Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Poškodená močová trubica a močový mechúr

Príspevok v téme: Poškodená močová trubica a močový mechúr
Ing. majkys

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať aký je možný ďalší postup v prípade poškodenia močovej trubice a močového mechúra, ku ktorému došlo z doposiaľ presne nezistených príčin, aspoň podľa lekárov, pretože moč nekontrolovateľne, svojvoľne vychádza von cez konečník, ktorý bol chirurgicky odstránený z dôvodu onkologického ochorenia (rakovina konečníka)spolu s nádorom. Pacientovi bola urobená stómia (trvalý vývod na stolicu). Časť nádoru (asi štvrtina) ostala po operácii, t.j. nebola odstránená z dôvodu, že sa podľa lekára, ktorý operáciu vykonal \"infiltrovala\" na prostatu. Pacient chodil po tejto operácii na chemoterapiu a asi cca. po tri štvrte roku po operácii začal mať problém s vymočovaním, zhromažďoval sa mu moč a nešiel von cez konečník. Podotýkam, že po vyššie uvedenej operácii, resp. po odstránení konečníka mal stále problém s tým, že sa mu rana nehojila a stále mu to tam mokvalo, pričom lekári mu stále hovorili, že sa to ťažko hojí. Následkom toho, že sa moč zhromažďoval v tele neskôr podstúpil pacient ďalšiu operáciu, t.j. bola mu vykonaná resekcia prostaty, tzv. lievik, aby sa moč nezhromažďovala a vytekala tadiaľ kadiaľ má. Ale ani to nepomohlo, pričom v oblasti odstránenia konečníka to stále mokvalo. Po zavedení katetra do penisu moč unikal cez kateter. Po vybratí katetra moč sa zase zhromažďoval, tento úkon sa opakoval viacnásobne a stále s takým istým výsledkom. Raz bolo potrebné vymeniť kateter, preto pacient išiel z dôvodu jeho trvalého bydliska do iného zdravotníckeho zariadenia. Potom, čo tam prišiel a povedal, že potrebuje vymeniť kateter, tak mu sestričky povedali, že službu na pohotovosti v nemocnici má len sám sekundárny lekár a nevedia, či mu s tým vôbec môže pomôcť, t.j. povedali, že asi to nevie urobiť. Napriek tomu tento sekundárny lekár prišiel k pacientovi a tento úkon vykonal. Vykonal ho tak, že najprv nevedel vopchať kateter, nešlo mu to tam, tak to skúšal rôznymi spôsobmi, až napokon to \"dokázal\" urobiť, pričom sekundárny lekár neprijal také opatrenia, ktoré by viedli k tomu, aby tento kateter bol zavedený bez problémom, t.j. neprivolal si na pomoc iného odborného lekára, resp. ho nezabezpečil. Výsledok po asi dvoch dňoch pacientovi neunikal moč cez kateter alebo cez konečník a to nekontrolovateľným spôsobom. Na základe toho pacient bol urgentne prijatý na chirurgické oddelenie (iného zdravotníckeho zariadenia, nie tam kde mu neodborne zaviedli kateter), kde bol následne vykonaný zákrok - zavedenie špecialneho katetra, pomocou ktorého už by nemalo dochádzať k úniku moču cez konečník. Avšak ani to nepomohlo, pacientovi naďalej nekontrolovateľne uniká moč a lekár sa vyjadril, že robí, čo môže. Lekár, ktorý ho operoval uviedol, že došlo k poškodeniu močovej trubice a močového mechúra pravdepodobne neodborným vykonaným úkon lekárka, ktorý mu zavádzal kateter, tak ako je to vyššie uvedené, avšak toto nezapísal presne v tomto znení do lekárskej správy. Tento sekundárny lekár svojim neodborným úkon poškodil močovú trubicu(zavádzal kateter nasilu) a následne kateter zaviedol hlboko následkom čoho došlo k poškodeniu močového mechúra, podľa vyjadrenia operujúceho lekára, močový mechúr je deravý. Prosím o radu, pretože lekári sú bezradný a nevedia, čo majú robiť. Čo sa v takomto prípade dá urobiť, pacient neopísateľne trpí. Napísal som to laicky, tak aby to každý pochopil, nie som odborník v tejto oblasti. Z vyššie uvedených dôvod Vás žiadam, aby ste v tejto veci niekto kompetentný zaujal stanovisko, resp. čo sa dá v takomto prípade urobiť, prosím. Ďakujem.

quako

"Tento sekundárny lekár svojim neodborným úkonom poškodil močovú trubicu(zavádzal kateter nasilu) a následne kateter zaviedol hlboko následkom čoho došlo k poškodeniu močového mechúra"
Dobre...nebudem teda tento Váš výrok považovať za obviňovanie,myslím,že dôležitejšie je pacientovi v rámci možností pomôcť.
Ten problém je hlavne urologický a treba ho riešiť.Pokiaľ pacient podstúpil TURP,nechápem,prečo potreboval katéter.Takto zoperovaní chlapi majú skôr opačný problém,t.j. že im nefunguje správne zvierač a potrebujú plienky.V prostate je uretra zrušená a je vytvorený nový otvor na odtok moču.Na stenách otvoru sa vytvorí granulačné tkanivo,ktoré ten zväčšený otvor spevní.Čo sa týka zavádzania katétra,niekomu ho zavedú,že ani nevie kedy mu ho zaviedli,u niekoho s BHP je to veľký problém.Techniku zašitia m.m. neriešte,to je vec urológa-chirurga.
Keď u Vás lekári nevedia problém riešiť,obráťte sa na iných lekárov,ktorí tento problém vedia riešiť.
Toto je fórum,kde sa riešia skôr partnerské vzťahy,ženské problémy,psychologické..prípadne,čo si obliesť na stužkovú...
Pokiaľ viem,z doktorov tu občas príde oponovať alternat.liečiteľovi RNG jedna onkologička s nickom llek.
Fórum pre urolog.problémy kde Vám odpovie hl.odborník MZ prof.Kliment je na stránke www.rakovinaprostaty.sk
P.S...nie som p.quako,to je iba jeden z nickov,ktorý tu pri občasných návštevách používam

Ing. majkys

Ďakujem sa Vašu reakciu "pán quako". Samozrejme, že to vychadza cez ritný otvor, keď bol konečník odstránený. Nikoho v mojom príspevku neobviňujem, to je Váš názor, na to sú iné orgány,ktoré to môžu urobiť po predchádzajúcom podaní oznámenia. Viem na koho sa mám v tomto prípade obrátiť (okrem iného aj na toho, koho ste uviedli Vy), keby som chcel prešetriť postup lekárov, ale to nerieši stav pacienta. Vo svojom príspevku som všeobecne opísal problém pacienta a chcel som len vedieť, či náhodou niekto s týmto nemal problém, resp. čo v takomto prípade sa dá robiť, ak lekár povie, že už sa s tým nedá viac urobiť nič, resp.nevie ako má ďalej postupovať. Pripúšťam, že som to napísal neštastne, s tým, že som tam uviedol, že žiadam o to kompetentných, chcel som len vedieť aký je možný ďalší postup v prípade odstránenia tohto nežiaduceho zdravotného stavu pacienta,ktorý popri tom bojuje s rakovinou (názor-zašiť, ďakujem za reakciu, ale v prípade tohto onkologického pacienta, neviem akým spôsobom by bolo vhodné tento úkon vykonať). Prostata mu nebola odstránená,ani jej časť a to, že sa mu infiltroval nádor na prostatu, to povedal lekár až po vykonaní operácie pacienta (odstránenie nie celého nádoru, odstránenie konečníka a urobenie vývodu - stómie), avšak "infiltrovanie" nikto z následne ošetrujúcich lekárov nezistil, t.j. v akom rozsahu sa táto zostávajúca časť nádoru infiltrovala, resp. aké následky spôsobila - absentuje to v lekárskych správach. Znova musím uviesť, že nikoho v tomto prípade neobviňujem, len chcem vedieť, či náhodou niekto nemal problém s poškodením močovej trubice, resp. deravým močovým mechúrom a ako lekári po tomto zistení postupovali. Chcem pomôcť pacientovi, pretože si neviete ani predstaviť ako trpí. Pacietnov stav hlavného ochorenia rakoviny bol dlhú dobu stabilizovaný a následkom uvedených skutočnosti sa tento stav značne zhoršil, časť zostavajúceho nádoru nepatrne rastie. Na fórum som sa obrátil z dôvodu, že lekári v tejto veci nevedia ako majú ďalej postupovať a preto sa pýtam, či niekto už s tým problémy nemal a ako to bolo vyriešené. Za prípadne ďalšie reakcie,resp. informácie vopred ďakujem. Verím, že na toto fórum chodia aj odborní lekári "pán quako".

quako

Cez konečník moč nemôže odchádzať,keď(ako píšete)bol odstránený..jedine cez ritný otvor.
Po odstránení konečníka malo nasledovať aj odstránenie prostaty,ktorá je adenomatózna,naviac(ako píšete)do nej infiltroval nádor.
Lekára,ktorý zavádzal katéter,by som neobviňoval,on nemá rentgenové oči,nevidí,či katéter narazil na prostatu alebo stenu mechúra.To sa stáva aj skúseným urológom pri BHP.U mladších pacientov sa malé prederavenie zacelí,u starších to treba zašiť.
Kompetentné stanovisko nemôžu zaujať náhodní návštevníci tohoto fóra,ale iba seminár,kde konzílium lekárov na čele s prednostom kliniky rozhodne o ďalšom postupe.

Ing. majkys

Oprava podaného príspevku, toto je už správne napísané. Písal som to rýchlo a urobil som tam zopár chybičiek. Za porozumenie ďakujem.

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať aký je možný ďalší postup v prípade poškodenia močovej trubice a močového mechúra, ku ktorému došlo z doposiaľ presne nezistených príčin, aspoň podľa lekárov, pretože moč nekontrolovateľne, svojvoľne vychádza von cez konečník, ktorý bol chirurgicky odstránený z dôvodu onkologického ochorenia (rakovina konečníka)spolu s nádorom. Pacientovi bola urobená stómia (trvalý vývod na stolicu). Časť nádoru (asi štvrtina) ostala po operácii, t.j. nebola odstránená z dôvodu, že sa podľa lekára, ktorý operáciu vykonal "infiltrovala" na prostatu. Pacient chodil po tejto operácii na chemoterapiu a asi cca. po tri štvrte roku po operácii začal mať problém s vymočovaním, zhromažďoval sa mu moč a nešiel von cez penis. Podotýkam, že po vyššie uvedenej operácii, resp. po odstránení konečníka mal stále problém s tým, že sa mu rana nehojila a stále mu to tam mokvalo, pričom lekári mu stále hovorili, že sa to ťažko hojí. Následkom toho, že sa moč zhromažďoval v tele neskôr podstúpil pacient ďalšiu operáciu, t.j. bola mu vykonaná resekcia prostaty, tzv. lievik, aby sa moč nezhromažďovala a vytekala tadiaľ kadiaľ má. Ale ani to nepomohlo, pričom v oblasti odstránenia konečníka to stále mokvalo. Po zavedení katetra do penisu moč unikal cez kateter. Po vybratí katetra moč sa zase zhromažďoval, tento úkon sa opakoval viacnásobne a stále s takým istým výsledkom. Raz bolo potrebné vymeniť kateter, preto pacient išiel z dôvodu jeho trvalého bydliska do iného zdravotníckeho zariadenia. Potom, čo tam prišiel a povedal, že potrebuje vymeniť kateter, tak mu sestričky povedali, že službu na pohotovosti v nemocnici má len sám sekundárny lekár a nevedia, či mu s tým vôbec môže pomôcť, t.j. povedali, že asi to nevie urobiť. Napriek tomu tento sekundárny lekár prišiel k pacientovi a tento úkon vykonal. Vykonal ho tak, že najprv nevedel vopchať kateter, nešlo mu to tam, tak to skúšal rôznymi spôsobmi, až napokon to "dokázal" urobiť, pričom sekundárny lekár neprijal také opatrenia, ktoré by viedli k tomu, aby tento kateter bol zavedený bez problémom, t.j. neprivolal si na pomoc iného odborného lekára, resp. ho nezabezpečil. Výsledok po asi dvoch dňoch pacientovi neunikal moč cez kateter ale cez konečník a to nekontrolovateľným spôsobom. Na základe toho pacient bol urgentne prijatý na chirurgické oddelenie (iného zdravotníckeho zariadenia, nie tam kde mu neodborne zaviedli kateter), kde bol následne vykonaný zákrok - zavedenie špecialneho katetra, pomocou ktorého už by nemalo dochádzať k úniku moču cez konečník. Avšak ani to nepomohlo, pacientovi naďalej nekontrolovateľne uniká moč cez konečník a lekár sa vyjadril, že robí, čo môže. Uviedol, že došlo k poškodeniu močovej trubice a močového mechúra pravdepodobne neodborným vykonaným úkonom lekárka, ktorý mu zavádzal kateter, tak ako je to vyššie uvedené, avšak toto nezapísal presne v tomto znení do lekárskej správy. Tento sekundárny lekár svojim neodborným úkonom poškodil močovú trubicu(zavádzal kateter nasilu) a následne kateter zaviedol hlboko následkom čoho došlo k poškodeniu močového mechúra, podľa vyjadrenia operujúceho lekára, močový mechúr je deravý. Prosím o radu, pretože lekári sú bezradní a nevedia, čo majú robiť. Čo sa v takomto prípade dá urobiť, pacient neopísateľne trpí. Napísal som to laicky, tak aby to každý pochopil, nie som odborník v tejto oblasti. Z vyššie uvedených dôvod Vás žiadam, aby ste v tejto veci niekto kompetentný zaujal stanovisko, resp. čo sa dá v takomto prípade urobiť, prosím. Ďakujem.

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Poškodená močová trubica a močový mechúr - Fórum - ZDRAVIE.sk