Logopédia - ako naučiť dieťa správne hovoriť

Príspevok v téme: Logopédia - ako naučiť dieťa správne hovoriť
matka

Moje dcéry(8-ročná a 6-ročná)už vyše štyroch rokov navštevújú logop.ambulanciu a do dnes nevedia správne používať písmenko \"r\". Doma s nimi precvičujem určené slová od lekárky, alebo ich občas upozorňujem na nespr.výslovnosť ,aby sa opravili.V našej rodine nemá s račkovaním nikto problémy. Chcela by som len poprosiť iné mamičky, ktoré s týmto majú skúsenosti, či sa im podarilo nejakým iným spôsobom naučiť správ.výslovnosti.Ja mám totižto pocit,že je už aj zbytočné chodenie na logopédiu.
----------------
logopaedia www.zdravie.sk
Afázia (poruchy reči) www.zdravie.sk

[zruseny12]

chapem ta...dnes vedia byt ludia velmi zly...neboj ked sa budes snazit a chciet mal by si sa to naucit...vela stastia...
a hlavne si davaj zo zaciatku pozor kde hovoris R...a nebud nervozny,lebo sa ti to len zhorsuje to vyslovovanie R...ak sa chces posilnit,kup si B-komplex forte v lekarni...upokoji ta,a nebudes sa tak stressovat...nech sa ti dari...

mgr.art

Ahojte- zopar mojich prispevkov:
- k logopedovi mozete chodit v ktorom kolvek veku, kym je ochotny Vas prijat a nie len do urciteho veku- poznam mnohych aj tridsiatnikov co to obsolvovali a mnohym co sa recnenim zivia- knazi alebo ucitelia by som to dokonca dala ako prikaz! V skolach taky problem nie je castym no nie je nic horsie ako pocuvat pol hodinu farara, ktory susle a rackuje! A najdu sa dokonca aj televizny ci rozhlasovy moderatori.
- za recove vady patri nie len to co si ludia vsimaju ako prve pismenko r, ale bezne je aj suslanie a to je zvycajne pre nizsku aktivitu a pohyblivost jazyka. Zbytocne budete decko nutit do R- ked nevie spravne povedat ani L a to by si ale mali vsimnut hlavne logopedovia, no ti casto len beru peniaze za nic- cest vsak vynimkam. Takze vsimajte si, ci dieta hovori spravne tuto spoluhlasku.
- L sa tvori spravne tak, ze spicka jazyka sa v rychlosti no v lahkosti dotkne vrchnych zubov- to miesto z opacnej strany prednych dvoch zubov, je to len take kmitnutie
- R ma podobny pohyb ako aj T a D. Treba rozcvicit jazyk naskor opakovanim t, t, t...ale jazyk nesmie spomalovat- co ma tendenciu, potom striedat td, td, td a pridame napr. tdi, tdi a ked vieme aky pohyb pri tom s jazykom tvorime, prideme tri alebo R. Co je ale problem aby si toto male deti uvedomili, no ked s nimi cvicite, mali by ste dohladat na ten pohyb jazyka vy. Skuste si to prejst najskor sami a uvedomit si ako to robite. Tiez vsetko musi prebiehat v lahkosti pohybu.
- ak sa dieta alebo aj dospely zajakava a nie je to psychicka pricina, doporucujem navstevovat hlasoveho pedagoga, pretoze sa jedna laicky povedane o pricinu dychu. Hlas totiz vznika rozkmitanim hlasoveho svalstva prudenim dychu. Tu nastal mensi problem a dochadza k zajakavaniu. No nie je to zaruka, lebo len malo pedagogov pozna spravnu dychovu techniku a preto sa najdu aj operni spevaci, ktori sa v beznej reci "zakoktavaju"- ale to je len tym, ze sposobov dychovej techniky je viac. Skusit to vsak mozte.

matulkam

Dobrý deň. Nemáte niekto náhodou také obrázky na precvičovanie písmena R? Nutne by sme také potrebovali. Ďakujeme

joko

Dobrý den
Môj 4ročný syn nevie správne vysloviť spoluhlásku k .Namiesto nej používa t a c.Prosím ak mate podobný problém poradte mi ako sním nacvičiť správnu výslovnosť tejto spoluhlásky