Asi ma moja 20 rocna dcera nejaku poruchu, mam strach

Príspevok v téme: Asi ma moja 20 rocna dcera nejaku poruchu, mam strach
dalilala

mam strach, a neviem, co stym

moja dcera uz v minulosti na mna posobila, ze je privelmi labilna, preto som sa snazila byt prehnane citliva ku nej (mozno som nerobila dobre),zijeme iba my dve spolu, s otcom sa nepozna,

momentalne vsak problemy vyustili do vyhroteneho stadia:
vobec nechodi do skoly - aj ked zapis uskutocnila (2. rocnik VS), doma nepomaha, ak od nej nieco chcem, je agresivna, ak na nu kaslem, vycita mi to,popritom nevie zvladnut rozchod s jej priatelom, takychto rozchodov uz bolo xy, boji sa byt v noci sama doma, nic nerobi pre svoju buducnost, nema zaujem o riesenie cohokolvek, odmieta pomoc, nechce navstivit odbornika, odmieta respektovat akekolvek domace pravidla, chce len, nech jej dam pokoj, to znamena, nic od nej nechciet, peniaze jej nedavam, ak nenavarim, tak neje, uz dost schudla, jedine co chce, aby som v noci bola doma, neprace, nenakupuje, len je doma,

co mam robit, som zufala

dalilala

alebo ju mam obchadzat, nenakupovat, nevarit, povedat jej len, ze ak sedi doma, tak musi nieco spravit, pretoze bud praca, alebo skola, a mam si zit tak, akoby sa nic nedialo? mam chodit na stretnutia, a nebyt stale s nou doma?

inac, dakujem vsetkym za rady

dalilala

Agnes998, a aky pristup od najblizsich ti vtedy najviac pomohol?
mam cakat, kym sa dcera zacne o probleme bavit? mam ju nechat zatial len tak nic nerobit? mam byt ticho kym sa dcera sama nepriblizi?

a tiez, mam byt s nou po nociach doma?
a verit, ze sa to trochu posunie a potom ju doporucit k lekarovi?

Prezyvka55

Agnes998 podla mna to skor bolo to ze si chcela nieco zmenit. Ked raz clovek nema zaujem nieco zmenit tak bohuzial.

Agnes998

Podla toho co opisujes to vyzera, ze je v tazkej depresii. Ci ma aj nejaku inu psychicku chorobu z tvojho opisu nejde poznat, mala by si sa poradit s odbornikom, ak jeden nepomohol, pomoze druhy. Nie vsetci su dobri, niekedy treba hladat. Tvojej dcere by asi pomohlo, keby brala antidepresiva, asi je toho na nu moc, len ju treba nejak presvedcit nech vyhlada odbornu pomoc. Ja poznam ten pocit, byt v tazkej depresii, ked som nebola schopna takmer ani vyliezt z postele, nieto nieco robit. Ale velmi mi pomohli antidepresiva. Pritom som ich brala len dva mesiace, viac ani nebolo treba, vytiahli ma z najhorsieho a nastartovali. Do toho stavu ma vtedy dostal tiez rozchod s priatelom plus vazna hadka s matkou ktora mi tiez vycitala, ze som leniva a pod.

Prezyvka55

Povedz jej ze ju tiez potrebujes a ze potrebujes aby ti pomahala nie aby ta tahala ku dnu. Ostali ste 2 mali by si si navzajom pomahat.
A nevyhovarat sa na kvazi depresie a kvazi blbe zajtrajsky.

_meno

Ahoj dalilala

v prvom prispevku som sa ti snazil povedat, ze dieta je len vytvorom svojich rodicov (nic viac nic menej)

odsudzujes vlastnu zrejme jedinu dceru k tomu aby bola chora, nakolko ty sama nemas usporiadany zivot (rodina bez muza, nestabilna praca, neschopna rozpoznat a vyriesiet problemy len 20rocneho dievcata)

musis pochopit ze su veci ktorym nerozumies (bud sa ich naucis alebo ich budes ignorovat-sucasny stav).

(Radsej vyskusaj moznost z prispevku 1)

Pekny den

dalilala

vidite, aj tu sa stretavaju dva uplne odlisne pristupy, jeden tvrdy, druhy s ohladom na precitlivele prezivanie jej problemov,

ak by som bola na nu tvrda, a dcera potrebuje pomoc, tak v jej osamelosti by to znamenalo uz iba to najhorsie, a nasledne by som si to nikdy neodpustila,

to je moj problem - rozlisit

dalilala

tie rozchody boli stale s tym istym priatelom, iba jeho mala,

_meno, dakujem, asi v tomto sa pohybujem, co si spomenul,

a prave tu je ten problem, neviem rozlisit, ci je iba nevystata a rozmaznana, v tom pripade by som riesila tieto veci radikalne,

alebo ci ma tak vazne problemy sama so sebou (ze je teda chora), a vtedy by som jej mala pomoct, aj na ukor mojho (aj jej) normalneho zivota

phoe

A teraz akože čo , budúcnosť žiadna, praca žiadna, budeš ju živiť a ona ťa bude vyciciavat ? Okrem nej nikoho nemas, tak sa necháš využívať? Vsetko jej odpustis? Práve tým prístupom jej ublizujes. Musíš byť na ňu tvrdá, určiť si pravidlá spolužitia, komunikovať. Ona nech aj cusi, ale ty budeš hovoriť a ona musí počúvať. Ale poviem ti, že toto si mala riešiť už desať rokov dozadu..staru kozu neprevychovas. Opýtaj jej, ako si teda predstavuje svoj život ? A že tých rozchodov bolo veľa, no a cudujes sa ? Kto by s ňou chcel byť ?

_meno

ahoj dalilala

vyzera ze sa mate s dcerou dobre - mate kde byvat, financie tiez mate, ona studuje vs, priatelov mate obe (resp. mali), ty mas rada dcerku, ona ma rada teba ...

sa mate o dost lepsie nez polovica slovenska, a nie "choroby" :-)

mam len 24, ale mal som so sebou podobne problemy.
vyriesil som to sam tak, ze rozumiem ze tunajsi ludia mi nerozumeju (mala vsuvka ^^)

zrejme dcerke nevadi sucasnost, boji sa buducnosti.
(poviem to mozno nepekne - o par rokov sa bude musiet rozhodnut kde bude zit, s kym.
pises ze rozhodov mala XY, vravis ze tento rozchod nevie zvladnut (napisala si to skor ze jej to vycitas) - kde ma dievca vidiet vzor velkej silnej milujucej rodiny?

ked som bol mladsi, vela informacii som cerpal od rodiny..zistil som vsak, ze uz som zdroj vycerpal, ale jednu vec som sa nenaucil - hladat dalej. oni sami sa nevedia ucit, preto nedokazu svoje deti nezavisle sebestacne zit dopredu.

dcerka je na teba velmi naviazana a ty na nu tiez. (Nemyslim si ze je na zemi dolezitejsia, cennejsia a casovo stabilejsia vec ako rodina).
(Neviem) mozno by ste mohli rozsirit rodinne kruhy o novych ludi (mozu to byt jej mladsie, rovnocenne starsie spoluziacky, spoluziaci, znami)..rozsirit uzky kruh ludi (nie viac kamaratov) ale viac priatelov

clovek ma len 1 energiu - svoju...ak budete rozmyslad nad tym co ste spravili zle, co je chybne..ujde vam buducnost (sucasnost).. aj tento mensi problemik ked vyriesiete zostante prosim " future-oriented ".o jej zalubz, skolu, prax, vokny cas, akcie v meste, znami atd atd
toto si myslim ze dcerke chyba-boji sa toho co bude.
jedine riesenie je buducnost vytvorit (strach este nikdy nic nevytvoril, zato vie vhodne varovat)

v sucasnosti je dcera uzavreta pres vsetkymi. vyhodu mas ty, nakolko ju poznas najdlhsie.
kedze vecer sa boji najviac a musis byt pri nej mas spolky vyhrate.
teraz ti treba vymysliet rozhovor, ktoreho vysledkom je ze ty viac rozumies dcerka a ona si ju vedoma, ze jej niekto rozumie (budes"jej" clovekom).
nebude sa chciet rozpravat (zrejme) takze ju budes musiet najskor dako obmakcit (napr. jej povie ze ju mas rada, snazis sa zo vsetkych sil ale ze sama Vam nevies pomoct a je ti luto ze kvoli tebe tak trpi)..to ju urcite dojme a zacne jej byt luto aj teba

tu prichadza urodna poda -teraz mozes vraviet o oblastiach kde si sklamala a uvidis (alebo tusis, ved ju poznas) kde sa dcera chyti .. (napr. prepac ze som sa o tvojich priatelov nezaujimala viac a netravili sme spolu viac casu, alebo ze ti ta mrzi ze si ju lepsie nepripravila na VS, alebo ze si jej nebola takou oporou pri vodicaku akou by si mala byt, ...)
mozno cim viac obleti pozametas (budete v nich mat jasno), tym lepsie-ona sa bude citit prazdnejsia a celkovo vas vztah sa posunie dalej)

cely rozhovor je postavney na tom, ze prevezmes vsetky (jej aj tvoje) chyby a z pozicie slabsieho sa snazis ospravedlnit a vysvetlit svoje konanie

dcerka sa ti zdoveri s veci co ju trapia. to mas vyhratu buducnost z polky. teraz musite spolu najst riesenia pre UZ Existujuce problemy.

avsak kedze vidis kde ta dcerka dohnala, o svoju, aj jej buducnost sa budete musiet od teraz viac zaujimat :-))

p.s. tych vseobecnych kecov tu by som sa nedrzal - ze je to tvoja chyba, ze je to jej chyba a ze je chora, a ze ju mas vykopnut z domu, ze je to chyba jej tatka ..taketo reci udrzuju chudobnu vrstvu chudobnejsiu -mate sa fest dobre baby a tento malicky problemik Vam len ukazuje kolko vela v zivote mate a ze sa za to(co mate a budete mat) oplati bojovat

vela stastiaaa a pekny dnik