Astigmatizmus

Príspevok v téme: Astigmatizmus
Nick

Zdravím, mám 17 rokov a jedného dňa som si uvedomil, že vidím akosi horšie na jedno oko. Zistili mi slabú krátkozrakosť a astigmatizmus. Má tu ešte niekto astigmatizmus alebo nie je veľmi bežný? Čítal som, že niekedy to môže byť aj keratokonus, mal by som ísť teda aj na rohovkovú topografiu alebo obyčajné očné vyšetrenie, na ktorom som bol, stačí? Ďakujem.

ddana

Nick, prepáč, ale pripadá mi to, že chceš silou mocou si sám naordinovať vyšetrenie. Prečo neriešiš otázku keratokónusu so svojim ošetrujúcim lekárom? Keď si si neistý jedným, môžeš sa spýtať aj druhého. Na tomto fóre sú totiž pacienti, nie lekári. A nemajú ani šajnu, čo je keratokónus :-)
Zaujímavé je, že internetoví maniaci, hľadajúci príčinu svojich ochorení, vždy si nahovoria tú najťažšiu diagnózu.

lilyiankaa

ja ti poviem tak, ani len netuším, čo ten keratokonus je :-)) a ak si chceš byť istý, či ho ne/máš, tak by si mal navštíviť viacerých odborníkov .. i keď ja si myslím, že dobrý očný lekár by na to prišiel :) alebo skús svojho požiadať o vyšetrenie, neviem ako sa to vyšetruje

Nick

Aha, inak nemôže na tomto niečo byť?

"Ale keratokonus sa možno nemusí odhaliť obyčajným očným vyšetrením, lebo sa začína na zadnej strane rohovky. Na to asi treba nejakú tú rohovkovú topografiu..."

lilyiankaa

zhoršený zrak mi zistili už na základnej škole, neviem bolo to na prvom stupni (3-4ročník), mala som nosiť aj okuliare, ale tak som sa hanbila, že ma ani nepapadlo ..hold moja hlúposť a smola .. astigmatizmus mi zistili pred niekoľkými rokmi, cca 8 dozadu, je možné, že som ho mala ajpredtým, ale nikto mi o ňom dovtedy nepovedal ....

lilyiankaa

ja mám tiež astigmatizmus na jednom oku a ešte som aj krátkozraká, tak nosím šošovky (okuliare málokedy, nemám ich rada, tlačia ma na nose a nie som na ne zvyknutá) ...

Nick

Ale keratokonus sa možno nemusí odhaliť obyčajným očným vyšetrením, lebo sa začína na zadnej strane rohovky. Na to asi treba nejakú tú rohovkovú topografiu...

žiadne meno

ja mám 18 a mám tiež :) a pohoda, nosím šošovky, lebo okuliare neznášam, nemusíš žiadne iné vyšetrenia riešit ;)

Nick

Lebo si nie som istý, či som to mal vždy a s druhým okom vidím prakticky 100 %-ne. Ale ďakujem, že si sa aspoň ty ozvala. :)

ddana

Prečo sa plašíš práve keratokónusom :-) ? Mám roky astigmatizmus - na oboch očiach + krátkozrakosť, riešený správnymi dioptriami /pravé oko -4,5 ľavé -6,5/ a nikdy ma nenapadlo za tým niečo hľadať. Samozrejme, že stačí obyčajné očné vyšetrenie a správne dioptrie.