Schizofrenia, nechut do zivota

Príspevok v téme: Schizofrenia, nechut do zivota
maridion

Dobry den,
skratene mam nieco ako schizofreniu a tazke depresie. Som strasne paranoidna, neverim ludom, vsade same hlasy, predmety, ludia...
Nemam kamaratou, kaszdeho som od seba odohnala, mam len rodinu, ktora sa ku mne ale sprava podla mna neprimerane- kricia na mna pri mojich amokoch, nechapu ma a beru to strasne na lahku vahu.
Neviem ako dalej, kazdy den mam chut si nieco spravit- podrezat sa alebo nieco. Mam na to chut ale nejako to nedokazem, rezala som sa zatial len ostrym kamenom potajmu, no nejak sa mi to nepodarilo, a ked chcem to spravit nozom tak sa pri tom rozplacem a nedokazem to... snazila som sa aj o dehydratovanie, ze som nepila ale o hladovanie alebo predavkovanie antipsyhotikami... Rada si proste robim zle, nie koli tomu aby som bola stredom pozornosti ale koli sebe samej- robi mi to radost. Viem, ze to nie je normalne, ale mne to tak prijde v mojich "stavoch"... Ano mam stavy- depresie a pocuvie a videnie toho ,co nie je a dokonca aj extra strasidelnych veci, z ktorych mam potom fobie. Rodicom uz nic riadne nehovorim, nechcem. Neviem kedy prijde ten cas kedy sa prekonam a prinutim sa k niecomu. Z casi dufam, z sa mi to podari, no v mojom vnutri je stale nadej, no pomaly vykasina...
Mam aj chute utekat z domu, ist niekde za doktorom, urobit tam cirkus aby ma supli do nemocnice, kde by mi bolo asi lepsie. Niekedy som strasne citliva a tam prichadzaju sebaposkodzovacie myslienky, no niekedy som uplne apaticka a je mi vsetko jedno- aj vlastny zivot.
Potrebujem nejaku radu-nejaku pomoc alebo proste podporu, nejake povzbudzovacie slova, lebo takto to dalej nejde.
A s tou paranojou- stale si myslim, ze su ludia proti mne spriahnuty, ze mi chcu zle, citaju mi myslienky a tak...
To je asi vsetko, i ked zdaleka nie tolko, kolko mozem napisat.

sarah0257

ahoj meno, to myslis akoze uplne vazne, ze clovek moze ovladat hlasy s svojej hlave, ak trpi schizofreniou??? snad si len robis srandu....

_meno

Ahoj maridion

Ved ty vyzeras byt uplne v poriadku (mam na mysli len teba ako osobu).

Len pises o sebe samu zlobu, vsetko je zle, ze musis, s cim vsetkym bojujes, same choroby, poruchy...dost prosim ta

Trochu ta podpichnem, myslis ze napr. spisovatel ma cas riesit ake ma choroby, s kym a cim bojuje, co vsetko je zle, co sa mu v zivote kedy stalo? Samozrejme ze nie, z takych myslienok by sa rozsypal kazdy a nie este napisat kvalitnu publikaciu.

Zijes preto ze chces, nie preto ze si sa narodila.
Moja posledna rada : nakolko sa vies k veciam aj donutit, donut sa na tyzden (pocnuc dnesnym dnom) mysliet len pozitivne, pozeraj vela komedii, nikdy na nikoho (cize ani seba) nepovedz zle slovo , naopak vzdy vyzdvihni akukolvek malickost (pekna pocasie, pekne tenisky, pekny okoloiduci, pekne som to stihla, mile ze sa znamy ozvali, som rada ze som mohla podrzat dvere ...

V podstate to je zivot - pozitivna cesta (kde stretnes aj uspechy, aj nudu, aj problemy). Ak sa pri probleme seknes (cas ide dalej), je len na tebe ci chces pokracovat dalej zit alebo ho ukoncis (alebo sa budes trapit v prezivani).

Bud nasilu stastna a budes milo prekvapena ked sa ti veci v zivote zanedlho poukladaju tak "nahodou" a "stastim".

Samozrejme sklon negativnych myslienok a sama si znicis co si si vybudovala. (z mojich skusenosti ale nepoznam cloveka co by sa vracal na zlu cestu- ani na to nie je ziadny dovod)

Sam viem ze v zivote nemozes za nikoho nic urobit, mozes mu len ukazat cestu.
Nejde ani napr. o to ci mas fyzicke postihnutie alebo si dokonala investorka - pokial rozosievas stastie, je radost zit oba typy zivotov, ktore maju spolocne akurat 1 = pozitivny pristup k zivotu :)

Its your turn :)

www.imotivator.cz

maridion

Vsetko som skusala, pisat aj pribehy a aj blogy, no vsetko ma omrzelo, ale mozno to chce len trocha sebazaprenia a prinutit sa a potom sa to stane kazdodennym planom mojho volneho casu... hej, snazis sa mi pomoct, to si velmi vazim a vazim si aj ludi ako si ty, ze si najdu cas si precitat a napisat pomerne dlhe clanky, aby pomohli niekomu, koho ani nepoznaju :) Uvidime, ale mas pravdu, musis si nieco najst aby som sa odreagovala od zlych myslienok, aby som si nejako okorenila zivot, no bude to dlha cesta, velmi dlha kym dosiahnem ciela, no treba zacas... aj ta najdlhsia cesta sa zacina jednym krokom... :) dakujem za podporu, ta mi pomaha viac ako si myslis... len bohuzial schizopaticke poruchy ti narusia tak myslenie a osobnost, ze si na nespoznanie a nicia ti aj tvoj socialny zivot a prave aj to, ze ta nic nebavi moze byt dosledkom aj toho... je tazke s tym bojovat, viac ako si ktokolvek kto nema psychicku poruchu tohto typu vobec mysli,.. a ja bojujem, to hovorim aj nasim, ze kebyze nebojujem tak tu uz zrejme nie som ...

_meno

Ahoj maridion

"mna nic nedokaze bavit dlho, vsetko u mna straca zmysel"
"Rozum je ako kurz a city ako posadka."

Su to 2 rozdielne veci ktore sa ti mozno prelinaju:
Ak ta nieco bavi vykonavat to je cit, pocitujes to kazdu sekundu ked sa tomu venujes, bavi ta to , naplna.
Ak v niecom nevidis zmysel, je to preto ze nemas ziadne plany so buducna (ani rozvoj v danej oblasti,ani vyuzitie). Vykonavanie tohto plan a nasledne tvorenie dalsieho uspokojuje tvoj rozum-ano dokazala som to, podaril sa mi produkt, dobre dopadol obchod,

Jooj tych liekov beries habadej-nemas pocit ze si z vacsej casti lieky a dusa do teba chodi len spat?
Napriklad ked ta bavia knihy, skus si zacat pisat dennicek-budes mat o sebe jasnejsie, viac sa budes chapat a poznat.
Alebo mozes zacat pisat najake pribehy (zeny mate zrejme radi romantiky) - cize budes musiet vymyslat pribeh (100% vyuzitie mozgu, budes ta to bavi a dokonca vytvoris nieco (ci uz len pre seba alebo pre druhych.
Alebo mozes vytvorit svoj osobny blog o knihach co si citala, recenzie na ne, nechat tam priestorpre kontakt na seba, ale aj prispevky od uzivatelov.
Ak citas tieto riadky a pripada ti to ako fajnpredstava, zrejme si nasla pre svoj zivot novy zivot :-))

Dakujem ti ze moja snaha pada na urodnu podu a je to pre mna cest byt ti osozny.

maridion

Mas uplnu pravdu, no problem je, ze mna nic nedokaze bavit dlho, vsetko u mna straca zmysel... A ludom uz vobec neverim, bojim sa ich... Ale snazim sa proti tomu nieco robit, chodit do skoly i ked je to takze a beriem aj antipsychotika, antiderpesiva, antiepileptika alieky na ukludnovanie, takze su okolnosti lepsie, no nie take ake by som chcela aby boli. Bohvie co by bolo bez nich, no nechcem ani na to mysliet. A hej knihy ma bavia, to je asi jedina aktivita, co ma dokaze rozptylit a zamestnat. A ano, skusim vyuzit nejake tvoje zdroje, vazim si tvoju pomoc.

_meno

Ahoj maridion

Tie amoky co mas su zrejme len vypustenim vrecka s ciernymi gulickami (kde prihadzujes vzdy ked v sebe nieco potlacas, nieco ta nahneva).

Kazdy clovek potrebuje dotyky: niektori su obklopeny laskou od narodenia (dobre dotytky), inym sa zase rodina nevenuje a deti robia zlobu a nicia, aby aspon trochu na seba uputali pozornost (zle dotyky).

Kedze sa nechces zabit a dokazes si ublizit len prijemnymi sposobmi, je to zrejme forma pritahovania "zlych dotykov"-ako pises, nejde ti o to aby si bola stredobodom, stacilo by keby sa niekto o teba uprime zaujimal a rozumel ti.

Prepac, ale ja to seknem, toto je vsetko tvoja sucasnost (minulost), ktorej sa zbavis, najlepsie ked zacnes .. HNED !!!
Prestan minat energiu na zistovanie preco ked nezijes ta zivot nebavi :)
____________________________________

Zrejme chodis este do skoly (mozno uz aj robis), vycerpaj 3 zdroje ktore som ti poskytol v predoslom prispevku.
Zacni sa venovat skole - priprave, odboru, ludom v odbore,kupuj si knihy, chodievaj medzi ludi co ich zaujima podobne - a to plati aj pre volny cas.
Rozum je ako kurz a city ako posadka.
Mozes si veci naplanovat / rozmyslat, ale vykonavanie tyhto planov ta musi v tom momente bavit.

Ak napr. citis ze rada vo volnom case kreslis, prihlas sa na umelecku skolu vo volnom case, spoznas tam vela ludi. Bud mila, usmievaj sa a komunikativna a ludom pomahaj. Kludne ich pochval ze si cenis ako sa venuju kresleniu - najviac zaujmes cloveka tak, ze sa uprimne zacnes zaujimat o to co robi.

Poskytnem ti velmi rad este jeden zdroj
www.youtube.com
(Bod 6) Ja som bol napriklad materialisticky zalozeny, ale casom som zistil ze sa dokazem tesit len zo stastia druhych - ked im pomaham, venujem im svoj cas (resp. k zitiu ma inspiruje vnutorne stastie druhych)

maridion

Hej mas pravdu.. ja som pomerne takato len ked mam tie stavy a to je nieco strasne, ked ti hlasy kazu ze si nieco sprav a uplne sa skazia a ty na take veci este myslis. Potom chytam amoky a kricim na kazdeho, kopem do veci, nicim ich a tak. Velmi sa bojim aby som nieco nespravila aj niekomu inemu, no tato obava sa so mnou tiahne stale dookola. Chodila som k psychologovi, no velmi ma sklamal. Takto si zijem uz asi 3 roky, nie som ani plnoleta, som len dievca. Chcem mat oporu, chcem mat niekoho no takto kazdeho ,koho vsi najdem proste odozenem a svojich rodicov nervujem az na mna kricia... Bojim sa ist ale do nemocnice ale mne to stale navrhuju a nevrhuju, no ja mam aj strach z ludi, kedze som aj kopu krat videla, ze za mnou niekto, ide a prenasleduje ma a nebol tam v skutocnisti. Ale ako hovorim, mas pravdu, no je to velmi tazke realizovat :(

_meno

Ahoj maridion

Sme radi ze si este medzi nami, zrejme sama citis ze zmysel tvojho zivota nie je v jeho ukonceni, ale citis ze si "tu" este nedokoncila svoje poslanie , co si cenime :)

Zial ja poznam len 1 schizofrenika - mojho uja. Nebol nim vzdy, psychicke vypatie v rodine ho donutili sa nim stat. Ja osobne rozdelujem ludi na 2 typy :

*ti co maju fyzicku vadu (ina stavba mozgu, tela, zranenia, veci ktore sa velmi tazko menia)
*normalni

Z toho co si pisala by som ta zaradil do kategorie Normalna. Zial vidim ze vela casu cez den je mozog proti tebe - tvori ti hlasy predmety negativne myslienky.
Mozog je len sval, ktory mozes ovladat - ak cely den budes mysliet aky krasny obrazok nakreslis na A4, nedostane priestor k samodestruktivnym myslienkam (spociatku umelo nasilu, az casom sa zmeni prirodzene k lepsiemu).

Nakolko si vsetkych odohnala a zostala ti rodina kt. ta nechape, si v tom zrejme sama. To je tvoja bottom line, pod ktoru uz nemas kam klesnut (si sama a robis zi zle). Tento stav treba prijat, pretoze uz sa mozes len zlepsovat :)

Co teraz potrebujes, je zacat krmit mozog kvalitou a on ti ako odozvu na to zacne tvorit lepsi zivot. Ziskas postupne vzdelanie, ludi, financie, hmotne statky, rodinu.
Ak citis ze psycholog ti porozumie a poradi a mas nan peniazky, chod za nim. Ak si myslis ze ten znamy by ti mohol pomoct, poziadaj ho o tu pomoc. Prevziat zodpovednost za svoje rozhodnutia (ci uz sa budes nerozhodovat, rozhodovat zle, alebo rozhodovat dobre) musis sama. "Su to tvoje vitazstva a su to tvoje prehry".

Ak si nevedela Secret, je to veeelmi bohate know-how ponate veeelmi jednoduchym sposobom pre kazdeho
www.youtube.com

Napriklad pekny prihovor
www.youtube.com

Pekna kniha
www.dropbox.com

Vela chuti a vieri slecna :))