najprv som mu vykala :-) ono zalezi akym stylom sa s danym clovekom,ovela starsim rozpravame...

Mimulus

Nám okamžite po nástupe na strednú začali vykať ale veľmi rýchlo si človek zvykol.
Ja sám som vykal svojej babičke a nikdy si nedovolím tykať ani v bežnom kontakte s ľuďmi, ktorých nepoznám...predavačky napr. a to aj napriek tomu, že sú odo mňa aj o 10 rokov mladšie.
Čo sa týka práce tak som si vždy okamžite s kolegami potykal ale zase ja mám špecifickú prácu tak napr v nejakých iných zamestnaniach by sa to mohlo považovať za drzé.

Iba Katka

V práci sme si tykali každý s každým okrem jedného vedúceho, ten každému vykal a to bol len o pár rokov starší než ja (nedávno skončil VS). Bola tom komédia, keď si vezmeme, že som tykala ľuďom starším ako je on a niektorí boli aj vyššie postavení ako on. Ale on si chcel držať odstup od všetkých. Stále ma oslovoval pani :) A ja na to vždy "Pani je moja mama". A už bol aj z toho on mimo, sem tam tykal, sem tam vykal a my ostatní tiež (vykat jednej jedinej osobe v celej firme a ešte tak mladej narobí v hlave zmatok), potom kolegyňu, ktorá bude babičkou nazval slečnou, mňa zase pani až prehlásil, že sa na to vykašlel a bude nám tykať :D

Agnes998

Mala som kamosa, co kazdemu tykal, bez rozdielu veku, aj starym babkam a dedkom. Prislo mi to velmi drze a vadilo mi to, ja som sa pri nom citila trapne ked takto oslovoval dochodcov. On sa ohanal tym, ze vsak v anglictine sa len tyka! Hovorim mu, ale tu sme na Slovensku, hovorime po slovensky nie po anglicky, mame aj vykanie a v nasej kulture je to proste prejav ucty k starsim ludom. Sama teraz zijem v Rakusku a sprvoti pre mna bolo divne, ze tam si ludia aj cudzi velmi casto tykaju. U nas je nezvykle ze prides do obchodu, a predavacke, ktoru vobec nepoznas zacnes hovorit ty, alebo ona tebe. Ale u nich je to uplne normalne! Mam trocha problem zvyknut si na tento ich zvyk, ja som zo starej slovenskej skoly a cely zivot som predavackam vykala a vykam im aj tam, hoci oni mne niekedy tykaju. Dokonca sa mi stalo, ze mi tykal lekar, ku ktoremu som dosla so zapalom mechura. Ale tak iny kraj, iny mrav. U nas je to tak ako je a ja s tym nemam vobec ziaden problem. U nas je povazovane za drze tykat cudzim ludom, hlavne starsim, tak preco to porusovat len preto, ze niekde inde vo svete maju ine zvyky. Zijeme na Slovensku a nie inde, preto by sme mali dodrziavat slovenske zvyklosti.

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Tykanie vs vykanie - Fórum - ZDRAVIE.sk