Vymknutá

Príspevok v téme: Vymknutá
Marčuška

Dobrý deň.
Riešim problém s (ex)partnerom. Študujem v Bratislave a on tam pracuje. Žili sme spolu v byte, zatiaľ len krátko, cca. 2 mesiace. Avšak sme sa náhle a nečakane rozišli pri príchode domov, teda ku našim rodinám. Teda všetky moje osobné veci ostali uňho v byte a on ma tam nechce pustiť. Síce tvrdí, že mi ich ktosi pozbiera a odnesie na internát na úplne cudziu izbu.. ale ja si to neprajem a on nespolupracuje. Mám predsa právo si svoje veci vziať. Neželám si aby s mojimi vecami manipuloval niekto cudzí. Môžte mi pomôcť ako postupovať ?

Prezývka55

elena nebud mudra lebo nie si :D
a nie kazdy to tu ma cas sledovat od zaciatku no na zasmiatie z naivity niektorych ludi nie je nikdy neskoro.

Elenka trestne oznamenie mozes podat na hockoho, ale ked sa prd dokaze mozes si ho zosulat do rolky a zapalit alebo niekam strcit. Na co neexistuju svedkovia a dokazy tak to sa nestalo.

MultiLevel

marcuska, podla emailu by som ta tipovala na velmi nesamostatnu osobu....Pre nieco sa priatel s tebou rozisiel, keby bo stastny hadam sa nerozchadza. Bud si pravy dovod priznas sama pred sebou, alebo sa dalej trap....Ako pise v sprave, veci ti doruci, takze trepat sa do bytu nema vyznam...este ti aj prachy poslal, comu nechapem uz vobec. Mala by si ich pekne vratit.....mal ta rad ale museli byt v tom vztahu riadne problemy..

0vecka

2 elena ale tu nikto nepochyboval o tom ze sa da podat trestne oznamenie. Ibaze co sa vyriesi? Skor sa moze "pachatel" nasrat hodit doklady do najblizsieho kontajneru a vsetko popriet.

elena...

nedám Maoam, nato si príď sama, ale keby sa náhodou dostal niekto do situácie, kedy bol konaním nejakého iného človeka poškodený, nevie si rady, a ani si nie je istý o aký konkrétny trestný čin ide, môže podať trestné oznámenie. To ako vec skončí, je už iná vec. Nenechajte sa odradiť a odpinkať zo strany policajtov, že oni s tým nič nemajú a podobne.

Trestné oznámenie

Trestné oznámenie je vonkajším podnetom, na základe ktorého môže orgán činný v trestnom konaní (prokurátor alebo policajt) začať trestné stíhanie.

AKO HO PODAŤ

Oznámenie možno urobiť písomne (poštou, osobne) alebo ústne do zápisnice na polícii a prokuratúre. Na ktoromkoľvek súde ho možno urobiť ústne do zápisnice (§62 ods.3 Trestného poriadku). Pripúšťa sa dokonca aj oznámenie urobené telefaxom, elektronickými prostriedkami, telegraficky... Také však treba písomne alebo ústne potvrdiť do 3 dní (§62 Trestného poriadku).

NÁLEŽITOSTI

Zákon neurčuje aké náležitosti má trestné oznámenie obsahovať. Čo sa týka obsahu, musí v ňom byť trestný čin opísaný spôsobom, ktorý umožňuje, aby sa ním policajt alebo prokurátor vôbec mohol zaoberať.

Úspešnosť vybavenia tr. oznámenia sa zvyšuje s uvedením ďalších údajov, ktorými sú najmä: meno páchateľa, uvedenie dôkazov, údaj o osobnom pomere oznamovateľa k páchateľovi a iné údaje o okolnostiach súvisiacich s trestným činom. Ak oznamovateľ, ktorý je zároveň poškodený, utrpel nejakú škodu, môže sa v oznámení domáhať, aby súd uložil páchateľovi nahradiť ju (viac pozri § 46 ods. 3 Trestného poriadku). Výhody uplatnenia škody v trestnom konaní spočívajú najmä v absencii povinnosti platiť súdny poplatok.

KRIVÉ OBVINENIE

Trestným oznámením možno ako páchateľa označiť konkrétnu osobu, alebo podať tzv. tr. oznámenie na neznámeho páchateľa. Jediný rozdiel je v tom, že páchateľ nie je označený. Ak niekoho konkrétneho obviňujeme z trestného činu, mali by sme brať do úvahy, že sa sami môžeme dopustiť trestného činu krivého obvinenia. Toho sa dopustí ten, kto lživo iného obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie. Nedopustí sa ho ten, kto v čase trestného oznámenia nevedel, že skutočnosti, ktoré v oznámení uviedol nie sú pravdivé.

POSTUP PO PRIJATÍ TRESTNÉHO OZNÁMENIA

O tom či sa vo veci začne trestné stíhanie sa oznamovateľ upovedomí spravidla do 30 dní (§196, §199 Trestného poriadku). Trestné oznámenie môže byť vybavené týmito 3 spôsobmi:

1.) Ak nie je dôvod na začatie trestného stíhania alebo na postup podľa odseku 2, prokurátor alebo policajt uznesením vec

a) odovzdá príslušnému orgánu na prejednanie priestupku alebo iného správneho deliktu,

b) odovzdá inému orgánu na disciplinárne konanie,

c) odloží, ak je trestné stíhanie neprípustné alebo ak zanikla trestnosť činu, alebo

d) odmietne.

2.) Prokurátor alebo policajt pred začatím trestného stíhania uznesením môže odložiť vec, ak je trestné stíhanie neúčelné vzhľadom na okolnosti uvedené v § 215 ods. 2.

Takéto uznesenia (1. a 2.) sa doručia oznamovateľovi a poškodenému. Oznamovateľ a poškodený môžu proti uzneseniu podať sťažnosť (do 3 dní), alebo požiadať prokurátora do 30 dní o preskúmanie postupu policajta (§198 ods.2).

3.) Ak nie je dôvod postupovať horeuvedeným spôsobom, orgán činný v tr. konaní začne bez meškania trestné stíhanie (§199 Trestného poriadku) uznesením o začatí trestného stíhania.

Zjednodušene povedané, trestné stíhanie sa začne ak je odôvodnená obava, že došlo k trestnému činu a zároveň trestné stíhanie nie je neúčelné. Ak sa začne trestné stíhanie, pokračuje trestné konanie ďalej až po prípadné odsúdenie páchateľa.

elena...

od prezývky v tejto debate nie je ani jeden príspevok, iba tento posledný, nič neporadil, ničím v tejto debate neprispel, to je najjednoduchšie kritizovat, zvlášť teraz ked je po všetkom a ked vyšlo najavo, že Marčuška autorka zavádzala, pretože keď túto diskusiu otvorila, dobre vedela už v piatok 11.10.2013 o tom maily od expriateľa a nič o jeho obsahu nespomenula, nechala všetkých v domienke, že nespolupracuje, čím došlo k veľkému skresleniu. Mám na takýto postoj pomenovanie, ale to si nechám pre seba

Prezývka55

Vam ludia asi sibe s tou policiou :D Neviem ci ste taki naivni alebo hlupi, normalne tu pise jedine 0vecka.

Policia nema moznost, este raz si to precitajte NEMA MOZNOST narusit bytovu slobodu pokial nie je ohrozeny niekto na bezpecnosti alebo na zivote.

NEMA MOZNOST.
N E M A M O Z N O S T vstupit do bytu bez sudneho prikazu.
Chapete to ludia, sudny prikaz by mozno vybavila do roka, dvoch.
A keby sa tie veci tam nenachadzali
NEEXISTUJE MOZNOST ako dokazat ze tam boli.
Chapete to ludia? Spracuvava vam hlava tento text?.

Aj ked je viacmenej problem vyrieseny a typek je asi celkom normalny slusnak len ide na sluzobku a logicku je tam nechce pustat ani sa s nou stratavat, zapamatajte si prosim tieto slova do buducnosti ked budete niekomu nieco radit s policiou.

Dakujem.

doubledog

autorka nieco zjavne zatajuje
nehovoriac o tom, ze ten mail svedci o velmi cudnom vztahu.

fakt neverim tomu, ze ked sa dvaja rozidu, tak chlap napise expriatelke, kde si ma kupit listok a kolko stoji taxi.

winki

Mne to príde tak, že teraz dievča nastupuje do prvého ročníka a podľa mňa riešila, že do tej školy nenastúpi. Z toho jeho mailu mi to tak vychádza.